2015. január. 13. 17:54 hvg.hu Utolsó frissítés: 2015. január. 13. 19:39 Itthon

Nem hagyják magukat a pénzügyek miatt feljelentett tüntetésszervezők

A kormányellenes tüntetések szervezői szerint nem kell adózni az adományok után. Az Ökotársat korábban feljelentő Tényi István viszont adóköteles ez a jövedelem, ezért csalás gyanúja miatt bejelentést tett – írja a vs.hu.

Az 1000 milliárdan a tisztességes adózásért Facebook-csoport kedden tette közzé a decemberi tüntetésük utáni elszámolást. Az első és a második tüntetés után is maradt pénze a csoportnak, most szavazás lesz arról, mire költsék a maradékot – mondta a VS.hu-nak Vágó Gábor volt LMP-s képviselő, a csoport egyik alapítója. Mostanra érkezett be az összes számla, ezért most tették nyilvánossá az adatokat. Ez a csoport két tüntetést szervezett, november 9-én és december 4-én.

Vágó Gábor szerint a netadósok, vagyis a Százezren az internetadó ellen Facebook-csoport jogászokat és a KPMG adójogi szakértőjét is megkérdezték korábban adóügyben. Azt mondták nekik, hogy a tüntetésen gyűjtött pénz jótékony célú adománynak tekinthető, ezért nem illetékköteles.

Takács Bori, a MostMi! tüntetés egyik szervezője a vs.hu-nak azt mondta, hogy még nem futott be az összes számla, így még nem a végleges maradványt jelző összeget tették közzé. Ahogy korábban ígérték, a maradékból a következő megmozdulást szervezik, amelyet Angela Merkel német kancellár látogatásához kötnek. Ők is beszéltek jogásszal, és úgy tudják, hogy közadakozásról van szó, ami azt jelenti: sem adót sem illetéket nem kell utána fizetni. A tüntetéseket magánszemélyek jelentik be.

Tényi István – aki az Ökotársat is feljelentette korábban egy fideszes e-mail címről – a VS.hu-nak is megküldött bejelentése szerint úgy számol, hogy az október 26-i internetadó elleni, illetve a november 17-i, adóhivatal előtti tüntetés szervezőinek összesen több mint egymillió forint adóköteles jövedelmük keletkezett. A MostMi! 374 ezerrel kapott többet, mint amennyibe a tüntetés került.

Tényi a Facebook oldalakon megjelent adatokat adta össze, majd az V. kerületi ügyészségen tett bejelentést csalás gyanújával. Szerinte minimum személyi jövedelemadót kellett volna az összeg után fizetni a szervezőknek.

A három csoport közül legtöbb tüntetést szervező Gulyás Balázs, a Százezren az internetadó ellen csoport alapítója a VS.hu-nak azt válaszolta: Tényi hamisan állítja, hogy nem tisztázott, mire költik a maradék pénzt, hiszen közzétették, azt vagy további tüntetésekre vagy jótékony célra fordítják. Gulyás inkább a Békemenet pénzügyeire kíváncsi.

Vámosi-Nagy Szabolcs adószakértő szerint nem adóköteles, ha magánszemélyek adnak egymásnak 150 ezer forintnál kevesebb pénzt. A 150 ezer forint feletti adománynál lehet csak illetékkötelezettség. Az tehát ebből a szempontból mindegy, hány ember adott nekik 150 ezer forint alatti adomány – magyarázta.

Hirdetés