Itthon Kocsis Andrea 2015. március. 04. 13:50

Pelczné nem érti, miért szavazta le a pártja a nőket védő egyezményt

Pelczné Gáll Ildikó EP-képviselő (FIDESZ-KDNP), az Európai parlament alelnöke egyetért az Isztambuli egyezmény tartalmával, és nem érti, miért nem támogatta a pártja a minél gyorsabb ratifikálásáról szóló határozati javaslatot. Szerinte még többet kell tenni az áldozatok helyzetének javításáért Magyarországon.

„Az Isztambuli egyezmény üzenetével egyetértek, azt gondolom helyén való mindenestül – mondta Pelczné Gáll Ilidkó, a Fidesz-KDNP Európa Parlamenti képviselője.  – „De azt, hogy a kormányok ezt hogyan teljesítik, az nem egy egyezménytől függ, hanem a kormány szándékától. E tekintetben azok a törvények, amelyeket a kapcsolati erőszak tekintetében hoztunk, jó lépések voltak” – tette hozzá.

Arra viszont az Európai Parlament alelnöki tisztét is betöltő Pelczné sem tudott magyarázatot adni, hogy egyezmény életbeléptetést sürgető határozati javaslatot kedden miért szavazta le a Magyar Országgyűlés. „Hogy mi volt az elutasítás oka, azt a kormánytól kell megkérdezni.” – mondta Pelczné, aki szerint semmi nem indokolja, hogy ne ezen az úton menjünk tovább.

 

MTI / Beliczay László

Egy év patthelyzet

Az Európa Tanács Isztambuli Egyezményének a családon belüli (és elsősorban a nők elleni) erőszak minden formájának felszámolása a célja. Magyarország tavaly márciusban csatlakozott az egyezményhez, amely már hatályba is lépett, mivel nyolc tagállam már ratifikálta. Nálunk annak ellenére nem került rá sor, hogy az aláírás óta már egy év eltelt. A hivatalos indoklás szerint a kormánypártok dolgoznak az egyezmény magyar jogrendszerbe való beültetésén, csak ez számos jogszabályt érint, és ez időbe kerül.

Ami a határozati javaslat elutasítását illeti, azt lehetett tudni, hogy a Jobbik ellenzi az egyezményt, mert az “nem foglalkozik a családon belüli erőszak legelterjedtebb és legbrutálisabb formájával, az abortusszal”. De ettől még a Szelényi Zsuzsa Együtt-es képviselő által jegyzett, 35 ellenzéki képviselő által támogatott határozati javaslatnak (ami semmi másról nem rendelkezik, csak úgymond kötelezi az Országgyűlést, hogy foglalkozzon a kérdéssel) simán át kellett volna mennie a törvényhozáson – csakhogy a Fidesz és a KDNP képviselőcsoportja a javaslatot leszavazta.

Niedermüller: szégyenletes és gyalázatos

Niedermüller Péter (DK), az Európai Szociáldemokraták képviselőcsoportjának tagja brüsszeli sajtótájékoztatóján elmondta, hogy szerinte szégyenletes és gyalázatos esemény történt a magyar Országgyűlésben. „Nem ismerek olyan kitételt az egyezményben, ami tartalmi okoknál fogva ne lenne elfogadható”- mondta el.

Úgy vélte, az egyezmény fellép minden olyan erőszakos cselekmény ellen, ami a nők ellen irányul. Niedermüller különösen felháborítónak nevezte a Jobbik érvelését. Szerinte az államnak segíteni kell a nőket, hogy családot alapítsanak, de nem kell kriminalizálni azokat, akik nem akarnak gyereket vállalni az életük egy szakaszában. Az EP-képviselő elmondta, hogy levéllel fordul az igazságügyi biztoshoz azért, hogy az Európa Bizottság lépjen fel jóval határozottabban az isztambuli egyezmény életbe léptetésével kapcsolatban.

Niedermüller nem találta azonban meglepőnek az egyezmény leszavazását. „Tudjuk, hogy a kormánypárt soraiban voltak olyanok, akik az élettársukat megverték, beszóltak női képviselőknek, mindezt akkor, amikor keresztény családmodellről és nőeszményről beszélnek. Itt az Európai Parlamentben mindent meg fogunk tenni, hogy ezen a helyzeten változtassunk.”

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.