Már a cirkuszművészetnek is van miniszteri biztosa - és Fekete Péternek hívják
A szabadtéri múzeumok és tájházak szakmai megújítására és a "nemzeti cirkuszművészeti stratégia kidolgozására" is kineveztek egy-egy miniszteri biztos az Emmiben
Két új miniszteri biztos kezdi meg munkáját az Emberi Erőforrások Minisztériumában (Emmi) március 1-jétől: Cseri Miklós a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Erdély tájegységének megvalósításáért, valamint a szabadtéri múzeumok és tájházak szakmai megújításáért, Fekete Péter pedig a nemzeti cirkuszművészeti stratégia kidolgozásáért lesz felelős.
Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár egy keddi sajtóbeszélgetésen elmondta: bizonyos sajtóhírekkel ellentétben nincs semmilyen személyes ellentéte eddigi helyettesével, Cseri Miklóssal, aki eleve átmeneti időre vállalta a pozíciót. Most miniszteri biztosi tisztsége mellett visszatér a Szentendrei Skanzen élére, az új helyettes államtitkár pedig Závogyán Magdolna, a Nemzeti Művelődési Intézet (NMI) eddigi főigazgatója lesz márciustól - közölte.
Közös eredményeik közül az államtitkár kiemelte azt, hogy sikerült elindítani a kulturális alapellátás szélesebb körhöz való eljuttatását célzó programot. Ennek köszönhetően például 600 vidéki fiókkönyvtárat újítottak fel, így új kulturális közösségi terek jöttek létre, a harmadik kulturális közmunkaprogram pedig már 6500 fővel indul, a tervek szerint féléves helyett egyéves szerződésekkel.
Számos nagy országos és regionális kulturális intézmény hozza be a gyerekeket a megyei központokba és Budapestre; az Operakaland programban például 70 ezer gyerek vett részt - számolt be az eredményekről, hozzátéve: tárgyalások zajlanak a MÁV-val arról, hogy ezekre a programokra vidéki centrumokba is lehessen kedvezménnyel utazni.
Hoppál Péter hangsúlyozta, hogy a vidék felé történő nyitással a budapesti intézmények is erősödnek, de a vidéken születetteknek is biztosítani kell a lehetőséget arra, hogy minőségi kultúrával találkozhassanak.
Mint az államtitkár hozzáfűzte, a minisztériumnak nem szabad csak intézményfenntartóként gondolkodnia, hanem egy sokkal nyitottabb társadalmi gondolkodásban kell részt vennie és a társadalmi mobilitást, az esélyteremtést kell erősítenie.
Závogyán Magdolnára azért esett a választás, mert a kulturális alapellátás fejlesztése ehhez értő szakemberek irányítása által lehet igazán hatékony - jegyezte meg, hozzátéve: az NMI programjai éppen ezt a gondolkodást tükrözték.
Hoppál Péter beszámolója szerint a Békéscsabai Jókai Színházat vezető Fekete Péter feladata többek között a Fővárosi Nagycirkusz társadalmi pozicionálásának, valamint elhelyezési koncepciójának kidolgozása lesz a Liget Budapest projekt részeként.
A Liget Budapestről szólva az államtitkár megemlítette a Földművelésügyi Minisztérium javaslatát, miszerint Budapest határain belül egy "falu a városban" jellegű bemutatóhely jöjjön létre a Magyar Mezőgazdasági Múzeumhoz kapcsolódva, erről azonban még nincs döntés.
Egyelőre szintén tervként fogalmazódott meg az az ötlet, hogy a Közlekedési Múzeum a Kőbányai úti Északi Járműjavító csarnokaiban kapjon helyet nagy méretű járműveinek elhelyezésére - árulta el Hoppál Péter. Mint emlékeztetett, itt épül majd az Operaház Eiffel Bázisa is, amely az intézmény hat raktárát és műhelyeit fogadja majd be és egy korszerű próbaszínpadnak is helyet ad.
Az államtitkár bejelentette: noha Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója rövidesen betölti a nyugdíjkorhatárt, az év végéig történő foglalkoztatásra hétfőn megkapták az engedélyt. Arról, hogy kiír-e a tárca új főigazgatói pályázatot, a miniszter dönt rövidesen - mondta el Hoppál Péter.