Az EMMI kilenc iskolát venne át a főiskolai-egyetemi gyakorlóiskolák közül, mert nem látják el jól funkciójukat. De több helyütt a szülőktől a tanárokon át a diákokig széles körű ellenállás bontakozott ki.
Szerdán tette közzé az EMMI azoknak a vidéki egyetemi-főiskolai gyakorlóiskoláknak a listáját, amelyeket átvenne az állam, tehát amelyek ezentúl a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) fennhatósága alá tartoznának annak minden fenntartói és igazgatási következményével együtt. A tárcának az a problémája, hogy ezek az iskolák nem támogatják az egyetemi-főiskolai pedagógusképzést, mert nem oktat bennük elég szakmai gyakorlatot folytató pedagógushallgató, így legjobb, ha az intézményeket átveszi az állam. Az elképzelés széles körű tiltakozásba ütközött számos településen Pécstől Nyíregyházáig.
A pécsiek egy kézben tartanák a gyakorlóiskolákat
A Pécsi Tudományegyetem kiterjedt gyakorlóiskolai hálózatából jelen állás szerint egy intézményt, az 1. számú Gyakorló Általános Iskolát vinné el az állam, ám az egyetem eltökélt abban, hogy az összes gyakorlóiskola a kezelésében maradjon, erősítette meg a hvg.hu kérdésére Lengvárszky Attila, a PTE oktatási igazgatója. Az igazgató nem kívánt részletekbe bocsátkozni az EMMI szakmai kifogásával kapcsolatban, mint mondta, az egyetem most végzi e témában a saját felmérését, és az április végi szenátusi ülésen alakítja ki az álláspontját, amelyet majd továbbít a minisztériumnak. Az általunk megkérdezett tanár szakos hallgatók mindenesetre pozitívan számoltak be az I. számú Gyakorlóban töltött szakmai gyakorlatukról és mentortanáraik felkészültségéről.
Az EMMI-PTE meccs végeredményétől függetlenül mindenképpen várható változás információink szerint az egyetem gyakorlóiskoláinál, az eddig külön vezetés alatt működő intézményeket ugyanis racionalizálás címén összevonnák. Az elképzelés forrásaink szerint komoly ellenkezést váltott ki a tanári gárdákból.
„Nem számít a gyerek, nem számít a múlt”
Nyíregyházán Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkár kérte, hogy a Nyíregyházi Főiskola rektora és kancellárja véleményeztesse az elképzelést az Apáczai Csere János Gyakorló Általános Iskola fenntartói jogának esetleges átadásáról május 5-ig a dolgozókkal, iskolaszékkel, szülői munkaközösséggel, diákönkormányzatokkal. Az általános iskola rendkívüli üléseken tájékoztatja az érintetteket, számolt be a helyzetről Andó Károly igazgató a Kelet-Magyarország napilapnak. Miközben nem értik, miért így kell zajlania az egész procedúrának, nekik még egyetértési joguk sincs, csak véleményezési – a döntést a minisztérium hozza.
Bodnár Mihály igazgatóhelyettes szerint pedig az államosítás a lassú haldoklással egyenlő: „Okkal tartunk attól, hogy az új fenntartó szűkítené az Apáczai mozgásterét, idővel pedig a diák- és pedagóguslétszámot is, hiszen a hallgatói képzés megszűnése elbocsátásokkal, az oktatás minőségének romlásával járna.” - mondta az igazgató, miközben a minisztérium szerint a váltás nem okozna változást az iskolák életében. A lap megkereste a minisztériumot is, és azt firtatta, miért kell állami fenntartásba venni az iskolákat, miért nem lehet ugyanolyan intézményi keretben megpróbálni megoldani a problémákat. Az EMMI így válaszolt: „Az érintett intézmény az egyik állami fenntartásból a másik állami fenntartásba kerül, tehát nem lesz rosszabb vagy jobb helyen. Gyakorlóiskolaként azonban nem szükséges a felsőoktatási intézmény tevékenysége számára, így oda érdemes átadni a fenntartási jogokat, ahol köznevelési intézményként tovább működhet."
Kovács László, az Apáczai nyugalmazott tanára a Facebookra is kikerült levelében is az évtizedek alatt ápolgatott-óvott iskolát félti, és Apáczai Csere János sorait idézi. Egy kevésbé fennkölt stílben fogant vélemény úgy fogalmaz: ”Nem számít gyerek, nem számít a múlt, nem számít a pedagógusgárda, nem számít lelki, szellemi tudás- és értékközösség! Csak valami más, alantas, sokszor talán anyagias érdek számít és a háttéralkuk nyálkás világa.”
Fehér, a kitartás színe
Az MSZP a közgyűlésben is felvetette a témát, a Fidesz-KDNP-s polgármester Kovács Ferenc szerint nincs szükség pánikkeltésre, az Apáczai működni fog. Szerinte Palkovics most "pusztán vizsgálódik" az országban a gyakorlóiskolák jövőjéről. Amúgy az EMMI kritikája jogos, mert "a két gyakorlóiskolánkban több mint 1000 gyermek tanul, miközben látjuk azt is, hogy mennyien tanulnak a főiskola pedagógus képzésein. A kép lesújtó, sajnos óriási a visszaesés."
De nemcsak a tanárok és dolgozók tiltakoznak, a szülők is felemelték a hangjukat. Utóbbiak féltik a 60 éves intézmény egyedi hangulatát, szellemiségét, mely szerintük elveszne a "klikesüléstől" – ezt a félelmét egy volt apáczais diák, most már szülő árulta el a lapnak. A szülők aláírásgyűjtést kezdeményeztek, és nyilvános tiltakozó akciót hirdettek április 28-ára. Eddig 665 tiltakozó aláírás gyűlt össze az internetes petíció alatt, és 521-en jeleztek vissza az eseményre – amelyen a szervezők kérésére a résztvevők fehér pólóban mennek. De egyelőre nem adják meg magukat.
Győrben is áll a bál
A győri Öveges Kálmán Gyakorló Általános Iskolában 450 gyerek tanul 35 tanár felügyelete alatt, a szülők pedig a Facebookon tiltakoznak. Ahogy a Kisalföld is megírta, itt 450 gyerek tanaul és 35 pedagógus dolgozik. Az iskola a város vezető iskolái között van, ezt a minőséget is féltik most a szülők, diákok, dolgozók. Az iskola a Nyugat-magyaországi Egyetem égisze alatt működik, és Faragó Sándor rektor kijelentette: az iskola megmarad, az egyetem ragaszkodik a gyakorlóiskolájához. Kérdés, véleménye mennyit számít majd a végső döntésnél.
Korábban az index szerezte meg a 25 gyakorlóiskolából annak a 9-nek a listáját, amelyet az állam átvenne:
-Debreceni Egyetem Arany János Gyakorló Általános Iskola
-Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Szakközépiskolája, Gimnáziuma és Kollégiuma
-Eötvös József Főiskola Gyakorló Általános Iskolája
-Kaposvári Egyetem Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium
-Nyíregyházi Főiskola Apáczai Csere János Gyakorló Általános Iskolája és Alapfokú Művészeti Iskola
-Nyugat-magyarországi Egyetem Roth Gyula Gyakorló Szakközépiskola és Kollégium (Sopron)
-Pécsi Tudományegyetem 1. Számú Gyakorló Általános Iskola
-Szent István Egyetem Gyakorló Sport Általános Iskola és Gimnázium (Jászberény)
-Öveges Kálmán Gyakorló Általános Iskola
Ma Magyarországon gyakorlóiskolában összesen 19 ezer gyerek és 1700 pedagógus tanul és dolgozik.