Itthon MTI / hvg.hu 2014. november. 27. 15:53

A képviselők vagyonosodási vizsgálata gyengítené a közbizalmat

Papcsák Ferenc szerint nem tenne jót a közbizalomnak a parlamenti képviselők vagyonosodási vizsgálata. Az LMP-s kezdeményezést nem merték leszavazni a parlament igazságügyi bizottságának képviselői, inkább tartózkodtak. Papcsák megmagyarázta azt is, miért nem támogatja a Fidesz az áfacsalási botrányt kivizsgáló bizottság felállítását: azért, mert még zajlik a nyomozóhatóság büntetőeljárása. Ugyanezzel hárított a kormánypárt egy éve is.

Azért nem állíthatnak fel parlamenti vizsgálóbizottságot a tavaly kirobbant NAV-botrány kivizsgálására, mert büntetőeljárás van folyamatban – mondta Papcsák Ferenc, a parlament igazságügyi bizottságának alelnöke. Ez pontosan az az érv, amivel a kormánypárt tavaly decemberben megfúrta a kezdeményezést.

A hvg.hu csütörtökön délelőtt számolt be arról, hogy a Fidesz ismét lesöpörte a NAV-botrányt kivizsgáló bizottságra tett hárompárti ellenzéki (MSZP, LMP, Jobbik) javaslatot az igazságügyi bizottság ülésén.

Papcsák Ferenc
MTI / Honéczy Barnabás

A fideszes tagok akkor arra hivatkoztak, hogy több időre van szükségük a javaslat mérlegeléséhez. Papcsák Ferenc az MTI-nek már azt mondta, a Fidesz-frakció azért kérte a napirendi javaslat tárgyalásának elhalasztását, mert az indítvány általánosságokat tartalmaz, szerintük a vizsgálandó témákat konkrétabban kellene meghatározni.

Nem merték leszavazni a vagyonosodásuk vizsgálatát

Az igazságügyi bizottság csütörtökön döntött arról az LMP-s kezdeményezésről is, amely a parlamenti képviselők vagyonosodási vizsgálatát vonta volna maga után. A bizottság ezt sem vette tárgysorozatba, de nem a megszokott módon. Ezúttal egyik párt sem szavazta le a másikat, ugyanis mindegyik képviselő tartózkodott.

Papcsák a javaslatról azt mondta, az alkalmas arra, hogy tovább gyengítse a közbizalmat. Hozzátette: a parlamenti pártokkal azt vitatná meg, hogy a képviselők közokiratba foglalják vagyonnyilatkozatukat, így az biztosan a valóságot tükrözné és végrehajthatóvá tenné az okiratot.

Az LMP benyújtott ma egy korrupcióellenes csomagot is. Ezt sem támogatta a kormánypárti többségű bizottság. Ezzel kapcsolatban Papcsák azt mondta, a kormány eddig is zéró toleranciát alkalmazott e kérdésben, de mivel személyesen fontosnak tartja ezt az ügyet, maga megszavazta az tárgysorozatba vételt, a bizottság többsége azonban tartózkodott.

Hirdetés