Három személyt állított elő csütörtökön a rendőrség a Quaestor-üggyel kapcsolatban. Az előállítottak között van Tarsoly Csaba, a csoport vezére is.
Csütörtök délután a Quaestor-üggyel összefüggésben három személyt állítottak elő a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai – közölte a rendőrség.
Papp Gábor, Tarsoly Csaba ügyvédje a hvg.hu-nak megerősítette, hogy a három előállított személy egyike Tarsoly Csaba, a Quaestor-csoport vezetője.
A nyomozók jelenleg több helyszínen tartanak házkutatást, és "a vagyon-visszaszerzési intézkedéseket is megkezdték" – tette hozzá a rendőrség.
Kormányzati politikusok már kedden arról beszéltek, hogy 48 órán belül Tarsoly Csaba előzetes letartóztatásba kerül.
A Quaestor-botrány
A Quaestor-botrány március 9-én pattant ki, amikor bejelentette, hogy a Quaestor Financial Hrurira Kft. öncsődöt jelentett. Másnap a Magyar Nemzeti Bank alelnöke, Windisch László közölte, hogy a cég 150 milliárd fiktív kötvény bocsátott ki 2008 óta a felügyelet által engedélyezett 60 milliárd forinton felül. Még nagyobb baj, hogy a hamis kötvényeket el is adták az ügyfeleknek, így most az ügynek kb. 32 ezer károsult kötvényese lehet.
A hamis kötvényeket kibocsátó társaság ügyvezetője a Quaestor-csoport vezére és fő tulajdonosa, Tarsoly Csaba. A kötvényeket pedig a cégcsoport brókercége adta el, ahová március 10-én felügyeleti biztost rendelt ki az MNB.
Tarsoly Csaba milliárdos üzletember, és a botrány kipattanása után hamar kiderült, hogy egy Fidesz-közeli vállalkozó, aki különösen jó viszonyt ápolt Szijjártó Péterrel, és nem mellékesen Kiss Szilárddal, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter nemrég Moszkvában letartóztatott agrárdiplomatájával.
A Quaestor-botrány az érintett összeg miatt az eddigi legnagyobb csalási ügy lehet a magyar pénzügyi történetben, és az egyik legsötétebb időszak a Fidesz, valamint a harmadik Orbán-kormány történetében. A botrány ugyanis erősen ráégett a kormánypártra, nemcsak Tarsoly és Szijjártó kapcsolata miatt, azért is, mert a botrányba kormánytagok is belekeveredtek, beleértve Orbán Viktor miniszterelnököt is.
Ugyanis kiderült, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium cége, a Magyar Nemzeti Kereskedőház március 9-én, a Quaestor Hrurira öncsőd bejelentésének napján 3,8 milliárd forintot vett ki a Quaestortól. Már az is meglepő volt, hogy az állami cég ott tartotta a pénzét, a nagy botrány viszont abból lett, hogy erről akkor döntöttek, amikor az ügyfelek zöme még semmit nem tudott arról, hogy a Quaestor bajban van.
Vagyis az állam jól értesülten az ügyfelek kárára eléjük vágott és a nagy pénzkivétellel hozzájárult a cég bedőléséhez. Abból még nagyobb botrány lett, hogy a végén Orbán Viktor magára húzta az egész ügyet, és elismerte, ő adott utasítást személyesen a minisztériumoknak arra, hogy vegyék ki a pénzüket a brókercégektől.
Tarsoly Csaba milliárdos üzletember, és a botrány kipattanása után hamar kiderült, hogy egy Fidesz-közeli vállalkozó, aki különösen jó viszonyt ápolt Szijjártó Péterrel (még az utolsó pillanatban is a külügyminiszter segítségében bízott), és nem mellékesen Kiss Szilárddal, Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter nemrég Moszkvában letartóztatott agrárdiplomatájával.
A Quaestor-botrány legváratlanabb fordulata most hétfőn derült ki: egy múlt héten tartott közgyűlésen Tarsoly Csaba, felesége és az apja is távozott a Quaestor-cégbirodalom főhadiszállásának számító társaság éléről, és az új vezető egy tápiósági büntetett előéletű ember lett, Orgován Béla. A lépések elméletileg terepet adhattak volna az okiratok eltüntetéséhez. Orgován kinevezésére egyből rászállt a sajtó, ami valószínűleg hozzájárult ahhoz, hogy Tarsoly Csaba szerdán bejelentette, visszaveszi a cég vezetését.