Itthon hvg.hu 2015. március. 12. 18:42

Ezt a programot kínálja a Klik az iskolásoknak március 15-re

Zászlófelvonás, ünnepi beszédek meghallgatása mellett a Magyar Kard Napja, karaoke huszárdalok és egérparádé - ezt hagyják ki azok a váci diákok, akiket az iskolájuk nem engedett el a Klik által felkínált március 15-i ünnepi programokra. Megkaptuk a programajánlatot. Ja, és lesz családi program a Táncsics-börtönben is.

A váci Madách Imre Gimnázium úgy ítélte meg, hogy nem él a Klik kínálta lehetőséggel, hogy 10 diákja és egy tanár részt vehet a központi ünnepi rendezvényeken. Az iskola nem támogatja és nem is szervezi meg "a diákok politikai színezetű rendezvényeken való részvételét". A programot feltételeit a Hende Csaba által vezetett Nemzeti Rendezvényszervező Hivatal biztosítja. A Klik elküldte nekünk a pontos programot – ezt bukják most a váci diákok, és ezen vesz részt az a közel 500 tanuló, aki élt a lehetőséggel.

A Klik fontosnak tartja leszögezni, hogy sem most, sem korábban nem tette kötelezővé központi ünnepi rendezvényeken a részvételt. A március 15-i ünnepség alkalmával a Nemzeti Rendezvényszervező Hivatal kereste meg a Klebelsberg Intézményfenntartó Központot, hogy amennyiben az általa fenntartott iskolákból szeretnének diákok részt venni a nemzeti ünnep fővárosi programjain, szívesen biztosítanak erre lehetőséget. A megkeresés nem toborzó jelleggel, hanem felajánlásként érkezett az intézményfenntartóhoz, abban a szellemiségben, hogy a budapesti ünnepségeken való részvétellel a diákokhoz közelebb hozza a történelmi események eszmeiségét, és megismerhessék a forradalom és szabadságharc március 15-i helyszíneit. Ezt a szándékot emeli ki az is, hogy egész napos programsorozatot ajánlanak a szervezők, ennek részét képezik a protokolláris események egyes elemei (pl.: zászlófelvonás) és a lakossági programok is (Budai Vár).

Egy váci tanár másképpen tudja

Igenis kötelezővé tette a KLIK a részvételt a budapesti megemlékezésen: a ceglédi tankerület igazgatói múlt csütörtökön behívatták a váci középiskolák vezetőit, és közölték velük, hogy iskolánként kell tíz diákot küldeni – ezt írta facebookos bejegyzésében a Váci Madách Imre Gimnázium egyik tanára.

A pedagógus úgy tudja: a gimnázium vezetője felkérte a diákönkormányzat tagjait, hogy vállalja közülük tíz ember a részvételt, de nem vállalták. Egy tanárt is megkért, hogy szervezzen be tíz embert, de nem sikerült neki. Ugyanakkor senkinek sem tiltották meg sem a diákok, sem a tanárok közül, hogy részt vegyenek a budapesti nemzeti ünnepen.

A tanár bejegyzése végére odaírta, hogy a poszt szabadon megosztható, és nyilvánosan vállalja a nevét.

Program

09.00-09.30 óra Magyarország lobogójának katonai tiszteletadással történő felvonása a Kossuth Lajos téren

09.30 óra Átvonulás a Magyar Nemzeti Múzeumhoz
A Nemzeti Lovas Díszegység és az Magyar Honvédség Központi Zenekarának vezetésével a résztvevők átvonulnak a Múzeumhoz.

Útvonal: Országház I-es kapu – Akadémia utca – József Attila utca – Bajcsy-Zsilinszky út – Károly körút – Astoria (Nemzeti Lovas Díszegység leválik a menetről a Rákóczi út irányába, a Központi Zenekar vezeti tovább a résztvevőket) – Múzeum körút

10.30 óra Megemlékezés a Nemzeti Múzeum lépcsőjén

10.30: A fanfárok jelzik a program kezdetét.
A Honvéd Férfikar előadásában elhangzik a Himnusz.

10.45: Művészeti produkció

11.00: Ünnepi beszéd

11.20: Záró zenei produkció.

11.30-13.00 óra Ebéd

10.00-18.00 óra Családi programok a Budai Várban

10.00-16.00 óra „Újra van Budán kutyavásár”: magyar vizsla és egyéb magyar kutyafajták örökbefogadása.

10.00-17.00 óra Dísz tér: Népművészeti Egyesületek Szövetségével együttműködve bemutatkoznak a hagyományos magyar kézműves mesterek. Filmvetítés 1848-as témájú filmekből.

10.00-18.00 óra A várbeli háttérintézményekkel együttműködve ingyenes egész napos családi programok: Hadtörténeti Intézet és Múzeum, Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára, Magyarság Háza, Magyar Nemzeti Galéria, Nemzeti Táncszínház, Budapest Történeti Múzeum Vármúzeum, Táncsics-börtön.

Színpadi programok: Hadik szobor – népzene és tánctanítás, Szent István szobor – vándorszínházi előadások, táncbemutatók, tánctanítás, koncertek;

Hadik-szobor: Népzenék a Kárpát medencéből (mezőségi, székelyföldi, dunántúli, csárdás, huszárnóták, folklór, megzenésített Petőfi versek, verbunkok): néptánc bemutató és tanítás, Reformkori Hagyományőrzők palotás bemutató és tanítás, Nagy Csaba tárogatóművész;

Szent István-szobor: Szekér Színház előadása, Alma koncert, Reformkori Hagyományőrzők palotás bemutató és tanítás, Tekerő Quintet, Dudaszó hallatszik Alapítvány, Operett Színház egyvelege, Ghymes koncert;

Szentháromság tér - Magyarság háza előtt: egész napos Hórihorgas huszártréfák – gólyalábas előadások egész nap, Óriásbábos előadások, Vándormuzsikusok;

Táncsics-börtön udvara: egyeztetés alatt

Ötpróbás huszárok – ötállomásos családi vetélkedő korabeli jelmezes játékmesterrel: huszárpróbák, célbadobás stb.

„Camuphone”: verklis karaoke huszárdalok, Kossuth nóták

CsaláDiaFilmszínház: interaktív képmutogató és diavetítés ötvözése

Egérparádé: egész napos apró léptű cirkuszi próbálkozások kicsiknek, nagyoknak: Pilvax egere stb.

Déli Rondella vagy Dózsa György tér: huszártábor és lósimogató

Gasztrokulturális sétány: magyar kézműves vendéglátók és kézművesek, huszárkonyha: Fortuna utca - Szentháromság tér – Szentháromság utca – Tárnok utca – Dísz tér

„Forradalmi Forgatag” – 2015 a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban

10.00-18.00 óra Magyar Kard Napja – A Magyar Kard Napja alkalmából a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumban időszaki kiállítás nyílt, amely bemutatja e történelmi vágófegyver fejlődését a honfoglalás korától napjainkig. Kicsik és nagyok számára egy felfedező füzet teszi kalandossá a kardokkal való megismerkedést.

Kézműves bemutatók a Magyar Karddal kapcsolatosan – Március 15-én egész napos bemutató során nyerhetnek bepillantást látogatóink a kovácsműhely titkaiba, megtudhatják, hogyan és milyen fegyverek készülnek ott.

Szablyavívó bemutatók – A vívás művészetét március 15-én a Magyar Szablyavívó Iskola mesterei és növendékei mutatják be, amelynek során a kardvívás technikáiról, fortélyairól derül ki sok érdekesség.

Hagyományőrző bemutató – A látogatók március 15-én a Múzeumba érkezve a honvéd sereg táborába csöppenhetnek. Huszárok, tüzérek, gyalogosok várják a lelkes újoncokat, hogy megmutassák, hogyan is harcoltak a szabadságharc idején.

Népi játszóház – Március 15-én a Múzeum Díszudvarán számos hagyományőrző népi ügyességi játék várja a látogatókat, amelyekben minden korosztály örömét lelheti.

Kézműves foglalkozás – Maradandó élmény és emlék – március 14-én és 15-én kreatív kézműves programokkal várjuk az alkotni vágyókat, kisebbeket és nagyobbakat egyaránt!

Táncház – A Magyar Nemzeti Táncegyüttes szólistái és zenészei közreműködésével március 15-én délután a táncházba mindenkit szeretettel látunk, hogy közösen járjuk a verbunkost.

Múzeumpedagógiai foglalkozások – A Forradalmi Forgatag hetén többféle múzeumpedagógiai foglalkozással várjuk az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc témájában tanulni vágyókat. Ennek során minden érdeklődő testközelből ismerkedhet meg a kor fegyvereivel. „Jelszavaink valának” című állandó kiállításunk teljessé teszi a megemlékezést: bemutatja a szabadságharc kiemelkedő alakjait, bepillantást enged a forradalom és szabadságharc eseményeibe, harcoló katonáinak életébe.

Hirdetés