Neves magyarországi középiskolák igazgatói a pedagógustársadalom nevében nyílt levelet írtak a kormánynak, melyben újra felteszik a kérdést, hogy miért kell ismét módosítani a köznevelési törvényt, amely hosszú távra garantálta volna a pedagógusok méltó társadalmi elismerését.
"Az Emmi közleménye szerint a költségvetésben szerepel a pedagógus-béremelés fedezete. A közlemény azonban sajnálatos módon arra nem tér ki, hogy az ígéretekhez képest elmarad a 2015. január 1-től esedékes általános béremelés, ha eltörlik a pedagógusbérek minimálbérhez való igazítását. A 2012-ben hatályba lépett köznevelési törvény a pedagógusoknak 2013. szeptember 1-jétől jelentős béremelést helyezett kilátásba. A törvény a garantált illetményt az ún. illetményalap százalékában határozta meg. Az illetményalap főiskolai végzettség esetén a mindenkori minimálbér 180%-a, egyetemi végzettség esetén a 200%-a lett volna" – írják.
"Ezzel szemben még a bevezetés előtt módosították a törvényt, a béremelést több lépcsőben kezdték megvalósítani, így a pedagógusok bére még 2016-ban sem éri el azt, amit eredetileg 2013-ra ígértek. Most pedig a minimálbérhez való igazítás szűnne meg, ezzel az eredeti ígéretekhez képest tovább romlik a helyzet. Annak ellenére, hogy a hírek szerint a gazdaság egyre jobban teljesít. Annak ellenére, hogy a pedagógusok bére elmarad a diplomás átlagtól. Annak ellenére, hogy a csekély társadalmi megbecsülés miatt egyre kevesebb tehetséges fiatal választja a pedagógus pályát. Annak ellenére, hogy az oktatás színvonala meghatározó jelentőségű az ország jövője szempontjából" – olvasható a középiskolai igazgatók közleményében.
Azt kérik, hogy a parlament ne szavazza meg a pedagógusokat hátrányosan érintő változtatásokat, ne csorbítsa a pedagógusok szerzett jogait az értékálló bérezésre és hogy minden a közoktatást érintő változtatási elképzelés kapcsán folytassák le előzetesen, kellő időt biztosítva a törvényileg is kötelező egyeztetési tárgyalásokat az érintett kamarával, szakmai szervezetekkel és szakszervezetekkel.
A nyílt levelet a Fazekas Mihály Ált. Isk. és Gimnázium, az Eötvös József Gimnázium, a Veres Péter Gimnázium, a Szent István Gimnázium, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorló Ált . Isk. és Gimnázium, az ELTE Trefort Ágoston Gyakorló Gimnázium, az ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium, a Városmajori Gimnázium, a veszprémi Lovassy László Gimnázium, a Kempelen Farkas Gimnázium, a Pannonhalmi Bencés Gimnázium, a Deák Téri Evangélikus Gimnázium, a Piarista Gimnázium, és a Révai Miklós Gimnázium igazgatói jegyzik.