Magyar és holland rendőrök közös munkája révén sikerült bilincset tenni azoknak a Nógrád megyei férfiaknak a kezére, akik Hollandiába csábítottak ki lányokat, akiket aztán kint a piroslámpás negyedekben futtattak - közölte a rendőrség az iternetes oldalán. Ilyen, más ország társhatóságával közös eljárásokról tájékoztatta a hvg.hu-t néhány napja a Legfőbb Ügyészség szóvivője, Fazekas Géza. Emlékeztetett arra, hogy a focistákat bebuktató bunda-ügy volt az első eredmény, és azóta többek között embercsempészeket buktattak le közös nyomozások eredményeként.
Egy magyar-holland lányfuttató társaság három tagját fogták el a Nógrád megyei rendőrök – jelentették be kedd délután a police.hu-ra kitett közleményben. A közös nyomozócsoport idén márciusban jött létre a Holland Királyi Katonai Rendőrség nyomozói és a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai közreműködésével. A banda tagjai 2011 decemberétől toboroztak hazánkban nőket és vittek ki Hollandiába, ahol piroslámpás negyedekben prostituáltként dolgoztatták a lányokat. Az áldozatok által megkeresett pénzt a bűnözők elvették, azt részben felélték, részben házak és autók vásárlására költötték– írták a police.hu-n.
A bűncselekmény elkövetésével gyanúsítható három salgótarjáni férfit az Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) vagyonvisszaszerzési munkatársai a Terrorelhárítási Központ emberei segítségével fogták el és átadási vették őrizetbe kedd reggel. A náluk megtartott házkutatásokon a rendőrök két nagy értékű autókat, több százezer forint értékű arany ékszert, továbbá közel 22 ezer eurót foglaltak le. Emellett több millió forint értékben vettek ingatlanokat zár alá.
Más, közös nyomozócsoportos esetek
Ehhez az esethez hasonlóan szintén magyar nők prostituáltként történő szexuális kizsákmányolása miatt a magyar és az angol nyomozó hatóságok közösen próbálják lefülelni a bűnözőket – erről még a Legfőbb Ügyészség (LÜ) szóvivője, Fazekas Géza tájékoztatta a hvg.hu-t. Az LÜ közlése szerint a közös nyomozócsoport egy igen hatékony válasz a határokon átnyúló szervezett bűnözés okozta kihívásra.
Magyar ügyészek és rendőrök először 2011 augusztusától a Központi Nyomozó Főügyészség által vizsgált úgynevezett bunda-üggyel kapcsolatban vettek részt nemzetközi nyomozó csoport munkájában. Ezen eljárásban először magyar-finn-német együttműködés valósult meg, amelyhez később több ország is csatlakozott – közölte a szóvivő. Hozzátette: hazánkban három olyan eljárás van már bírói szakban, amelyeket nemzetközi nyomozó csoportok munkája révén sikerült felgöngyölíteni.
Az egyik egy „körhinta-csalásos” ügy, amelyben a Nemzeti Adó és Vámhivatal Nyugat-dunántúli Regionális Osztálya nyomozott. Egy Győr környékén élő család az érdekeltségi körébe tartozó szlovákiai és csehországi székhelyű cégek felhasználásával színesfém-kereskedelemmel kapcsolatban szervezetten, hosszú évek óta hozzáadott érték-adóra csalásokat követett el, mellyel az érintett államok költségvetését károsították meg. A bűnszervezet tagjai magyar, cseh és szlovák állampolgárok voltak. Az érintett országok hatóságaiból álló nyomozócsoport 2012. szeptember 19-én kezdte meg a működését és a tettesek négy hónap múlva el is fogták. A Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség 2014. december 18-án emelt vádat a Győri Törvényszék előtt.
Mi is a "körhinta-csalás"? |
Az elkövetési mód jellemzője, hogy olyan országokban hozták létre a gazdasági társaságokat, ahol a színesfém-kereskedelem egyenes adózás alá esik, majd az adórendszernek az elkövetést megnehezítő megváltozása esetén más országba telepítik át és folytatják tevékenységüket. |
A következő közös, magyar-angol nyomozócsoport az Egyesült Királyságba csempészett és főleg magyar állampolgárságú nők szexuális kizsákmányolása miatt állt össze 2013. január 30-án. Azóta a nyomozás befejeződött, az ügyben a Dabasi Járási Ügyészség G. Teréz és társai ellen üzletszerű kerítés miatt tavaly január végén vádat emelt – közölte az LÜ szóvivője. A bűnszervezet többi tagja ellen a külföldön elkövetett cselekmények (szexuális kizsákmányolás céljával elkövetett emberkereskedelem, erőszakos közösülés, zsarolás és más bűncselekmények) miatt az angliai Koronaügyészség emelt vádat. Az eljárás mindkét országban bírósági szakban van.
A következő sikeres felderítést egy embercsempészési ügyben végezte el a magyar és a cseh rendőrség. Az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda Illegális Migráció Elleni Osztálya indított eljárást. Az ügyről Fazekas Géza azt közölte, hogy egy bűnszervezet, melynek vezetői a Cseh Köztársaságban tartózkodtak, legalább tízszer, főleg románokat bíztak meg általában pakisztáni illegális bevándorlóknak a magyar-román, illetve magyar-szerb határon történő átjuttatásával 2012 márciusa és augusztusa között. A banda célja az volt, hogy a belépésre jogosító engedéllyel nem rendelkező migránsokat a Schengeni térségbe juttassa, amiért pénzt kértek. Az ügyben 2014. május 16. napján emelt vádat az ügyészség.