A hortobágyi halgazdásogban pusztítanak a kormoránok és a vidrák. Az állatok ellen védekezni is alig lehet, mert védettek.
Akár 100 millió forintos kárt is okozhatnak a vidrák és a kormoránok a Hajdú-Bihar megyei halgazdaságoknak – adta hírül az M1 Agrárhíradója.
A fokozottan védett vidrák és kormoránok ellen nem tudnak védekezni a Hortobágyon, ugyanis zavarásuk és irtásuk is szigorúan tilos. Egy vidra becslések szerint évente 100 kiló halat, míg egy kormorán akár 170 kiló halat is elfogyaszthat.
Pásztor Róbert, a Hortobágyi Halgazdaság Zrt. termelési igazgatója azt mondta, a madarak csapatostul érkeznek, és míg némelyikük az általuk formált kör szélén csapkod a szárnyával és összetereli egy kupacba a halakat, addig a többiek középen belakmároznak a halból, majd cserélnek.
A vidrák pedig akkor is vadásznak, ha már jóllaktak, amikor pedig a kölykeiket tanítják vadászni, akkor csak kihúzzák a halakat a tóból, majd meg sem eszik, hanem hagyják megdögleni. Óvatos becslések szerint egy vidra 5-10 mázsa kárt okoz évente – mondta a szakember.
A Hortobágyi Halgazdaság területén csaknem ezer vidra okoz hasonló károkat, és a kormoránok száma is évről évre emelkedik. Lupsán Róbert, a Hortobágyi Halgazdaság Zrt. vezérigazgatója szerint 100 milliós veszteség keletkezhet így.
A nagy kormoránok ellen riasztással vagy gyérítéssel lehet védekezni, a kis kormoránok és a vidrák viszont fokozottan védettek, ezért velük szemben tehetetlenek a Hortobágyon.