Citadella-ügy: újabb kedvezőtlen bírósági döntés az állam számára
Jogszabálysértő volt, hogy a Citadellát rendőrök foglalták el idén májusban – ezt mondta ki a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság jogerősen november 24-én. A hvg.hu korábban megírta azt is, hogy a végrehajtás elrendelése a Citadella bérlőivel szemben sem volt jogszerű.
A hvg.hu figyelemmel követte az állam azon döntését, miszerint kezébe veszi a Citadella hasznosításának kérdését. A terv megvalósítását segítette, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint a Citadellán helyet szerző bérlők szerződései, csakúgy, mint a Citadella 4U Vagyonkezelő Kft. és a Kincstári Vagyoni Igazgatóság között létrejött vagyonkezelői megállapodás érvénytelen, ugyanis azokhoz kellett volna az állam mint tulajdonos hozzájárulása, amit azonban a KVI nem adott meg. A tárca vizsgálata szerint a bérlők területhasználata sem felel meg a világörökségi törvényben foglalt követelményeknek. Ez alapján határoztak úgy, hogy a bérlőknek menniük kell a Citadelláról, és a területet át kell adniuk a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-nek.
A nemzeti vagyonkezelő következő lépése az volt, hogy, a Citadellát tavaly október 9-én a XI. kerületi önkormányzat vagyonkezelésébe adta, amellyel a bérlők új szerződést kötöttek. Emiatt mondta ki azt a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság jogerős végzése, hogy indokolatlan és törvényellenes volt a Citadella bérlőinek kilakoltatásának elrendelése, hiszen egy olyan korábbi határozatának végrehajtását rendelték el, amelyet már rég végrehajtottak.
Ugyanígy jogszabálysértőnek találta a bíróság a végrehajtás foganatosítását, vagyis a rendőri karhatalom bevetését. A Miniszterelnökség elismerte, hogy a bíróság végzése szerint „a Citadella területén egyes cégekkel szemben (nem mindegyik társaságra vonatkozik) a végrehajtás elrendelésére vonatkozó végzés meghozatalára azért került sor jogszerűtlenül, mert van olyan birtokbaadási jegyzőkönyv, amely igazolja, hogy ezek a jogcím nélküli használók a birtokbaadási kötelezettségüknek önkéntesen eleget tettek, tehát az MNV Zrt. a végrehajtás előtt is az ingatlan birtokába került.”
Hozzátették: azt a körülményt, hogy a jegyzőkönyvben foglalt nyilatkozatok ellenére a jogcím nélküli használók az Emmi jogerős és végrehajtató határozata ellenére ténylegesen birtokban maradtak, a bíróság nem minősítette olyan körülménynek, amely szerint megállapítható lett volna, hogy önkéntes birtokbaadási kötelezettségüket nem megfelelően teljesítették. „A bíróság megállapította, hogy a végzés meghozatalának körülményeitől függetlenül a jogcím nélküli használóknak el kellett hagyniuk az ingatlant, birtoklásra nem jogosultak, tehát semmilyen anyagi, vagy birtoklási igénnyel nem léphetnek fel” – hangsúlyozta az MNV utódaként perbe belépő Miniszterelnökség a hvg.hu-nak.
A végrehajtás körülményeiről való jogerős bírósági döntéseken kívül még folyamatban van a bérlői szerződések érvényességének megállapítása. A hvg.hu értesülései szerint miután azokat 2013-ban megszüntették, a bíróság első fokon az államnak adott igazat. Ezt azonban a bérlők megtámadták és másodfokon még nem született meg a döntés a szerződések érvényességére vonatkozóan. A hvg.hu szerette volna tudni, hogy a Miniszterelnökség mit szól az újabb, számukra kedvezőtlen bírósági döntéshez, amire azt felelték, hogy amíg a Citadella-ügy teljes, jogerős lezárása meg nem történt, nem kommentálják azokat.