A KDNP minden eszközt bevet, hogy megakadályozza az új egyházi és vallási törvény elfogadását. A törvény ugyanis német mintára az állam alrendszereiként fogja fel az egyházakat.
Semjén Zsolt KDNP-elnök elfogadhatatlannak tartja a Fidesz új, német modell szerint kidolgozott egyházi és vallási törvényét. A pártelnök megígérte, hogy a KDNP minden eszközzel megpróbálja majd megakadályozni az új törvény elfogadását - írta az Index.
A törvényt a múlt héten Erdő Péter bíboros kifogásolta, majd Semjén is megpróbálta lebeszélni a Fideszt a tervről. A KDNP szerint a német modell elfogadhatatlan, mert az egyházakat az állam alrendszereiként kezeli, és nem független rendszerként is finanszírozza azokat.
A kereszténydemokraták ezzel szemben úgy tartják, hogy az egyházaknak egyedi jellemzőkkel bíró szabályozás dukál, ugyanis societas perfectának, azaz tökéletes, befejezett társaságnak minősülnek.
A német modell lénydege, hogy az állam és az egyház szigorúan elválik egymástól, de az állam nem közömbös, hanem pozitív semlegességgel áll az egyházakhoz. A Trócsányi László igazgságügyi miniszter által jegyzett jogszabály október eleje óta készül; a tervek szerint még a tavaszi ülésszakban megszavazhatják. A törvény orvosolná az egyházzá nyilvánítás Strasbourgban is kifogásolt szabályait.
A tervezett törvény az alaptörvény, az egyházjog és az állam-egyház-szerződések keretein belül támogatná a bevett egyházakat. Németországban közjogi státuszt kapnak az egyházak, és ebben a minőségükben adókedvezményekben, illeték- és költségmentességben részesülnek. Megbízhatják az államot egyházi adó beszedésével, és nem felügyeli őket az állam. Oktatási és szociális intézményeket alapíthatnak, és beruházásokat intézhetnek.
A KDNP céljainak jobban megfelelt volna a két éve elfogadott egyházi törvény eredeti formája, amelyet ők dolgoztak ki. Ezt azonban több fideszes politikus túl liberálisnak tartotta, ezért az utolsó pillanatban módosításokat nyújtottak be hozzá. Így került a parlament hatáskörébe, hogy az új egyházak beiktatásáról döntsön.