A 2012-ben alapított Nemzetstratégiai Kutatóintézet azért szervez mangalicakonferenciát, hogy a románok nehogy kisajátíthassák, azért nem tesz fel semmilyen anyagot a honlapjára, hogy a román kormány ne tudja elolvasni, és törvényt szeretne arról, hogy ne kelljen újságíróknak se válaszolni.
A Nemzetstratégiai Kutatóintézetet (NSKI) 2012-ben hozta létre a kormány, az erdélyi származású Szász Jenő vezette intézet pedig évente több mint egymilliárd forintot kap a kormánytól. Hogy pontosan mivel is foglalkozik az érdekes nevű NSKI, azt nehéz megmondani, de idén januárban azzal kerültek be a hírekbe, hogy Székelyudvarhely mellé egy nemzetközi repülőteret álmodtak meg.
Az intézet vezetőjét, Szász Jenőt április 13-án behívták meghallgatásra az Országgyűlés Nemzeti összetartozás bizottságába, ahol eredetileg a kutatóintézet által kidolgozott, „Kárpát-haza fejlesztési rendszer” nevű stratégia bemutatása volt a téma - írja az Átlátszó, amely átnézte az ülésről készült jegyzőkönyvet. Szász a jobbikos képviselő, Szávay István kérdéseire válaszolt, aki többek között azt kifogásolta, hogy az NSKI átláthatatlanul működik, nem tudni, mire költi a közpénzeket. A képviselő az is kérdezte, hogy az intézet honlapja miért nem frissül, vagy miért költ olyan rendezvényekre (pl. mangalicafesztivál), melyek nem kapcsolódnak szorosan a határon túli magyarok támogatásához.
Az ülésen Szász elmondta, az idén 1,2 milliárd forintos költségvetése van az intézetnek, és bár az NSKI-t létrehozó kormányrendeletben 100 fős létszámról beszéltek, jelenleg 86 ember dolgozik az intézetben. Az ülésen kiderült, hogy a magát tudományos kutatóintézetként meghatározó intézmény mangalicafesztivált, Székely Autonómia Kupa néven focitornát és mikulásünnepséget szervezett, valamint egy "székely bált" a Várkert Bazárban. Szász Jenő szerint "stratégiai szempontból" szerveztek mangalicakonferenciát, mert a román tenyésztők román tenyészállatnak akarták beállítani a mangalicát, a "szlkely bál" pedig a "nemzetmarketing" eszköze volt.
Arról, hogy miért hiányos az NSKI honlapja, Szász azt mondta, eddig "csak dicséreteket kaptunk a honlapunkkal kapcsolatosan", és azért nem töltik fel rá az anyagaikat, "mert azzal az erővel például megküldhetnénk a román kormánynak, a szlovák kormánynak vagy mindenki másnak is. Én azt gondolom, hogy például szándékosan nem tettük fel a Kárpát-haza fejlesztési koncepciót, mint dokumentumot a honlapra, hogy legalább ne tőlünk kapják meg közvetlenül" - jelentette ki Szász Jenő, aki hozzátette, tudatos döntés, hogy nem teszik fel az anyagokat a honlapjukra.
Szász arról, hogy miért nem akar újságíróknak nyilatkozni, azt mondta:
én képviselő úrtól azt kérem, hogy egy olyan törvényt kezdeményezzen, hogy például a Nemzetstratégiai Kutatóintézet ne legyen köteles minden egyes információról újságírói kérdésre választ adni.
Szász azt mondta, él "azzal a gyanúperrel egyes újságírók esetében, hogy más érdekeket képviselnek, mint a magyar nemzet érdekei", ezért azt gondolja, hogy érdemes volna megfontolni, hogy a válaszadási kötelezettség alól valamifajta mentesítést kaphasson, vagy hogy például a nemzetstratégiai kérdéseknek legalább bizonyos kategóriája érdemelne ilyen védelmet.