Öt és fél év alatt mintegy 12 millió forint nyomravezetői díjat fizettek ki
Öt és fél év alatt 18 esetben fizettek ki összesen mintegy 12 millió forint nyomravezetői díjat – derült ki az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) cikkünk megjelenése után megküldött tájékoztatásából.
Idén egy esetben fizetett információért a rendőrség, hogy egy ügyet sikeresen le tudjon zárni. A nyomozóknak segítő személy ötszázezer forintot kapott. Június 8-án írt a hvg.hu arról, hogy mintegy kétszáz olyan büntetőeljárás található a magyar rendőrség internetes oldalán, a police.hu-n, amelyben nyomravezetői díjat is kitűztek annak reményében, hogy megtalálják a tettest, és a nyomozást lezárhatják. Amennyiben valami csoda folytán most egyszerre kapnának a rendőrök ezekben az eljárásokban megfelelő információkat, akkor mintegy 132 millió forintot kellene kifizetniük.
Az ügyek között a legrégebbi 1995-ös. A hvg.hu nem ment vissza eddig az időben, a 2010 és 2015 közötti időszakra vonatkozóan kértük ki a kifizetések számát és azok összegét. a megkapott adatokból kiderült, hogy csak úgy mint idén, az előző években sem az informátorok: 2010-ben három, 2011-ben és 2012-ben négy-négy, a következő két évben három-három ügyben súgtak a rendőröknek. Ezért összesen 12,3 millió forintot fizettek ki a rendőrök. Az ORFK válaszában a nettó összeget adták meg. A hvg.hu a korábbi cikkben a díjkitűzésekkel számolt, mert azt nem minden esetben lehet tudni, hogy nettó vagy bruttó díjról van szó.
A kifizetett összegek: 2010 – 7,1 millió, 2011 – 1,4 millió, 2012 – 820 ezer, 2013 – 1,6 millió, 2014 – 820 ezer és 2015-ban a fentebb már említett félmillió forint ütötte az informátor markát.
Még költenének a rendőrök a tuti információra egy 2009-ben Tiszabőről eltűnt öthetes csecsemő ügyében egymillió forintot. Az még érvényben lévő csúcsösszegeket egyébként nem is életellenes ügyekben ajánlotta fel: a Lehel úti bankrobbantás, valamint aRendőrpalotára leadott sorozat ügyében adott minőségi információ tízmillió forintot hozott volna a nyomravezetőnek. A lezáratlan emberölések elkövetői közül a legtöbbet a soroksári gyilkosság elkövetőjének kézre kerítéséért adnának, ötmillió forintot.