Vonát sokkolta, hogy az oroszok neonáci pártként állították be
Vona Gábor legszívesebben népszavazásra bocsátaná az Unió migrációs-kvóta tervezetét, mert szerinte nincs arra garancia, hogy Magyarország jól járna vele. Az sem tetszik neki, hogy az orosz külügyminisztérium neonáci pártként utalt a Jobbikra.
Vona Gábor úgy nyilatkozott az N1 TV-nek, hogy amennyiben az Európai Unió elfogadja a migrációs-kvótát, akkor a Jobbik népszavazást kezdeményez a kérdésről. A Jobbik-elnök arról spekulált, hogy ugyan az a körülbelül 300 bevándorló, akiket jelenlegi számítás szerint Magyarországra irányítanának, nem tűnik soknak, de semmi nem garantálja, hogy a jövőben "nagyobb, súlyosabb, erősebb" tagállamok saját társadalmuk nyomására ne úgy módosítsák a kvótát, hogy jóval több migránst irányítsanak "a perifériára."
A pártelnök szerint azért is lenne jó népszavazást kezdeményezni bevándorlóügyben, mert akkor a Fidesz álláspontja egyértelművé válna. Ugyanis szerinte Orbán Viktor kommunikációja egyszerű "politikai blöff": ha nem támogatnák a Jobbik népszavazását, akkor azzal azt bizonyítaná a Fidesz, hogy nem akarja megvédeni a magyar társadalmat. Arról nem nyilatkozott, hogy konkrétan milyen kérdés(eke)t nyújtanának be a Nemzeti Választási Bizottsághoz, és arra sem tért ki, hogy mit gondol a nemzeti konzultáció bevándorlókat és terroristákat összemosó kérdéssoráról.
Úgy tűnik a népszavazás intézményének létjogosultságáról nincs egyetértés párton belül, Sneider Tamás, a Jobbik országgyűlési képviselője korábban idén azzal érvelt, hogy a férfiak negyven év munkaviszony utáni nyugdíjba lépési lehetőségéről azért kezdtek csupán aláírásgyűjtési akcióba, mert a népszavazás lehetősége "gyakorlatilag megszűnt" Magyarországon.
Vona arról is beszélt, hogy sokkolta az orosz külügyminisztérium anyaga, amelyben neonáci pártnak állították be a Jobbikot, és többek között azt írták a párt a zsidók és a romák elleni offenzív szlogenjeiről híres. A politikus reménykedik abban, hogy csupán "pillanatnyi üzemzavarról" van szó, és a jövőben helyreáll a Jobbik és Oroszország közötti a korábbi "konstruktív viszony."