Bizarr csetbeszélgetést folytatott egy őt kritizáló kommentelővel az országos hírnévre szert tevő pécsi politikus, Fodor Ibolya, aki azután sem adta vissza képviselői mandátumát, hogy kiderült: felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték. Fodor a kommentelő főnökével beszélné meg, hogy rendben van-e, hogy alkalmazottja „rágalmazza a város képviselőjét”.
Izgalmasan indult az újév a pécsi Herkóné Dömölki Piroska számára, aki valószínűleg álmában sem gondolta volna, hogy egy Facebook kommentárja miatt a felszólalása tárgya, az általa személyesen nem ismert Fodor Ibolya pécsi önkormányzati képviselő keresi meg. Először azzal, hogy meggyőzze igazáról, de később átváltva arra, hogy a főnökével „beszéli meg”, közalkalmazott létére nyíltan politizált és Fodor Ibolya szavaival élve rágalmazta a város képviselőjét. A mestertervbe azonban némi hiba csúszott, ugyanis Herkóné már nyugdíjas.
Út a pártnélküliségbe
Ahogy arról mi is beszámoltunk, az októberben a Fidesz színeiben önkormányzati képviselővé választott Fodor Ibolya mögött eseménydús hónapok állnak. Fodor először azzal szerzett hírnevet magának, hogy egy Facebook-bejegyzésben hazaárulónak minősítette a kormány ellen tüntetőket, ami miatt pécsi civilek tüntetést szerveztek ellene. A pécsi Fidesz-frakció ekkor még megvédte a képviselőt, ám miután pár héttel később kiderült róla, hogy egy sikkasztásban való bűnsegédletért jogerősen másfél év felfüggesztett börtönre ítélték, lemondásra szólították fel. A képviselő ennek felemásan tett eleget: bár a Fidesz-frakcióból kilépett, mandátumát nem adta vissza, ezért az MSZP aláírásgyűjtésbe kezdett.
A Fodor-saga egyes állomásait kommentelők egyike volt Herkóné Dömölki Piroska is, aki december 30-án kapott egy üzenetet az általa egyáltalán nem ismert képviselőtől, amelyben Fodor Ibolya azt ajánlotta neki, hogy személyesen tájékozódjon nála az ügy körülményeiről és a Kertvárosiak az élhető Kertvárosért Egyesületben végzett munkájáról. Érdekes mellékkörülmény, hogy a fideszes vezetésű önkormányzat által az elmúlt ciklusban bőkezűen támogatott egyesület éléről a képviselő már egy hónappal ezelőtt lemondott, amennyiben hinni lehet az általa kiadott sajtóközleménynek.
Miután Herkóné nem sok hajlandóságot mutatott a találkozásra, a beszélgetés szilveszter estéjén megszakadt, ám 2015 első munkahetét Fodor azzal a közléssel indította, hogy elmentette a beszélgetést, és Herkóné főnökéhez fordul, miután az közalkalmazott létére nem átallott nyíltan politizálni és „rágalmazni a város képviselőjét”. Zárásként Fodor még arra is megkérte a beszélgetésben végig csak reagáló beszélgetőtársát, hogy ne zaklassa tovább.
Fenyegethet egy képviselő egy választópolgárt?
Herkóné Dömölki Piroska elmondása szerint ijedtség helyett inkább jól szórakozott a főnöke előrángatásán, hiszen bár korábban valóban a Fegyveres Erők Klubjában, majd a határőrségen dolgozott, több éve nyugdíjas, és már csak érdekképviselettel foglalkozik, mióta a határőrséget a rendőrségbe olvasztották. A helyzet hasonló lenne akkor is, ha még aktívan dolgozna, mondja, hiszen semmi olyat nem írt a Facebookon, amit nem vállalhatna aktív közalkalmazottként.
Heindl Péter jogász és jogvédő szerint viszont a helyi önkormányzatok jogállását szabályozó törvény alapján Fodor Ibolya esetében felmerülhet, hogy olyan tevékenységet folytat, ami megingatja a képviselői feladatainak ellátásához szükséges közbizalmat, elvégre a főnökével revolverezett egy választópolgárt azért, mert politikai véleményt mert formálni. Heindl okfejtése szerint mindez elegendő lehet az összeférhetetlenség kimondásához, ami azért lehet fontos, mert a láthatóan a Fidesz számára is egyre terhesebbé váló, elszabadult hajóágyúként viselkedő képviselő lemondatására nem igazán van más mód.
Természetesen Fodor Ibolyát is szerettük volna megszólaltatni a furcsa beszélgetés kapcsán, ám telefonon nem tudtuk elérni, üzenetünkre pedig nem reagált.