Simicska Lajos környezetéből azt hallottuk, az üzletember alaposan végiggondolta, érdemes-e belevágni a veszprémi kampányba, de végül arra jutott, egyelőre nem vállalja nyíltan a konfrontációt Orbán Viktorral. Ha ez bekövetkezett volna, sokan nehéz helyzetbe kerültek volna a Fideszben és a jobboldali médiában, a kormányfő pedig lépéselőnybe került volna a "háborújukban".
Nem akarta, hogy Orbán árulónak állítsa be a Fideszben – röviden így foglalható össze Simicska Lajos érvelése, miért nem indult végül Veszprémben. Az üzletember ismerői szerint a választási indulásról szóló bejelentést inkább csak jelzés volt Orbán Viktornak és a közvéleménynek.
A Fidesz gazdasági hátországának feje november végén ismerte el több hírportálnak, igazak azok a sajtóhírek, hogy gondolkodik a veszprémi időközin való induláson és nem feltétlenül a kormánypárt színeiben. Veszprémben Navracsics Tibor európai biztossá választása miatt kell választást tartani február 22-én. A helyi választási iroda vezetője, Mohos Gábor hétfőn azt nyilatkozta, határidőig összesen 26 jelölt kérte nyilvántartásba vételét, de Simicska Lajos nincs köztük. A Fidesz egyébként Némedi Lajost, Veszprém városüzemeltetésért felelős alpolgármesterét indítja.
Novemberben a hvg.hu-nak a vállalkozó környezetéből azt mondták, 50 százalék esélyt adnak annak, hogy Simicska indulására valóban sor kerül, ha pedig ez bekövetkezik, azt „üzenetnek szánják a kétharmadnak, illetve a jelenleg tomboló politikának”.
Nem akart „árulóvá” válni
Miután kiderült, hogy a milliárdos üzletember mégsem gyűjtött aláírásokat, a hvg.hu-nak két, Simicska megfontolásait ismerő forrás is azt mondta, az üzletember beszélt a szándékairól és a motivációiról szűkebb környezetének.

Úgy tudjuk Simicska csakis akkor vágott volna bele a választásba, ha a győzelem biztosnak látszott volna – úgy tudjuk legalábbis, hogy ezzel magyarázta azt, hogy miért nem indult el, vagy miért nem segíti kívülről valamelyik jelöltet. Úgy látta viszont, hogy erre most nincs biztos esély, túlzottan is kiélezett az országos politikai hangulat, a pártok „rágörcsöltek” a választásra, februárban ezen múlhat a kormánypárt kétharmada. Viszont egy erős kampánnyal ő vagy a támogatottja szavazókat vehetett volna el a Fidesztől, ami akár az ellenzéki jelölt győzelmét is elhozhatná. A vele konfliktusban álló Orbán Viktor pedig a pártban úgy értékelhette volna a helyzetet, hogy Simicska „áruló”, miatta veszítették el a kétharmadot, és ellene hangolhatta volna a párton és a táboron belül a hangulatot. (Arról, hogy az ellenzéknek milyen esélyei lesznek Veszprémben, itt olvashat részletesebben.)
Úgy tudjuk, a pártban, a gazdasági hátországban, a jobboldali médiában a konfliktus kirobbanása óta sokan nehéz helyzetbe kerültek: miközben kapcsolatrendszerük a Fidesz vezetőihez köti őket, sokat köszönhetnek Simicskáéknak is, és tudják, ha nyílt kenyértörésre kerülne sor, akkor választaniuk kéne.
Arról, hogy az 1980-as évek óta baráti, szoros szövetséget ápoló miniszterelnök és az üzletember viszonya megromlott, már a nyáron beszámolt a hvg.hu. Akkor fideszes források azt mondták, a kormányfő nagy változtatásokat tervez a harmadik ciklusában és ehhez egy dolgot nélkülözhetetlennek tart: a politikai döntéshozatal fensőbbségét el kell fogadtatnia azzal a gazdasági erőcsoporttal is, amely legalább két évtizede érinthetetlen volt a Fideszben. Ebben az értelemben forrásaink szerint a politikai irányról folyik inkább a vita a miniszterelnök és Simicska Lajos között, nem kizárólag az állami források elosztásáról.
„Majd az élet megoldja”
Orbán egy decemberi rádióinterjújában ismerte el, hogy van konfliktus kettőjük között. „Ami az ország érdeke, azt akkor is meg kell tenni, ha az egyébként hozzánk közel álló embereket sért” – fejtette ki a miniszterelnök. A barátságuk megmentésére vonatkozó kérdésre azt mondta, „majd az élet megoldja”. Esetleges veszprémi indulását pedig egy félmondattal elintézte: „módja van rá”.

Arról, hogy Simicska mégsem indul Veszprémben, már január elején cikkezett a sajtó. A vs.hu szerint Orbán tájékoztatta erről a fideszes vezérkart. Állítólag a miniszterelnök beszélt volt szövetségesével, aki közölte vele, hogy lemondott a szándékáról. De hogy miért döntött így, mostanáig nem lehetett tudni. Korábban több fideszes politikus is elismerte a hvg.hu-nak, a kettejük közötti konfliktus annyira elmérgesedett, hogy Simicska még a miniszterelnök telefonhívásait sem fogadja, már nagyon ritkán beszélnek. Egy, a kormányfőhöz közel álló forrás arról beszélt, a nyáron (amikor Simicska a Balatonon nyaralt, vitorlázott – a szerk.) volt olyan nap, hogy „legalább egy tucatszor” próbálták elérni, de nem reagált.
A veszprémi választáson korábban el akart indulni a politológus Török Gábor is, de miután Simicska bejelentkezett novemberben, visszalépett, és azt nyilatkozta, tart tőle, hogy az üzletember „meg akarja buktatni Orbánt”. Később, a hvg.hu-nak adott interjújában erről így beszélt: „abban a három napban Simicska belépése volt az utolsó erős inger, ami miatt végül nem vágtam bele. Felismertem, ha én egyszer be akarok szállni a politikába, akkor ezt nem egy ilyen időközi választáson kell megtennem”. Török szerint a veszprémi jelöltek körüli vita mutatja, hogy milyen súlyos és feloldhatatlan konfliktusok vannak a Fideszben, milyen jelentős erők feszülnek egymásnak.

Simicska több szálon is kötődik Veszprémhez. A választókerülethez kapcsolódó Hárskúton van bejegyezve egy mezőgazdasági vállalkozása (itt nézheti meg, hogy gazdálkodik a Simicska család), felesége hivatalosan ebben a faluban lakik. Ugyanakkor üzlettársa, Fonyó Károly az MKB-Veszprém klub elnöke. Simicska a kézilabdacsapat drukkere, a cége, a Közgép pedig a szponzora.
Erődemonstráció
A vita most a médiafrontot folyik. A vs.hu a múlt héten számolt be arról, hogy Orbán egy, a jobboldali főszerkesztőknek tartott megbeszélésen azt fejtegette, hogy ezeknek az orgánumoknak a jövőben inkább a piacról kellene megélniük, a kormányzat jóval kevesebb pénzt fog hirdetések formájában kihelyezni náluk.
Már a nyáron arról beszéltek kormányzati és fideszes források, a „háború” kulcskérdése az, hogy mi lesz azzal a médiabirodalommal, melyek a milliárdos üzletember Simicska, illetve társai (Fonyó Károly, Liszkay Gábor, Nyerges Zsolt) érdekeltségébe tartoznak. A Népszabadság szeptember elején arról írt, a miniszterelnök környezetében úgy látják: „a megbékélés ára” Simicska médiaportfóliójának „feladása, részben vagy egészben”.
Mivel ez az elmúlt fél évben nem történt meg, a kormányzat inkább a közmédia felé fordult. A hvg.hu számolt be először arról, hogy a köztévében azt tervezik, hogy az egyik csatornájukat átalakítják hírtévévé, amit egy hónappal később már hivatalosan is elismertek, a csatorna a tervek szerint március 15-én indul.
