Itthon MTI 2014. november. 07. 07:57

Orbán: "Soha nem állítottam, hogy Oroszország követendő példa"

Németországi előadásán Orbán árnyalta kicsit a tusnádfürdői beszédet. A magyar kormányt érő bírálatok szerinte három dologból fakadhatnak: ismerethiány, ideológia vagy gazdasági érdek. Az előadásban az is elhangzott, hogy a vagyoni különbségeket nem igazságtalanságnak, hanem motiváló erőnek kellene tekinteni. Orbán arról is beszélt, hogy le kéne zárni az EU határait a gazdasági menekültek előtt.

Orbán Viktort a hallgatóság tusnádfürdői beszédével kapcsolatban is kérdezte csütörtök este a Münchenben a CSU-hoz közel álló Hanns Seidel Alapítvány székházában tartott előadása után.

Nekik a magyar miniszterelnök azt mondta: soha nem állította, hogy Oroszország követendő példa, és hogy a Nyugatnak utánoznia kellene a felemelkedő keleti országokat, mint ahogy azt sem, hogy "a Nyugatnak vége". Arra kívánt rámutatni, hogy az európai gazdaság teljesítménye és részaránya a világgazdaságban csökken, míg a nem demokratikus berendezkedésű államok teljesítménye növekedik, és ennek a ténynek a kimondása "elemi előfeltétele annak, hogy meg tudjuk változtatni ezt a tendenciát". Az orosz modellhez orosz ember kell, Magyarországnak pedig "magyar modellre" van szüksége – tette hozzá.

MTI / Koszticsák Szilárd

Magyarország a Nyugat része, és "legnagyobb tragédiáink akkor álltak elő, amikor ebből a természetes közegünkből kiszakítottak minket" – mondta Orbán, de szerinte attól még be kell látni, hogy egyes nem demokratikus államok jelenleg gazdaságilag sikeresebbek a Nyugatnál. Amiből az következik, hogy sok mindent másként kell csinálni.

"Erről kellene beszélni, de nem lehet úgy beszélni, hogy aki ezt a kérdést felveti, arra rásütik, hogy Oroszországot akar csinálni Európából" – mondta Orbán Viktor.

Szerinte gazdasági sikerek fogják eloszlatni az illiberális állami miatt aggályokat

Amikor a magyar kormányt érő külföldi bírálatokról kérdezték, azt mondta: Magyarország 1914 óta, a monarchia felszámolására óta "mindig is gyanúval körüllengett országként" jelent meg az európai nyilvánosságban. Ez a helyzet sokszor ad okot méregre, és "az én munkámat is nehezíti", mégis indulatok helyett racionális és cselekvő hozzáállás szükséges, a megoldás pedig hosszabb távon a gazdasági sikeresség lehet – mondta Orbán Viktor.

A támadásokat három kategóriába lehet rendezni, ezek az ismerethiányból adódó, az ideológiai alapú és a gazdasági érdekek által meghatározott támadások – fejtette ki.

A Magyar Modell: a vagyoni különbség motiváló erő, az EU határait meg zárjuk le

Előadásában Orbán a szerinte példaértékű magyar vívmányok között említette az adórendszer átalakítását, amellyel kapcsolatban rámutatott, hogy végrehajtották a teherviselés "igazságos szétterítését", és "teljesítményösztönző" adóztatást vezettek be. Ezzel összefüggésben kifejtette, hogy a vagyoni különbségeket motiváló erőnek kell tekinteni, és nem mesterséges csökkentésükre kell törekedni, az "irigység kultúráját" pedig a teljesítmény tiszteletének kultúrájává kell átalakítani.

Arra is kitért, hogy Magyarország egyelőre nem tudná megoldani a bevándorlásból fakadó problémákat. Hozzátette: "tabutlanítani" kell a menekültkérdést, és egy új, megfontolt politika alapján le kell zárni az EU határait a gazdasági menekültek előtt, és gondjaikat ott kell kezelni, ahol keletkeztek.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.