A Newsweekben is téma a kormány új, bevándorlókat támadó nemzeti konzultációja.
A magyar kormány tizenkét pontos, bevándorlásügyi nemzeti konzultációs kérdőíveiről számol be kedden publikált cikkében a Newsweek.
Az írásban bemutatják, hogy a konzultációs kérdőív kérdéseire adott válaszoknak hogyan ágyaz majd meg az a levél, amelyet Orbán Viktor a kérdőívek mellé küld majd el nyolcmillió magyar állampolgárnak, és amelyben Brüsszelt hibáztatják a bevándorlás problémájáért.
A cikkben megemlítik azt is, hogy az Európai Bizottság holland elnökhelyettese, Frans Timmerman Facebook-posztjában hogyan húzta le a manipulatív kérdőívet.
Arról is szót ejtenek, hogy a bevándorlás-ellenes Jobbik éppen most vitt el egy korábban fideszes várost.
Aztán idézik a magyar bevándorlási adatokat, amelyek szerint tavaly 41,3 ezer, idén pedig már 39 ezer menedékkérelmet adtak be. Megszólal Kovács Zoltán kormányszóvivő is, aki szerint csak a menedékkérők egytizede kap menekültstátuszt, és megpróbálja elmagyarázni, hogy bizony sok ember nem is igazi menekült, mert nem üldözik, hanem csak jobb életet akar magának. Kovács abba is belemegy, hogy ez komoly nemzetbiztonsági ügy is, hiszen a Szíriából és Észak-Afrikából érkezőkkel terroristák is átjöhetnek. (Azt az ellentmondást nem oldja fel, hogy épp a Szíriából érkezők lehetnek üldözött menekültek.)
A cikk szerint a kormány által használt, indulatokat gerjesztő kommunikáció inkább elfojtja az európai határokról szóló értelmes közbeszédet, mint hogy segítené azt.