Az NGM és a Magyarországi Ifjúsági Szállások Szövetsége egy közösen kidolgozott szempontrendszer szerint értékeli az ifjúsági szállásokat, a legjobbak pedig hátizsákos minősítést kapnak: 1, 2, vagy 3 hátizsákot lehet elnyerni.
Az ifjúsági szálláshelyek "hátizsákos" tanúsító védjegyét a turizmusért felelős minisztérium hozta létre azzal a céllal, hogy a megfelelő szakmai színvonalú, komplex és minőségi szolgáltatásokat nyújtó ifjúsági szálláshelyeket kiemelje a többi szálláshely közül, a védjegy segítséget ad a tudatos döntéséhez és garanciát jelent a minőségre. Most átadták az első "hátizsákos" tanúsító védjegyeket: a miskolci Uni-Hotel Diákotthon, a hortobágyi Fecskeház Erdei Iskola és Ifjúsági Szálló és a somogyszobi Erdészeti Erdei Iskola és Oktatási Központ vehette át a minősítést igazoló táblát és oklevelet.
Az NGM turizmusért felelős helyettes államtitkára azt mondta, a tanúsító védjegy nem kötelező és nem kizárólagos, ugyanakkor elősegíti a jó és megbízható minőségű szolgáltatók pozitív megkülönböztetését és kiemelését, erősíti a tudatos fogyasztói magatartást, illetve megkönnyíti a turisták döntéshozatalát.
Az értékelés szempontrendszerét a Magyarországi Ifjúsági Szállások Szövetségének (MISZSZ) dolgozta ki és az NGM hagyta jóvá, ez pedig meghatározza az ifjúsági szálláshelyek szükséges alapkövetelményeit, az elvárható felszereltséget és egyéb kiegészítő szolgáltatások választékát. Az alapkövetelmények közé tartozik például, hogy legyen közösségi térként működő társalgó-étkező, ivóvíz minőségű hideg-meleg víz; kategóriánként változó követelmény például a szobák mérete, a szobák fűtésének szabályozhatósága vagy a zuhanyzók, mosdók, illemhelyek száma és felszereltsége.
A szabadidős szempontok is szerepet játszanak az értékelésben, közülük is több pontot érnek a közösségi élményt nyújtó programok, például a sportpályásak, szemben a konditermes lehetőségekkel. A turisztikai szálláshelyeket három kategóriába sorolják, így az ifjúsági szálláshelyek egy, kettő vagy három hátizsákos minősítést nyerhetnek el.
A minősítést öt évre lehet elnyerni, a színvonal megőrzését folyamatos ellenőrzik, és a minősítést el is lehet veszíteni; a védjegy használatért 10 ezer forintos díjat kell fizetni évente.