Hamarosan újabb magyart avathatnak boldoggá
Bálint Sándor néprajztudós boldoggá avatási anyaga már a Vatikán előtt van, de még évekbe telhet, mire valóban boldoggá avatják.
Már csak idő kérdése Bálint Sándor néprajztudós boldoggá avatása – mondta Kiss-Rigó László, a Szeged-Csanádi egyházmegye püspöke a Magyar Nemzetnek. A lap csütörtöki számában a püspök úgy fogalmazott: a vatikáni bizottság döntése csak idő kérdése, de valószínűleg évekig is el fog tartani, míg megtörténik, hiszen a boldoggá, illetve később a szentté avatás eljárása mindig sokáig tartott.
A lapnak Barna Gábor, a Bálint Sándor Valláskutató Intézet vezetője elmondta, hogy a magyar néprajztudós csodatételéről – ennek elismerése feltétele a boldoggá avatásnak – a dokumentumokat már eljuttatták a Vatikánba. Tavaly nyáron történt, hogy egy agyhalott terhes nőt három hónapig életben tartottak az orvosok, hogy megszülethessen a gyermeke, és bár az orvosok többször lemondtak a magzat életéről, az mégis megszületett, miután egy imacsoport Bálint Sándorhoz imádkozott a magzat életéért.
Emlékeztetett arra, hogy a római bizottság már 2012-ben úgy foglalt állást, hogy Bálint Sándor élete és munkássága megfelel a boldoggá avatás szigorú feltételeinek. Bálint Sándor (1904-1980) boldoggá avatási eljárását 2005-ben az akkori szegedi megyés püspök, Gyulay Endre kezdeményezte.
Bálint Sándor, aki a piaristáknál végezte a középiskolát, néprajzkutatóként az Alföld vallási néprajzával foglalkozott a két világháború között, majd 1945-ben belépett a Kereszténydemokrata Néppártba, majd 1945-ben parlamenti mandátumot is szerzett a választásokon. Az 1947-es manipulált "kékcédulás választásokon" is bejutott ugyan a parlamentbe, de 1948-ban lemondott mandátumáról és kilépett a pártból, egyetemi katedráját azonban megtartotta. 1965-ben vallásossága miatt rendszerellenes izgatás vádjával felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték és 1966-ban nyugdíjazták. Kutató munkáját továbbra is folytatta, főként a népi vallásosság témakörében Szegeden és környékén, majd 1980-ban autóbelesetben hunyt el.