A kormányszóvivő szerint semmiképpen sem mondható, hogy a magyarok ne vennének részt a menekültügyi konzultációban, de létrehoztak egy honlapot is, ahol ki lehet tölteni a kérdőívet. Kovács Zoltánról kiderült, hogy az összehasonlítás nagy mestere. A kormány meg még egyszer eligazítja a magyarokat arról, hogy kell gondolkodni a menekültekről.
Az előzetes adatok szerint eddig mintegy 200 ezren küldték vissza a menekültügyi nemzeti konzultáció kérdőívét, mondta el vasárnapi sajtótájékoztatóján Kovács Zoltán kormányszóvivő, amikor bejelentette: elindult a nemzetikonzultacio.kormany.hu oldal, ahol bárki kiltölheti a kérdőívet egy regisztráció után. Egyben költözte, hogy elindul egy tájékoztatási program is, ahol felhívják a figyelmet a kormánynak e téren vallott elveire, elsősorban arra, hogy a kabinet szerint az EU összes tagállamának vissza kell kapnia a döntési jogot a "megélhetési bevándorlók" ügyében, és hogy a menekültek semmiképpen sem veszélyeztethetik "magyar emberek munkahelyét".
A felvetésre, mely szerint azért van-e erre szükség, mert kevés válasz érkezett, Kovács azt válaszolta, hogy ők mindössze kiterjeszteni szeretnék a lehetőségeket, amúgy a kozultáció július 1-ig tart. Annyit elárult, hogy ezidáig 200 ezer válasz futott be. (Arra nem tért ki, hogy ezek közül hány vehető komolyan. Emlékezetes ugyanis, hogy nagyon sokan fakadtak ki a szerintük megalázó, idegenellenes, a kormány saját céljait segíteni hivatott konzultáció ellen.)
A szóvivő amúgy minden kérdésre, amely az ide érkezett menekültek számára vonatkozott, nyomban hatalmas számok sorolásával reagált (idén már 45 ezer kérelmet nyújtottak be, ez év végére lehet 100 ezer is, miközben az elhelyezhető maximum 2500), majd azzal példálózott, hogy európai összehasonlítsában csak abban vagyunk kivételesek, hogy ide nagyom sok menekült érkezik, de amúgy semmiben.
Azt is igyekezett nyomban tisztázni, hogy a politikai menekültek nem moshatók össze a - a kormány kedvenc fordulatával élvel - "megélhetési menekütekkel", azt pedig "mellbevágónak" nevezte, hogy az EP-ben párhuzamot vontak a mostani helyzet és az 56-os menekültek között.
Ami a külföldön dolgozókat illeti, Kovács itt is összehasonlító érveléssel jön, külföldön dolgozó lengyelek, románok millióiról, franciák, britek, luxemburgiak szézezreiről beszélt, mintegy érvkétn arra, hogy a magyar elvándorlás semmiképpen sem kirívó.