2014. október. 17. 11:28 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. október. 17. 16:48 Itthon

Ismert fideszes üzletembereket tiltottak ki az USA-ból

Tíz magyar magánszemély beutazási engedélyét vonta vissza az Egyesült Államok – értesült az atv.hu. Az egyik érintett üzletember a portálnak azt mondta, legalább két másik személy is ismert üzletember, és három NAV-os is szerepel a tíz személy között. A 444.hu közben azt írta, a kormánynak közvetlenül is dolgozó személyek több esetben is megpróbáltak kenőpénzt szerezni amerikai nagyvállalatoktól, ilyesmi állhat a mostani ügy hátterében. Ők úgy értesültek, hogy Habony Árpád is a kitiltottak között van, Habony ügyvéd útján cáfolt.

Ismert fideszes üzletembereket tiltottak ki az USA-ból – közölte az atv.hu. A portálnak az egyik név nélkül nyilatkozó érintett azt mondta, behívták a követségre, ahol közölték vele, felfüggesztették az állandó belépési engedélyét. Hozzátette, nem indokolták a döntést, egy elnöki proklamációra hivatkoztak.

Az Index.hu úgy értesült, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) három vezetője is feketelistára került, közöttük van Vida Ildikó NAV-elnök is. Az adóhatóság a lapnak nem cáfolta az értesülést, de nyilatkozni sem kívántak az ügyben.

A 444.hu pedig azt írja, hogy mellettük Habony Árpád, Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató elnöke és állítólag Giró-Szász András is a kitiltottak között van. A Századvég azonban sajtóhelyreigazítás kérelemben cáfolta, hogy a vezetőit kitiltották volna az Egyesült Államokból, majd Habony Árpád is ugyanezt tette, azt írta ügyvédje, hogy nem tiltották ki őt az Amerikai Egyesült Államokból.

A Napi Gazdaság először csütörtökön írt arról, hogy amerikai érdekeltségekkel szemben folytatnak adóhatósági vizsgálatot Magyarországon, az amerikai fél pedig erre válaszul arra készül, hogy az érintett hatóságok vezetőinek megnehezíti az USA-ba történő beutazását.

Az USA nagykövetsége tegnap délután a hvg.hu-nak minderre úgy reagált, hogy nem tud Magyarországon működő amerikai cég vagy intézmény ellen folyó NAV-vizsgálatról és semmilyen amerikai lépésre nem került sor ilyen vizsgálat következményeként.

A diplomáciai képviselet viszont hozzátette, bizonyos magyar magánszemélyekről úgy találták, hogy nem jogosultak az USA-ba való belépésre, ugyanis hiteles információ áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy ezek a személyek korrupciós cselekményekben vesznek részt vagy azokból hasznot húznak. Ezt a döntést a képviselet szerint az amerikai külügyminisztérium hozta meg.

A magánélet védelmét célzó amerikai törvények megtiltják a követség számára, hogy kiadják az illetők nevét. Azt is írták, hogy a büntetőjogi eljárás lefolytatása kérdésében az illető ország dönt.

Az atv.hu most azt közölte, a név nélkül idézett egyik érintett üzletember cége kiemelt partnere a magyar kormánynak, több jelentős kormányzati projektben vesz részt, az elmúlt években sokat szerepeltek a magyar sajtóban, mert nagy számban nyertek el közbeszerzéseket.

A vállalat tulajdonosa közismert közéleti szereplő, saját magát is a Fidesz holdudvarához sorolja. Az üzletember a portál szerint azt mondta, aránytalannak érzi az intézkedést, amivel szerinte feleslegesen rontják tovább a magyar-amerikai kapcsolatokat. Ő is úgy tudja, hogy a tíz érintett személy közül három az adóhatóság embere, és rajta kívül még legalább két személy ismert magyar üzletember, a többiekről nem tud.

A forrás azt is hozzátette, a cégei ellen sem Magyarországon, sem más országban nem folyik hatósági ellenőrzés.

A 444.hu eközben azt írta, hogy a magyar kormányhoz közel álló, illetve a kormánynak közvetlenül is dolgozó személyek az utóbbi másfél évben több esetben is megpróbáltak kenőpénzt szerezni amerikai nagyvállalatoktól.

Egy olyan esetről hallottak például, amikor egy amerikai óriásvállalat kutatás-fejlesztésre akart pályázni milliárdos nagyságrendben EU-s támogatásra. A pályázatot előbb formai okokra hivatkozva a magyar állam elutasította, majd a cég vezetése informálisan jelzést kapott, hogy megfelelő tanácsadók bevonásával el lehetne intézni a dolgot. A tanácsadóknak tetemes összeget kellett volna kifizetni nem létező munkákra.

Egy másik állítólagos esetben egy amerikai nagyvállalatot arra kértek, hogy írassanak tanulmányt egy bizonyos céggel, és cserébe biztosítják az állami megrendelések folyamatosságát, az együttműködés zökkenőmentességét. Állítólag az érintett cég visszaszólt az amerikaiaknak, hogy írják meg a tanulmányt maguknak, hogy a teljesítési igazoláshoz legyen mit csatolniuk.

A 444.hu hozzátette, nem tudják, hogy konkrétan ezek az ügyek vezettek-e a mostani kitiltásokhoz, de valószínűnek tűnik, hogy ilyesmi lehet a háttérben.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.