Jövő hónapban visszahívhatják posztjáról André Goodfriend amerikai ügyvivőt – jelentette más források alapján a köztévé Híradója, amely úgy tudja, Goodfriendnek azért kellene mennie, mert "feltűnően sokszor jelent meg a baloldali és liberális körökhöz köthető belpolitikai eseményeken". A Híradó megismételte, hogy az ügyvivő korábban annál a szervezetnél dolgozott, ahol szerintük olyan módszereket dolgoztak ki, amelyekkel meg lehet buktatni posztszovjet kormányokat – "ha az Egyesült Államok érdeke így kívánja".
Már december elején hazahívhatják Magyarországról az amerikai nagykövetség ideiglenes ügyvivőjét, André Goodfriendet – közölte a köztévé Híradója hétfőn, idézve a valasz.hu ezzel kapcsolatos, Goodfriend napjai meg vannak számlálva? című korábbi beszámolóját.
E szerint december 1-jén szavaz majd az amerikai szenátus a Barack Obama elnök által a budapesti amerikai nagyköveti posztra jelölt Colleen Bell producer kinevezéséről.
A köztévé Híradója mindehhez hozzátette, információi szerint Goodfriendet azért hívhatják haza Budapestről, mert "az utóbbi időben a diplomáciai szokásoktól eltérően feltűnően sokszor jelent meg a baloldali és liberális körökhöz köthető belpolitikai eseményeken".
Felidézték, hogy korábban az ügyvivő is elment az internetadó elleni tüntetésre, sőt, fotókat is készített és feltette őket az internetre. "Ez volt az a demonstráció, amelynek a végén megdobálták a Fidesz székházát" – tették hozzá. Azt is közölték, Goodfriend a múlt héten a baloldali és liberális politikusok és értelmiségiek összejövetelére, az "úgynevezett Bitó-szalonba is elment".
"Hivatalos önéletrajza szerint korábban évekig a washingtoni Nemzetközi Szervezetek Irodájánál dolgozott. Információink szerint ott dolgozták ki azokat a módszereket, amelyekkel a posztszovjet államok kormányait a helyi ellenzék és a hozzájuk kötődő civilek támogatásával meg lehet buktatni, ha az Egyesült Államok érdeke így kívánja" – ismételte meg Goodfriendről a Híradó.
Nem először boncolgatták Goodfriend előéletét, arról már november közepén beszámoltak, hogy az ügyvivő 1997 és 2002 között a Nemzetközi Szervezetek Irodájánál dolgozott.
"Korábban az amerikai külpolitika a posztszovjet kormányok elitjén keresztül akarta érvényesíteni az érdekeket. A 90-es évektől viszont – a Híradó információi szerint – stratégiát váltottak. Sok helyen az ellenzékhez kötődő "nyugatos" civil szférát támogatták. Ahol az Egyesült Államok kormányváltásban volt érdekelt, ott a nagykövetségeken keresztül erőteljesen támogatták a helyi ellenzéket, és a hozzájuk kötődő civileket" – fogalmaztak akkor.