Itthon Gáti Júlia 2015. február. 06. 11:11

Új kórházat ígér a Fidesz Budapestnek. Ön hova építené?

Gáti Júlia
Szerzőnk Gáti Júlia

A Fidesz-KDNP mezőkövesdi frakcióülésén a budapesti képviselők javaslatára kimondták: szükség van egy új, nagy fővárosi kórházra. Azt persze, hogy úgy húsz éve szükség van erre, bárki megmondta volna, de azt kiszámolni, hogy valóban csak egy ilyen kórház kell – na ahhoz már szakértelem kell. Hogy mindezt miként képzelik el, arról egyelőre fogalmunk sincs, de talán nekik se. Megmutatjuk azonban az elképzelhető forgatókönyveket, önök pedig szavazzanak: melyiket látják jónak, illetve reálisnak.

A fővárosban jelenleg 13 általános profilú kórház működik. Ezeken kívül számos országos hatáskörű intézmény – így idegsebészet, kardiológia, sportegészségügy, onkológia, reumatológia, gerincsebészet, pszichiátria –, valamint két gyermekkórház. Az épületeknek legalább a fele pedig alapos felújításra, átépítésére szorulna.

Utolsóként 1980-ban épült komplett tömbkórház a fővárosban – Dél-Pesten a Jahn Ferenc. A rendszerváltást követően több címzett állami nagyberuházás révén új műtő- és hotelszárnyak épültek például a kőbányai Bajcsy-kórházban, a XI. kerületi Szent Imrében, Zuglóban az Uzsoki utcában, a Honvédkórházban, de jutott az országos intézeteknek is némi támogatás – legutóbb a Kékgolyó utcai onkológiai központ uniós pénzből több új épülettel bővülhetett, illetve válthatta le egyik-másik korszerűtlen pavilonját. A tavalyi országgyűlési választások előtt bokrétaünnepséggel felavatott, ám azóta be nem fejezett, a Semmelweis Egyetem klinikáihoz csatolt Korányi épület méreteit tekintve ugyancsak messze van attól, hogy az orvosegyetem XIX. századi gyógyító infrastruktúráján érdemben javítson.

Ötleteltek, ígértek, de semmi sem lett belőle

A felismerés, hogy a széttagolt, csaknem száz telephelyen működő fővárosi gyógyintézmények infrastruktúrája nem alkalmas a korszerű és hatékony gyógyításra, már az ezredforduló után világossá vált, így az egészségügyi ellátás átszervezése folyamatosan napirenden volt a fővárosi önkormányzatban. Horváth Csaba főpolgármester-helyettes már 2007-ben arról beszélt, hogy két év alatt egy új, 3 ezer ágyas óriáskórházat kell a Nagyvárad téren építeni. Ebben kapott volna helyet a Szent István, a Szent László, a Heim Pál gyermekkórház és a Semmelweis Egyetem több klinikája. Az elgondolás persze papíron maradt.

Túry Gergely

A második Orbán-kormány startjával az egészségügyben is új, a Semmelweis-tervvel fémjelzett korszak indult el. A fővárosi kórházakat államosították, és megszületett a „Budapest Koncepció”, amelyet 2011-ben kormányhatározat ragjára emeltek. E szerint át kell alakítani az Országos Sportegészségügyi Intézetet, új országos pszichiátriai és addiktológiai intézetet kell felállítani a bezárt OPNI helyett, valamint három sürgősségi központot kell kialakítani: dél-pestit, budait, észak-pestit. Ebből az öt tervből 4,5 máig nem valósult meg, ha legalább félmegoldásnak tekintjük, hogy a Nyírő Gyula kórházon táblát cseréltek és kinevezték a lipótmezői pszichiátria utódának. A Budapest Koncepció be is volt árazva: a három sürgősségi központot 53 milliárd forintból gondolták kihozni, nem titkoltan az államosított fővárosi kórházvagyon egy részének az értékesítéséből.

A budai változat

Ha a szükséglet és az ésszerűség oldaláról nézzük egy új nagy kórház felépítését, a budai oldal lakosságának a gondját megoldhatná, ha a Szent János kórház helyett egy az agglomerációból is jól megközelíthető intézmény épülne. (A János-kórház, akárcsak a lipótmezői OPNI telekként hasznosítása 2007-ben megfogalmazott javaslatának mindkét érintett kerület – akkor ellenzékként politizáló – fideszes önkormányzata keresztbe feküdt, máshonnan pedig nem volt forrás az építkezésre. Így maradt minden a régiben, csak a számtalan előző átépítési terv mellé újabbak kerültek a János-kórház archívumába.)

Egy nagy budai kórház egyértelműen kiváltaná a Szent Jánost, ugyanakkor felvetné a kérdést, hogy mi legyen az egyetem Kútvölgyi úti tömbjével és a több menetben szépen korszerűsített, ugyanakkor szakmai szempontból teljessé sosem tett Tétényi úti Szent Imrével. Persze az is lehetőség lenne, hogy a Szent Imre és a Kútvölgyi bővítésével – mindkét helyen adottak erre az elvi lehetőségek – kettéosztani a Jánost és a jelenlegi helyét megszüntetni.

A Dél-Pest-variáció

A dél-pesti régióban egyik lehetőség a szocialisták Nagyvárad téri óriáskórház tervét megvalósítani, ami óvatos becsléssel is 40 milliárd forintos projekt. A másik a dél-pesti kórház sürgető felújítását összekötni egy jelentős bővítésével, ahol helyet kaphatna az egyesített Szent István, amelynek része a fertőzőbetegeket gyógyító Szent László és a Gyáli úti Merényi kórház, baleseti sebészetével, valamint pszichiátriájával.

És ha Észak-Pest lesz a befutó

A harmadik lehetőség Észak-Pest, ahol némi építkezéssel a Bajcsyban helyet lehetne adni a VII. kerületi Péterfy kórháznak, amely még őrzi a második világháború és az 56-os forradalom homlokzati sérüléseit. Okvetlenül nagyszabású felújításra szorulna a Fiumei úti baleseti sebészet, tovább kellene építeni a Honvédkórház korszerű tömbjét, hogy alkalmas legyen a külső telephelyeit befogadni, régi épületeit korszerűre cserélni. Az újpesti Károlyi kórház sorsa már régóta billeg – 2012-ben a traumatológiai részlegét már beolvasztották a Honvédkórházba –, újra és újra felmerül a teljes megszüntetése. Ha publicitást nem is sokat kapott, de évek óta vannak lobbistái annak a gondolatnak, hogy a Megyeri híd közelében, az M0-s útról könnyen elérhető helyen legyen egy zöldmezős nagy kórház.

És végül a Sportkórház

Ismerve a fideszes politikusok preferenciáit és észjárását, azért azt a lehetőséget sem kellene számításon kívül hagyni, hogy a kiábrándítóan üres, újonnan épült és épülő stadionokban megsérült sportolók számára végre korszerű gyógyintézményt kellene avatni. Ehhez minden feltétel adott: ott áll a Sportkórház első Orbán-kormány idején elkezdett, s azóta sem befejezett Alkotás úti épülete. A startra kész befejezéséhez nagyjából 6 milliárd forint elegendő lenne, és akár egy év alatt produkálható lenne a látványos eredmény. Igaz, ennek a kórháznak annyi köze lenne a fővárosi lakosság gyógyításához, mint a stadionoknak az egészséges életmód népszerűsítéséhez.

--- voting control ---

 

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.