Itthon hvg.hu 2015. március. 06. 07:59

Orbán Viktor: Nem elégedettek velünk az emberek

Ha valamihez kétharmad kell, akkor egyeztetünk az ellenzékkel, ha van támogatás, meglesz, ha nincs, akkor "mindig más megoldást kell találni" – fogalmazott Orbán Viktor szokásos péntek reggeli rádióinterjújában. A kormányfő azt mondta, reklámadó lesz, az útdíjjal kapcsolatos kompenzáción pedig dolgoznak. A Buda-Cash-botránnyal kapcsolatban úgy fogalmazott, neki is hiányzik, hogy még senki kezén nem kattant a bilincs.

A Fidesz népszerűség-csökkenésének a Kossuth Rádiónak interjút adó Orbán Viktor szerint egyetlen oka lehet: "nem elégedettek velünk". Azt mondta, két dologra gyanakszanak: valószínűleg több egyeztetést, több konzultációt, több megegyezést várnak tőlük a szavazók. "Nem harcoltunk jól, nem vettük tudomásul, hogy ez a négy év másmilyen volt, mint az azelőtti" – fogalmazott a kormányfő.

Ha nincs kétharmad, egyeztetni kell az ellenzékkel

Ha valamihez kétharmad kell, akkor egyeztetünk az ellenzékkel, ha van támogatás, meglesz, ha nincs, akkor "mindig más megoldást kell találni". Most az a kérdés, hogy küldjünk-e katonákat Kurdisztánba. Ő maga amellett áll, hogy Magyarország ebben vegyen részt, de ehhez nem biztos, hogy meglesz a kétharmados támogatás a parlamentben.

"Magyarország nem lehet egy olyan épület, ahol az emeletek között nem lehet közlekedni, mert a lift elromlott és beomlott a lépcsőház" – fogalmazott azzal kapcsolatban, hogy a kormány célja, hogy mindenkinek legyen munkája, de az emberek helyett nem fognak tudni munkát keresni.

MTI / Máthé Zoltán

A szociális segélyezés rendszerének megváltoztatásával kapcsolatban azt mondta: egyértelmű helyzet jön létre, a segélyt azoknak kell adni, akik valóban rászorulnak. "Vannak olyan segélyek, amiket az állam garantál, de vannak emberek, akik ezen felül is szeretnének segélyt, erről viszont már az önkormányzatoknak kell dönteni, nem a kormánynak" – mondta. Szerinte többen vannak, akik korábban segélyből, most pedig már munkából élnek, és ez fejlődés a korábbiakhoz képest.

Reklámadó lesz

Az útdíjjal kapcsolatos kompenzációval kapcsolatban azt mondta, dolgoznak rajta, meglesz a döntés nemsokára. Az EKÁER-rel kapcsolatban elmondta: a végleges formáját felvette már a rendszer, a próbaüzem két hónapon keresztül ment, többtucatnyi konzultáció volt, szerinte a rendszer most működőképes, a cél pedig, hogy minél inkább visszaszorítsák az áfacsalásokat. Ennek ez egy radikális módszere.

A reklámadóval kapcsolatban Orbán arról beszélt, hogy senkivel nem állt a kormány háborúban, Brüsszel viszont erőteljes hangon követelt változtatásokat a szabályozással kapcsolatban, most pedig már "a golyó bent van a csőben", reklámadó lesz, de szakmai konzultációk folynak a 0 százalékos kulcsról is, amit "komoly javaslatnak" ítélt.

A kilencosztályos iskoláról azt mondta: a probléma az, hogy az általános iskolából tömegesen kerülnek ki gyerekek, akik nincsenek felkészítve a középiskolákra. Belenőttünk a nyolcosztályos rendszerbe, de szerinte körbe kell nézni más országok gyakorlatai között, és azt lehet látni, hogy sok helyen kibővítik az általános iskolai éveket. Egyes szülők pedig elit intézményekbe viszik az általános iskolákból a gyerekeket, ami pedig egy másik probléma szerinte.

"Ha tudjuk, hogy kik követték el a bűnt, miért sétálhatnak szabadlábon?"

A Buda-Cash-botránnyal kapcsolatban is kérdezték Orbánt, aki a műsorvezető kérdésére azt válaszolta, neki is hiányzik, hogy ebben az ügyben "még nem kattant a bilincs". "Ha tudjuk, hogy kik követték el a bűnt, miért sétálhatnak szabadlábon?" – tette fel a kérdést, hozzátéve: az igazságszolgáltatást a kormány nem irányíthatja.

MTI / Máthé Zoltán

Szerinte sürgősen körül kell nézni más brókercégeknél. "Elég kőkorszakinak tűnő, de hatékony módszerekkel dolgoztak" – fogalmazott. Kijelentette: tárgyalnak a Bankszövetséggel, hogy hogyan lehet megakadályozni, hogy ilyenek történjenek. Arra is kell választ találni, hogy "hova tűnt az emberek pénze".

Makói hagyma New Yorkban?

A szabadkereskedelmi megállapodással kapcsolatban azt mondta: a miniszterelnöki csúcsokon már vitatkoztak erről a Brüsszelben és jól láthatóak azok a töréspontok, amik gondot okoznak. Szerinte ma nem az a kérdés, hogy New Yorkban lehet-e majd makói hagymát kapni, hanem az, hogy Makón lehet-e makói hagymát kapni. Ez szerinte a szabadkereskedelmi megállapodástól függetlenül is egy komoly kérdés napjainkban.

Hirdetés