Hétfő délelőtt fél pályán lezárták a szekszárdi Duna-híd két oldalát figyelemfelkeltésül az új útdíjrendszer felesleges, haszontalan és káros következményeire. A tiltakozást az MSZP két megyei szervezete hozta össze. Egy másik csoport márciustól a taxisblokádhoz hasonló jelentőségű megmozdulást ígér, ha a kormány nem teljesíti követeléseiket.
Félpályás útlezárás volt hétfő délelőtt a szekszárdi Duna-híd mindkét oldalán. A tiltakozók a frissen bevezetett új útdíjrendszer ellen demonstráltak, és mint mondják, ez csak a kezdet. Az 51-es főút híd felé vezető lehajtójánál mintegy százfőnyi tiltakozó 24 autóval lassította a forgalmat.
Délelőtt tíz órától álltak ki az autók az 51-es főút és az M9 autópálya csomópontjába, hogy egy órán keresztül korlátozzák a forgalmat, figyelemfelkeltésül az új útdíjrendszer felesleges, haszontalan és káros következményeire. A megmozdulást az MSZP Bács-Kiskun és Tolna megyei szervezete közösen rendezte.
"Orbán miniszterelnök cinikus kijelentésére válasz ez a mai megmozdulás, ő hangoztatta, hogy akinek nem tetszik, az most tüntessen ellene" – mondja a hvg.hu munkatársának Király József, az MSZP Bács-Kiskun megyei elnöke. A miniszterelnök által "próbaüzemként" említett időszakban több megmozdulást is tervez a párt, mint Király említette, "hadd hallja csak a gépház zaját a kormány"!
Időközben hét, szintén Duna-menti település polgármestere közös levélben fordult a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkárához, hogy vizsgálják felül az útdíjrendszerbe bevont útvonalakat, különös tekintettel a Dunavecsét és Dunaújvárost összekötő Pentele híd vonatkozásában. Solt, Újsolt, Dunavecse, Apostag, Dunaegyháza, Tass és Szalkszentmárton vezetői szerint az egészségügyi ellátás, az oktatás, munkavégzés és a kereskedelem terén is hátrányos helyzetbe kerülnek a település lakosai, főként úgy, hogy a Pentele hídon történő áthajtáskor, rögtön két megyei matricára is szükségük van az autósoknak. (A levelet lásd alább.)
Hekkelik a blokádot
Március elsejére tervezi országos autós blokádját a Büki Zoltán vezette "Blokád az útdíjak ellen és a demokratikus Magyarországért" elnevezésű Facebook-csoport, amelyhez eddig kevéssel több mint hatezren csatlakoztak. Büki három fő követelést támaszt a kormánnyal szemben, amiket ha nem teljesít a vezetés, úgy egy, a taxisblokádhoz hasonló megmozdulással tiltakoznak mindaddig, míg a jelenlegi kormány le nem mond. A szervezők – a most hatályba lépett útdíjrendszer eltörlésén túl – az elkobzott magánnyugdíj-pénztári vagyon felhasználásával kapcsolatban, amellett az elmúlt negyed évszázad valamennyi közpénzfelhasználásairól követelnek azonnali elszámolást. Ez utóbbit úgy, hogy abban érintett legyen valamennyi, eddig kormányzó párt is.
A blokád elgondolásával sokan egyetértenek a csoport tagjai közül, de hamar megjelentek az elégedetlen hangok is. Leginkább azt panaszolják, hogy Büki túl messzire tette a megmozdulás időpontját, az emberek most elégedetlenek, nem kellene kivárni, míg "elül a por". Szerintük ezzel Büki a kormánynak kedvez, és sokan sejtenek mögötte szándékosságot.
Büki Zoltán ezzel kapcsolatban a hvg.hu-nak azt mondta, nagyon sok idő megszervezni úgy egy 24 órás blokádot, hogy az ne negatív érzéseket keltsen az emberekben, hanem érezzék, hogy ez egy nyomásgyakorlás a célok eléréséhez. "Nem az a cél, hogy az emberek dolgát megnehezítsük, hogy a gyereküket ne tudják elvinni az iskolába, vagy hogy ne érjenek be a munkába" - mondta, hozzátéve, egy jól megszervezett és előkészített blokádot szeretnének. Ilyen például, hogy olyan helyen zárjanak le utakat, ahol van másik "menekülőút".
Büki Zoltán egyébként próbált már a kormány képviselőivel is egyeztetni a követeléseiről, de egyelőre érdemi választ senkitől nem kapott.
Egyes hírek szerint már szerveződik az az új csoport, amely megelőzve Bükit, egy sokkal korábbi, akár 5-10 napon belüli tiltakozó akciósorozatot indít, szintén megbénítva majd az ország közlekedését.