Itthon hvg.hu 2015. január. 16. 13:40

Orbánhoz képest még a német iszlámellenes mozgalom is mérsékelt

Miközben az európai állam- és kormányfők a párizsi terrorcselekményeket követően igyekeznek megelőzni a muszlim- és bevándorlóellenességet, a cseh államfő és a magyar miniszterelnök a migránsok ellen hangolja a közvéleményt. Orbán álláspontja a szászországi iszlámellenes mozgalomhoz és a szélsőjobb szavazókból merítő német euroszkeptikusokéhoz képest is a keményebb vonalat képviseli.

A több mint 4 millió muszlim és mintegy 15 millió bevándorló ellenére Németországban a legkonzervatívabbnak számító parlamenti párt, a keresztényszocialista CSU (“amitől jobbra demokratikus párt nem állhat”) is elismeri, hogy Németország a legkedveltebb bevándorlói célországok közé tartozik, és az itt élő migránsok nagy része sikeresen integrálódott. A CSU receptje, hogy az integrációs folyamatot az együttélésben közösen kell kialakítani, miközben a társadalomban felmerülő, bevándorlással kapcsolatos aggodalmakat is komolyan kell venni.

Az megeshet, hogy vannak olyan politikusok a CDU/CSU tagjai között, akik a lelkük mélyén osztják Orbán véleményét Európa határainak lezárásáról, de a kijelentései legtöbbeket Németországban inkább a szélsőjobboldali NPD bevándorlásellenes nézeteire emlékeztetnek. A német neonácik írják azt politikai programjukban, hogy a bevándorlással nem gazdagodik az ország, és hogy az állam által támogatott integráció kilátástalan. Az NPD, amelyet a német Alkotmánybíróságnál már többször be akartak tiltatni, úgy véli, a bevándorlás teher a német társadalom jövőjére nézve, és nem jelent megoldást a munkaerőhiányra.

Látogatás előtt: Merkelre várva
MTI / EPA / Hannibal Hanschke

Mivel a szélsőjobboldali NPD az iszlámellenes, hasonlóképpen radikális Pegida ("Patrióta Európaiak a Nyugat Iszlamizációja ellen") mozgalom számára sem szalonképes, a mozgalom egyfajta kiskátéban szedte a minap pontokba, mit gondolnak fő témájukról, a migrációról és a menekültekről. Orbánhoz hasonlóan emberi kötelességnek tekintik a háborús menekültek, valamint a politikai és vallási üldözöttek felvételét. Emellett azonban követelik azt is, hogy az állam nagyobb erőfeszítést fektessen a befogadott menekültek integrációjába, gyorsabban döntsön a menedékkérelmekről, ne vesztegesse azok idejét.

A Pegida azt is szeretné, hogy létezzen egy szisztéma, amely arányosan osztja szét a tagállamok között az EU-ba érkező menedékkérőket. Az október óta szervezett szászországi iszlamizációellenes felvonulások nulla toleranciát hirdettek a bűnelkövető bevándorlókkal és menekültekkel szemben, valamint kanadai és svájci mintát követve a célzott migrációért (azaz a gazdaság számára hasznot hajtó bevándorlás mellett) kampányolnak. Bár iszlámellenes mozgalomként kerültek be a köztudatba, valamelyest javítani próbálnak az imázsukon azzal, hogy kinyilvánították: a Németországban megtelepedett és integrálódott, a német törvényeket és együttélési szokásokat tiszteletben tartó muszlimokat elfogadják.

A németországi szélsőséges politikai pártok és szerveződések bevándorlási politikájához képest Orbán álláspontja, amely bajnak és veszedelemnek írja le a bevándorlást, radikálisnak tűnik. Kérdés, hogy a februárban esedékes Orbán–Merkel-találkozón az európai bevándorláspolitika mint téma előkerül-e, és hogy mit szól a német kancellár a magyar miniszterelnök által megfogalmazott "doktrinához", a gazdasági migráció megakadályozásához.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?