Itthon Bárdi Bálint 2014. december. 07. 07:00

Isten nincs, süti van

Ön nem hisz Istenben, de egy érdekes prédikációt meghallgatna? Nem oszt vallási dogmákat, de azért törekszik a jóra? Egyszerűen igent mond az életre és a szeretetre, de azt nem köti össze Jézussal? Lehet, hogy akkor önnek találták ki a Sunday Assembly-t, amely egy ideje Budapesten is szervez programokat. Ha mást nem, havonta egyszer jót sütizhet, beszélgethet egy nyitott társaságban.

Egy brit humorista páros, Pippa Evans és Sanderson Jones, megirigyelve a keresztények vasárnapi összejöveteleit megalapították a Sunday Assembly-t, hogy színvonalas közösségi programlehetőséget kínáljanak a vallástalanoknak. Az Egyesült Királyságban hamar felfutott az ötlet, sőt, azóta majd 60 leányszervezet alakult világszerte. A magyar szerveződés ötlete többekben felmerült, őket a londoni csapat kötötte össze, így most egy körülbelül 5 fős csapat szervezi a hazai Sunday Assembly-t („vasárnapi gyülekezet”). „Ahhoz, hogy összegyűljünk, nem kell hinnünk a természetfelettiben” - vallják. Mint ahogy a Facebook-csoportjuk önmeghatározásában olvasható, egy  „életünneplő, vallás nélküli közösségről” van szó, „melynek összetartó ereje a jóra való törekvés és a humor”.

„Élj szebben, segíts többször, csodálkozz gyakrabban!”, hirdetik a brit alapítók, akik saját elmondásuk szerint egy fellépésre menet, az autóúton találták ki az egészet. A gyors növekedést nem vették tervbe, ők is csodálkoztak, amikor az első összejövetelükre 200 londoni látogatott el 2013 januárjában, a következőre pedig 300-an jöttek. Aztán sorban alakultak a szervezetek az Egyesült Királyságban, majd New Yorkban, Melbourne-ben és végül nálunk is.

Stiller Ákos

A brit alapítók az interneten próbáltak pénzadományt gyűjteni a szervezéshez. A célul kitűzött 500 ezer fontnak csak a töredéke jött össze, viszont rengetegen szerettek volna csatlakozni, új központokat alapítani, így végül is sikeresnek mondható a kezdeményezés. Az alapítókról annyit, hogy Sanderson egy szakállas, Jézus kinézetű hipszter, Pippa pedig egy kedves bölcsészlány.

Szekulárisok és szkeptikusok

A budapesti  „sejt” első találkozóját szeptember végén tartotta, és mivel havonta egyszer találkoznak,  ki lehet számolni, hogy a novemberi alkalom a RoHAM bárban a múlt hétvégén már a harmadik volt a sorban. Külső szemlélőként az látszott, hogy az összegyűlt nagyjából húsz ember kicsit kritizálta az egyházakat, aztán beszéltek hedonizmusról, szkepticizmusról, szekuláris humanizmusról. Mégis mindez inkább apropónak tűnt, a lényeg az volt, hogy ezek az emberek szemmel láthatóan feldobódtak attól, hogy összejöttek és mindenféle érdekességről hallgattak szórakoztató, ismeretterjesztő előadásokat.

Szabó Sebestyén szervező, a Szekuláris Egyesület vezetője elmondta, hogy a Sunday Assembly átveszi az istentiszteletek struktúráját, csak a tartalmát változtatja meg. Tehát van prédikáció, a zsoltáréneklést zenéléssel helyettesítik, az úrvacsorát pedig közös étkezéssel. A novemberi összejövetelen Pintér András, a Szkeptikus Társaság alelnöke és a Sunday Assembly egyik szervezője tartott egyszemélyes Ki mit tud-ot: duettet énekelt egy másik szervezővel, Majzik Andreával, zongorázott, standupolt és egy laza fél órás összefoglalót tartott a Rosetta űrszonda pályafutásáról, melyet 2004-ben lőttek fel, hogy aztán idén novemberben a leszállóegysége sikeresen landoljon egy üstökös felszínén. A meghívott „prédikátor” ez alkalommal Sáhy Gábor volt, aki a Cseriti adománybolt-hálózatról beszélt. Egyébként az előző alkalmakkor is volt vendégelőadó, szeptemberben például Halácsy Péter, a Prezi egyik alapítója.

Stiller Ákos

Szabó Sebestyén a hvg.hu-nak elmondta, eddig nem volt nehéz „prédikátort” találniuk, egyszerűen csak írtak egy e-mailt a kiszemelt előadónak. Halácsy Péter szerinte azért is vállalta dolgot, mert a Prezi általában támogat civil csoportokat, a Hősök tere projekt (melyről Halácsy előadott) pedig olyan kezdeményezés, melyben a hétköznapi hősök vannak a középpontjában, akik inspirálják a környezetükben élőket.

"Fordított megtérés"

„A dogmatika vizsgámat már ateistaként tettem le”, mondta Szabó Sebestyén, aki keresztény nevelést kapott, a  Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karán végzett, de ma a Szekuláris Egyesületet vezeti. „Fordított megtérése” szerinte nem nagy dolog, hite meegmaradt, csak éppen másban hisz.

Dorottya eddig a három alkalomból kettőn részt vett. Az elsőre azért ment el, mert ismerte a Prezit és szívesen meghallgatta volna az alapítóját. Mint elmondta, ugyan befogadó és hasonló gondolkodású közösséget talált, de őt kifejezetten az előadások és a meghívottak érdeklik, ezért főként a „prédikációk” miatt jár. „Biztos vannak olyanok, akik a közösséget keresik”, mondta Dorottya, ő mindenesetre az előadásokra másodszorra már pár barátját is magával hozta. A látogatók számának növekedésében nem bízik, mintha azt sugallta volna, hogy jó ez így.

Stiller Ákos

A Sunday Assembly hazai fogadtatása egyelőre csendes, igaz, Németországról keletre egyelőre csak Budapesten szerveznek ilyen rendezvényt. A későbbiekben szeretnének alapítványi formában működni, a költségeiket jelenleg a résztvevők dobják össze, van perselypénz is, a későbbiekben viszont szeretnének alapítványi formában működni.

Külföldön egyébként még egyes keresztény lapok is, mint például a christianpost.com, is dicsérően nyilatkoztak a társrendezvényekről. Leginkább azt emelték ki, hogy a Sunday Assembly az egyház szertartásait emelte és lényegítette át, amire az alapító Sanderson úgy reagált, hogy „a szertartásos dolgok nem szükségszerűen rosszak. Sokaknak hiányzik valamifajta szervezeti forma (pl. vallás), annak minden negatívumával együtt.”

Hirdetés