Itthon hvg.hu 2014. október. 08. 17:30

Arcfelismerő kamerák a VIII. kerületben: gondoljon bele, az ön jogait is sértik

Józsefvárosban a meglevő 115 térfigyelő kamera korszerűsítése mellett 65 új kamerát is átadtak október 7-én, köztük arcfelismerésre képeseket is. A TASZ videójában arra figyelmeztet, hogy olyan emberek szabadságjogait is sértik az arcfelismerő kamerák, akik nem követnek el bűncselekményeket. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság is tiltakozik a terv ellen, és cáfolja, hogy a Belügyminisztérium bevonta volna őket az egyeztetésekbe.

Átadták a megújult józsefvárosi térfigyelőközpontot, amely 180 új kamera segítségével szinte a kerület egészét lefedi. Józsefváros az idén 220 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott a Belügyminisztériumtól, ezt 73 millió forint önerővel kiegészítve arra fordították, hogy lecseréljék az eddigi 115 kamerát és további 65-öt helyeznek ki. A kamerák alkalmasak lesznek arra is, hogy arcfelismerő rendszerrel kössék össze őket. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság is tiltakozik a terv ellen, és cáfolja, hogy a Belügyminisztérium bevonta volna őket az egyeztetésekbe.

A TASZ honlapjára felkerült videóban Radics István, az Intellio Technologies Zrt. vezetője azt mondta: nem túl jók a statisztikák arra nézve, hogy mennyire van létjogosultsága ezeknek a kamerarendszerek, a bűnözők alkalmazkodnak hozzá.

Dr. Kerezsi Klára, az Országos Kriminológiai Intézet igazgatóhelyettese pedig úgy véli, ugyan speciális helyeken a bűnmegelőzéshez is hozzájárulhatnak a kamerarendszerek, például nagyobb parkolóházakban, ám használhatatlanok az erőszakos cselekmények, testi sértés, impulzus bűncselekmények megelőzésére, erre abszolút alkalmatlanok a kamerák.

Radics szerint a fővárosban kihelyezett kamerák felvételein kb. 50 méterről lehet egy arcot kinagyítani, ám a kamerákba épített mikrofonnal csak a zajt lehet kinyerni egy városi környezetből.

Az arcfelismerő kamerákkal kapcsolatban azt mondta: erre nem sok olyan példa van a világban, ahol a napi gyakorlatban használnák őket.

Kerezsi Klára nem biztos benne, hogy egy komoly, megfontolt ötlet volt az arcfelismerő kamerák elhelyezése a Józsefvárosban, szerinte csak ötletelés szintjén merülhet fel a dolog, ugyanis nem csak arról van szó, hogy "feltesszük a kamerákat és működnek", hanem nagyon sokba kerül a felvételek követése, tárolása, ráadásul a kamerák pont azok magánszféráját sértik, akik nem takarják el magukat, mondván, nincs titkolnivalójuk, nem akarnak bűncselekményt elkövetni.

Az emberek Kerezsi szerint abba nem gondolnak bele, hogy a szabadságkorlátozás őket is érinti, például ha egy délután nem a házastársukkal andalognak az utcán és a kamerák felvételeit néző ember éppen a szomszédjuk. "Olyan mértékben belemászik a privátszférába, hogy az emberek ezt nem tudják elképzelni" - fogalmazott a kriminológiai intézet igazgatóhelyettese a TASZ videójában.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.