Együtt: Kamudoktorokat és bukott fideszeseket ültetnek a rektorok nyakába
Az Együtt szerint a Fidesz-kormány a kancellárok személyében az egyetemekre pártkomisszárokat nevez ki. Ezen emberek többségének fogalma sincs a felsőoktatásról, feladatuk pedig az egyetemi autonómia felszámolása, a központi utasítások végrehajtása lesz. Az Együtt azt követeli, hogy állítsák vissza az egyetemi autonómiát, az intézményeket valóban a rektorok vezethessék, a kancellárokra pedig nincsen szükség.
A kormány pofátlanul, december 23-án délután tette közzé az azon felsőoktatási intézményekre kinevezendő kancellárok névsorát, melyeket csak második körben sikerült megtalálni azokat a pártkomisszárokat, akik az egyetemek autonómiáját a kormány által előírt korlátok közé szorítják majd - írja közleményében Szabó szabolcs, az Együtt orszéggyűlési képviselője.
A Szegedi Tudományegyetem kancellárjának azt a Devecz Miklóst választották, akinek semmilyen felsőoktatási tapasztalata ugyan nincs, de kamudoktorija igen. Mellesleg ő a zalaegerszegi ZTE focicsapat első embere, aki facebook-profilja szerint jó kapcsolatot ápol Orbán Viktorral. Az ELTE kancellárja az a Scheuer Gyula lesz, aki ugyan a felsőoktatásban sosem dolgozott, de számos Fidesz-közeli cégből ismert, valamint az előző ciklusban Csepel és Pestszentlőrinc fideszes polgármesterének tanácsadója volt, és számos önkormányzati vállalatban vállalt szerepet. A Színház és Filmművészeti Egyetemre azt a Papp Csillát sikerült megtalálni, aki nem más, mint Papcsák Ferenc bizalmasa, Zugló korábbi jegyzője. A Kecskeméti Főiskola, kancellárja az NFM egyik államtitkára, Hegmanné Nemes Sára lett. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem kancellári pozícióját Kupper András korábbi fideszes képviselő kapta.
Mint a napokban kiderült, Antal József, a Magyar Táncművészeti Főiskola kancellárja is olyan végzettséget tüntetett föl önéletrajzában, mely Magyarországon nem elismert. Vagyis doktornak hazudta magát. Az már csak a ráadás a képviselő szerint, hogy az Eötvös József Főiskola élére a kancellári pályázatokat lebonyolító Nemzeti Erőforrás Minisztérium Felsőoktatási Államtitkárságának egyik főosztályvezetőjét, Bohátka Gergelyt sikerült megtalálni.
Szabó úgy véli, hogy a kormány egyrészt ugyanarra használja a kancellári pozíciót, mint a helyettes államtitkárit: bukott fideszes politikusok és kamudoktorival urizáló kegyencek kifizetésére. Másrészt nyilvánvaló, hogy a nevezett személyek kinevezésével az egyetemi autonómiát kívánja a kabinet fölszámolni, a rektorok nyakára pártkomisszárokat ültet.