Megdicsérte André Goodfriend amerikai ügyvivőt, és az USA korábbi budapesti nagykövetéhez, Mark Palmerhez hasonlította őt a Twitteren Simonyi András volt washingtoni magyar nagykövet.
André Goodfriend, az USA budapesti ügyvivője a rendszerváltáskor, 1986 és 1990 között Budapesten szolgáló Mark Palmer korábbi USA-nagykövet nyomdokaiba lépett – írta a Twitteren Simonyi András volt washingtoni magyar követ.
Simonyi, aki 2002 és 2007 között, részben a Medgyessy- és Gyurcsány-kormány alatt képviselte hazánkat az USA-ban, a Twitter-bejegyzésben a hősének nevezte Palmert és hozzátette, szerinte az amerikai diplomata nélkül Orbán Viktor aligha lenne kormányfő.
@GoodfriendMA is following in the footsteps of Ambassador Mark Palmer my hero without whom @Viktor_Orban would hardly be prime minister.
— Andras Simonyi (@AndrasSimonyi) October 27, 2014
Goodfriend az amerikai kitiltási botránnyal kapcsolatban került a figyelem középpontjába, később pedig azzal, hogy részt vett az Orbán-kormány elleni tüntetéssé dagadó internetadós demonstráción. Ezt többek között Kovács Zoltán, a kormány nemzetközi szóvivője is kifogásolta.
A Magyar Hírlap egy interjúban meg is kérdezte Goodfriendtől, helyénvalónak tartja-e, hogy diplomataként részt vett a tüntetésen. Azt válaszolta, megfigyelője, nem aktív résztvevője volt az eseményeknek, sőt, a kormány támogatói által szervezett Békemeneteken is részt vett már.
A Goodfrienddel most valamiféle párhuzamba állított korábbi nagykövet, Mark Palmer példátlan vehemenciával vett részt 1989-ben a magyar rendszerváltásban – írta róla a HVG tavaly januári halála után.
A beszámoló felidézte, hogy Horn Gyula 1989-ben – még külügyminiszterként – feljelentéssel felérő üzenetet küldött James Baker amerikai külügyminiszternek, mondván, „a budapesti nagykövet március 15-ei nyilvános fellépése akadályozza a magyar demokratizálódást”.
„Hatásköri túllépését” Mark Palmer azzal követte el, hogy a jeles napon – amikor tüntetők jelképesen lefoglalták a Magyar Televíziót mint a sajtószabadság szimbólumát – együtt vonult a tömeggel. Erről egyébként a magyar tömegtájékoztatás elfelejtett beszámolni – tette hozzá a HVG.