Sikerként tálalta a Miniszterelnökség Paks II. fűtőanyag-ellátási kérdésének rendeződését, de erre még az oroszoknak is bólintaniuk kellene. Jávor Benedek, a PM EP-képviselője szerint ennél nagyobb köveket is gördíthet az Európai Unió a beruházás útjába, melyek könnyen szétzúzzák a kormány terveit.
Lázár János győzelmi jelentésként kommunikálta kedden, hogy a magyar kormánynak sikerült tisztáznia az Euratom Ellátási Ügynökségével (EAS) Paks II. fűtőanyag-ellátásával kapcsolatos kérdéseket. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint Miguel Arias Canete EU-biztossal abban állapodtak meg, hogy rövid időn belül az Európai Bizottság is lezárja a kérdést. Az EU korábban azzal kapcsolatban fogalmazott meg aggályokat, hogy Paks II.-nek 60 évig kizárólag az orosz Roszatom szállítana fűtőanyagot, ami több EU-s normát is sértene.
A legújabb hírek szerint a Roszatom mindössze 10 évig lenne kizárólagos beszállító, ami annak a "finn-modellnek" felel meg, amit Jávor Benedek, a Párbeszéd Magyarországért európa parlamenti képviselője már korábban olyan megoldásként emlegetett a Népszavának adott nagyinterjúban, amivel a kormány kibújhat az unió szorításából. A Finnországban épülő atomerőmű fűtőanyag-ellátását úgy oldják meg, hogy egy kezdeti időszakban garanciális okokból kizárólag a Roszatom szállítja majd a fűtőanyagot, ezután nyílt tendert írnak ki a beszállításra. Azonban ezt a konstrukciót hosszú egyeztetés előzte meg, miután a három fél (a finnek, az oroszok és az EU) közösen írta alá a szerződéseket. Paks esetében viszont a magyar kormány az EU-t "elfelejtve" írt alá az oroszokkal, így a szerződés utólagos módosítása Jávor szerint már az EU és az oroszok tárgyalásaitól függ, a magyarok feje fölött. A magyar fél kiszolgáltatottságán túl további problémák is adódhatnak.
Először is az oroszoknak is rá kell bólintaniuk a finn-modellre, ami az aláírt szerződéshez képest több hátránnyal is járna számukra. Ahhoz, hogy alternatív üzemanyaggal is működtethetőek legyenek az új paksi blokkok, a Roszatomnak ki kell adnia a VVER-1200-as blokkok műszaki specifikációit. Azonban ennél is jobban fájhat az energetikai óriásnak, hogy 50 évvel csökken az üzemanyag-szállítás kizárólagosságának időtartama, ugyanis ezzel hatalmas bevételtől esnek el. Ezek ellenére bólinthatnak az oroszok, mivel ellenkező esetben bukik az egész projekt, de Jávor szerint a magyar félnek valamilyen kárpótlási ötlettel kell ebben a forgatókönyvben előállnia: "Putyin boldogtalanságának ára szokott lenni" – fogalmazott a PM-es politikus.
Jávor arra is felhívta a figyelmet, hogy a fűtőanyag-kérdés megoldása nem jelent automatikusan zöld lámpát Paks II. megépítéséhez, ugyanis további uniós vizsgáltok is ellenőrzik a magyar-orosz szerződés harmóniáját az EU-s szabályozással. Az egyik kérdéses pont a finanszírozási konstrukció, amit úgy alakítottak ki, hogy a Magyar Állam venne fel hitelt a beruházásért felelős MVM Paks II. Zrt. helyett, ugyanis a projektcég alkalmatlan ekkora hitel felvételére. (Az MVM Paks II. Zrt.-t 2014 novemberében vásárolta meg a Magyar Állam nevében az MNV Zrt. az MVM Magyar Villamos Művek Zrt.-től. Az adásvételi szerződést egy friss bírósági döntés értelmében teljes terjedelmében nyilvánosságra kell hozni 15 napon belül – írtuk meg korábban.) Ez a konstrukció viszont az uniós versenyjogba ütközhet, mivel nem indokolja semmiféle speciális helyzet az állami támogatást.
A másik eljárást Jávor kezdeményezte, ugyanis a politikus szerint a nyílt tender elmaradása egy "ilyen léptékű, közpénzekből megvalósuló beruházás" esetén egyértelműen sérti az európai közbeszerzési szabályozást. Amennyiben az EU megállapítja a megkötött szerződés összeférhetetlenségét az uniós joggal, úgy a megállapodásokat megsemmisítik és új nemzetközi tendert kellene kiírni, ami évekkel tolhatná az építkezés megkezdését. A Paks II.-t nagyon erőltető magyar kormány számára még mindig ez a jobbik eset, ugyanis ha az állami támogatást találják elfogadhatatlannak, úgy az mindenképp a még meg sem kezdett projekt idő előtti végét jelentené.