Váratlanul megszakította az együttműködést egy szakmai szervezettel az Emberi Erőforrások Minisztériumának háttérintézménye, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő (Emet). Mindez nem sokkal azután történt, hogy a háttérintézmény élére új igazgatót nevezett ki Balog Zoltán. (A cikket egy beérkező helyreigazítási kérelem miatt március 8-án módosítottuk. Az érintett részeknél a szöveget dőlt betűvel külöböztettük meg - szerk.)
„Szeptember hónapban családsegítő munkatársak és a védőnőt segítségét kértük ahhoz, hogy a térségben leginkább rászoruló gyerekek szüleivel személyesen is felvehessük a kapcsolatot. Ők jelezték, van egy Down-szindrómás kisfiú, aki 6 éves kora ellenére semmilyen intézményhez nem tartozik, nem jár óvodába, iskolába, fejlesztésre. Már első látogatásunk alkalmával a család is jelezte felénk szándékát és örömét, hogy megjelentünk életükben” – olvasható egy beszámoló a Baranya megyei Patapoklosi Biztos Kezdet Gyerekházzal kapcsolatban a Gyerekesély program tavaly őszi beszámolójában.
A program az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) – politikai ciklusokat is átívelő – büszkesége: 2009-ben uniós forrásból 36 Biztos Kezdet Gyerekház kezdte meg működését, a számuk mára 114-re emelkedett. Januárban jelentette be az Emmi, hogy a támogatásukat 606 millió forintra emelte.
Szakítás
A kezdeményezés abból a felismerésből indult ki, hogy a szegénység és a nélkülözés miatt Magyarországon nagyon sok gyerek már 5 éves korára lényegesen elmarad egészségi és lelki fejlődésben a jobb körülmények között élő kortársaitól, a speciális korai fejlesztési igényeket pedig a meglévő területi intézményrendszer nem tudta kezelni. A Biztos Kezdet Gyerekházakban lehetőség van a gyerekek mellett a szülők képzésére, bevonására: a társadalmi kirekesztődést megszüntetetésének kulcsa a gyerekek korai fejlesztése a család és a tágabb környezet aktív részvételével.
A program mentorálása, az igények felmérése, az intézményi munka minőségének ellenőrzése fontos része a projektnek. Mint a hvg.hu megtudta, szakértők a szakmai szempontok háttérbe szorulásától tartanak amiatt, hogy a mentorálás és az ellenőrzés nemrég új kezekbe került. Több kutatást leállított a Gyerekesély programon belül az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő (Emet), az Emmi illetékes háttérintézménye, míg vannak, akiket nem foglalkoztatnak többet a folyamatban lévő projektekből – értesült lapunk egy, a távozók között lévő kutatási témavezetőtől.
Mint forrásunk közölte: neki a folyamatban lévő szerződését nem hosszabbították meg, míg a területen dolgozó szakmai szervezetekkel, a 3SZ-szel (Szociális Szakmai Szövetség) váratlanul megszakították az együttműködést. Mindezt úgy, hogy előbbi már majdnem teljesítette a rábízott feladatát, utóbbi pedig sikerrel vett részt egy közbeszerzési értékhatár alatti pályázatán. A szerződés aláírására ckkünk megjelenéséig nem került sor. (Az EMET a cikkhez fűzött helyreigazítási kérelmében tisztázta, hogy a szerződést aláírták.) Decemberben vezetőváltás történt a Gyerekesély programot felügyelő Emet élén: Bene Dániel váltotta a korábbi vezetőt, Csete Örsöt, aki Bene főtanácsadójaként dolgozik jelenleg az intézményben.
Politikai szempontok
A most elküldött kutatási vezető elmondta: az érintett programhoz kötődő Biztos Kezdet Gyerekházak stratégiai jelentőségű Balog Zoltán miniszter számára. A minisztérium előszeretettel mutogatta ezt az elmúlt években, bizonyítandó, hogy sokat tesznek a gyerekszegénység ellen. Ezt a Gyerekszegénység elleni Nemzeti Programot vitte korábban Ferge Zsuzsa szociológus, ami akkor még az MTA-hoz tartozott. A program vegyes finanszírozásban működött 2007-től, majd pár évvel később bekerült egy uniós pénzből finanszírozott operatív programba. 2011 nyarára aztán elfogyott a pénz, így csak a kiemelt projektet vitte a Wekerle Sándor Alapkezelő – immár tehát Fergéék nélkül.
Az Emethez két éve került a Gyerekesély program – nem sokkal azután egyébként, hogy a támogatáskezelőt megalapították 2012-ben. A pályázat- és támogatáskezelést, foglalkoztatást elősegítő képzéseket szervező intézményt Balog Zoltán miniszter hozta létre. A munka projektszerűen folyt a partnerekkel: egyéni megbízási szerződéseket kötöttek szakmai szervezetekkel, akik önállóan végezték a kutatást. Továbbá kiszerződték 14 kistérség értékelését, amiből nyolcat végzett volna a 3SZ, hatot pedig egy másik cég, amelyhez most nem nyúltak.
Norvégok itt is
Ahol most tehát változás van, az a Biztos Kezdet Gyerekházak programjának a mentorálása, valamint a huszonhárom kistérségben zajló projektek ellenőrzése. Itt nézték meg, hogy a projektek sikeresen elérik-e a szegregátumokat, a leginkább rossz helyzetben lévő településrészeket, illetve hogy a pályázatba be tudták-e vonni a legnagyobb hiányokkal küzdő szociális ágazatokat. Most kérdéses, lesz-e olyan szakmailag felkészült szervezet a jövőben, amelyik felméri, hogy valóban elérte-e az adott program a hátrányos helyzetűeket. Az EMET ugyanakkor a cikkü nk megjelenése után közölte, hogy pontatlanul, a valüságnak nem megfelelően állítottuk, hogy változások vannak a Biztos Kezdet Gyerekházak mentorálásában, valamint a 23 kistérségben zajló projektek ellenőrzésében
Forrásunk szerint az együttműködések váratlan megszakadásának politikai okai lehettek, politikailag megbízhatóbb embereket, szervezeteket kerestek inkább. A most elküldöttekkel kapcsolatban felmerülhetett, hogy kevésbé elkötelezettek a kormány politikája iránt, illetve a hvg.hu-nak nyilatkozó kutatási vezető szerint többeknél felvetődött a kapcsolat a Norvég Civil Alap-pénzeket osztó Ökotárs Alapítvány vezette konzorciummal, illetve az abban részt vevő Autonómia Alapítvánnyal is. Forrásunk az elmondása szerint több norvég pályázatot írt már, de a 3SZ is együttműködött már az alapítvánnyal, illetve nyert támogatást a Norvég Alaptól.
Az EMET szerint hamis látszatot keltettüünk azzal, amikor azt írtuk, hogy „maradt olyan szervezet a rendszerben, melyhez hozzá sem nyúltak”, mintha ezzel igazoltuk volna, hogy politikai szempontok alapján került a szerződés megszűntetésre. Emelett valótlanul állítottuk, hogy az együttműködések váratlan megszakadásának politikai okai lehettek, politikailag megbízhatóbb embereket, szervezeteket kerestek inkább.
A helyesbítés szerint hamisan utaltunk a cikkben arra, hogy az EMET bármilyen formában is vizsgálta volna az együttműködő partnerei esetleges kapcsolatát a Norvég Civil Alappal, ezzel szemben a valóság az, hogy az EMET-nek nincs tudomása, és nem is vizsgálja, hogy mely együttműködő szervezetek nyertek el támogatást a Norvég Civil Alaptól.
A program április 30-ával zárul, innentől pedig a most távozó kutatási vezető szerint nehéz lesz új partnereket szerződtetni a feladatokra úgy, hogy azok szakmailag elfogadható munkát is tudjanak végezni. Ráadásul időigényes kutatásokról is van szó, nem pedig néhány hét-hónap alatt elvégezhetőkről.
Az Emmi nem reagált
Lapunk megkeresésére a 3SZ és a T-Tudok is elismerte, hogy az Emet váratlanul mondta fel a velük való együttműködést. Krémer Balázs szervezete már az utolsó részteljesítés előtt állt, most mégsem tud semmit a szerződés váratlan felmondásának indokairól. Jelenleg az eddig felmerült költségek megtérítését szeretnék elérni. A T-Tudok pedig új időpontot kért, illetve a megkezdett együttműködés folytatását. Egyelőre Bene Dániel főigazgató válaszára várnak. (A T-Tudokkal létre is jött a szerződés, derült ki a helyesbítésből - szerk.)
Bene korábban az Európai Szociális Alap (ESZA) ügyvezető igazgatójaként dolgozott. A szervezet és az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) korábbi megállapodása jegyében hozták létre a Roma Kutatóközpontot, melynek dolgozóit az ESZA alkalmazta. Az RKK konkrét tevékenysége kapcsán ugyanakkor több kérdőjel is felmerült, melyek eloszlatásában a Magyar Narancs korábbi cikke szerint Bene szervezete nem volt túl segítőkész.
Bár mint megtudtuk, megkereséséünk nem jutott el az illetékesekig, mind az EMMI-hez, mind a pályázatbonyolít ESZA Zrt-hez eljuttattuk a kérdéseinejt, de választ nem kaptunk rá. (A szerző a honlapon megadott igyfélszolgálatokra írt - szerk.)