Itthon hvg.hu 2015. március. 23. 16:12

Felemás döntések a Fővárosi Közgyűlésben

A fontosabb közgyűlési döntések közül pár az első nézésre örömtelinek tűnik, de közelebbről nézve már nem olyan rózsás a kép. Döntött a közgyűlés a Duna-part revitalizálásának újabb lépéseiről, visszakaptak a a hajléktalanok is egy segélyt a kettő eltörölt közül, és lesznek fizetős helyek a fővárosi fenntartású idősek otthonában.

Megújul vs. "ennyire fussa"

Megújul a pesti oldali Duna-part Kossuth tér és Fővám tér közötti szakasza, adja hírül az MTI. A szakasz megújítására vonatkozó tervpályázatokat ki fogják írni, erről döntött ma a Fővárosi Közgyűlés. Az útpálya 2,4 km-en újulna meg a járdával, kerékpárúttal és a zöldfelülettel egyetemben. A Duna-part megújulásával "oldódna a part és a mögöttes városrészek elszigeteltsége", értsd: nem vágná el a Dunát a gyalogosoktól egy forgalmas alsó rakpart.

A cél az, hogy a Duna-parti területeket vonzóbbá tegye a Főváros, és hogy jobban integrálja a gyalogos- és kerékpáros-forgalom rendszerébe. Mindezt "a pesti alsó rakpartok forgalomcsillapítása, a kikötők rendezése, a kerékpáros és gyalogos közlekedés, valamint a városi és elővárosi hajózás fejlesztése révén". Ezért is tartozott a fejlesztés az integrált szemléletű (a közlekedést és résztvevőit rendszerként szemlélő és így szervező) BKK hatáskörébe, ám amikor Vitézy Dávidot elmozdította a közgyűlés, egyben a BKK hatáskörét is megnyirbálták. Ezért ez a projekt is visszakerült a Városházára. Ahogy az előterjesztésben is olvasható, "A Fővárosi Önkormányzat 2014. évi költségvetésében a 'Dunapart fejlesztése, tervezés' feladat 500 000 ezer forintos teljes költséggel szerepelt, a BKK-val fennálló Fejlesztési megállapodás keretében való felhasználásra". Ez az 500 milliárdos keret csökkent 106,8 milliárd forintra, amiből már persze nem tellett az eredeti projekt (tervpályázat, engedélyezési és kiviteli tervek elkészíttetése) végigvitelére, csak a Fővám tér–Kossuth tér szakasz komplex megújításának tervpályázata és az építési engedélyezési tervek előkészítésére. Ám ezek még csak a tervek és engedélyek, az építkezés pénzügyi hátteréről még mindig nincs hír.

Visszaadják a fontosabb segélyt

Az LMP kezdeményezésére visszaállították a rendszeres ellátásért folyamodó hajléktalanok átmeneti, havi 11 ezer forintos támogatását. Amint mi is megírtuk, a Főváros még februárban szüntetett meg két átmeneti élethelyzetre kitalált segélyformát, az egyik a lakhatási támogatás volt (melyet akkor igényelhetett egy – volt – hajléktalan, ha sikerült albérletre lelnie), a másik pedig az átmeneti támogatás volt, amit a nyugdíjra jogosult, de még elbírálás alatt álló hajléktalanok igényelhettek. Az utóbbi volt a nagyobb tétel, évi 19 millió forint – ezt állították vissza most, az előbbi csak 170 ezer forintjába került Budapestnek. A Főváros annak idején azzal indokolta a segélyek eltörlését, hogy az Emmi új szabályozása erre kötelezi őket, aztán az Indexnek adott válaszában a minisztérium ezt cáfolta. A lakhatási támogatás visszaállításáról nincs hír, pedig ennek visszaállítása igazán nem lenne megterhelő költségvetési tétel.

Pénzes helyek idősek otthonában – akár szimpla helyekért is

Lehetősége lesz bizonyos, a fővárosi fenntartású idősek otthonainak ún. belépési hozzájárulást kérni. Ez azt jelenti, hogy 158 (a közgyűlés javaslata szerint emelt szintű vagy átlagot meghaladó színvonalú) férőhelyet maximum 8 millió, de gyakorlatilag évi 2-6 millió forintot kell fizetni azért, hogy valaki egy közelebbről meg nem határozott emelt szintű helyet kapjon egy idősek otthonában. A hozzájárulás arányos része visszajár, ha a gondozás három éven belül megszűnik. A pénzt egyfelől csak az intézmény javára lehet költeni, másfelől viszont épp a visszafizetési időszak miatt tartalékot kell belőle képezni. Az elfogadott rendelet azt is rögzíti, hogy a férőhelynek amúgy nem kell emelt szintű elhelyezési körülményeket biztosítania, csak azért, mert a fenntartó hozzájárulást ír elő – azaz szimpla férőhelyeket is el lehet adni. Kérdés, hogy ez hogy egyeztethető össze azzal a törekvéssel, mely a rendeletben úgy jelenik meg, hogy "az ellátási kötelezettség fennállása esetében az ellátás nem tagadható meg a belépési hozzájárulás megfizetésére nem képes igénylőtől".

Jelenleg öt olyan idősek otthoni székhely vagy telephely van a Fővárosi Önkormányzat fenntartásában, amelyekben még emelt szintű férőhelyekre rendelkeznek működési engedéllyel: ilyen az Alacskai úti Idősek Otthona Virág Benedek utcai telephely "A" épülete; a Halom utcai Idősek Otthona Gergely utcai telephelye; a Kamaraerdei úti Idősek Otthona "C" épülete; a Kútvölgyi úti Idősek Otthona székhely intézménye, valamint a Kútvölgyi úti Idősek Otthona Ányos utcai telephelye.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.