Félmilliárdot vettek el tőlük, mégse hívták volna a rendőrséget
Nem biztos, hogy könnyű lesz megtalálni azokat a rablókat, akik néhány nappal ezelőtt egy filmbe illő, autós üldözéses, lövöldözős akció során mintegy félmilliárd forintot vettek el fényes nappal kínai vállalkozóktól. Rendőrségi forrásaink szerint nehezíti a tettesek megtalálását, hogy a kínaiak nem szívesen működnek együtt a hatóságokkal, akkor sem ha áldozatokká válnak Egy hasonló, két évvel ezelőtti, kőbányai rablás elkövetői sincsenek meg.
"Kedvesen mosolygott és mindent megígért, de egyáltalán nem segítette a nyomozást" – mondta egy volt fővárosi rablási nyomozó, aki hasonló segítőkészséget vár a XVII. kerületben néhány nappal ezelőtt történt rablás ügyében is. Mint arról beszámoltunk, ismeretlen tettesek megtámadtak két kínai férfit a XVII. kerületi Újlak utcában. A csuklyát viselő támadók gázspray-vel lefújták, megkötözték a sértetteket, elvették a náluk lévő készpénzt, majd egy fehér színű kisbusszal elmenekültek a helyszínről.
Miután a két férfi kiszabadult, Volvójukkal támadóik után indultak. A menekülők több lövést adtak le az őket követő autóra, amely végül egy fának ütközött a Pesti úton. Sem a baleset, sem a lövések miatt nem sérült meg senki. A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) emberei később a Cinkotai úton megtalálták a támadók kisbuszát. Az ügyben rablás miatt indítottak eljárást ismeretlen tettesek ellen.
Pénzéhes alkalmazottak vagy elszámolási vita?
Egy volt rendőrségi nyomozó a hvg.hu-nak megjegyezte, elképzelhetőnek tartja, hogy az alkalmazottak között kell keresni a tetteseket, akik biztosan nem profik, hiszen úgy kötözték meg áldozataikat, hogy azok pillanatok alatt ki tudtak szabadulni és a rablók nyomába eredtek. Más annak adott hangot, hogy elszámolási vita állhat a történtek hátterében, és amennyiben kínaiak voltak a támadók, még kevésbé fognak együttműködni a hatósággal. Nyilván a pénz eredetét is meg kellene magyarázniuk, és hogy engedéllyel tartottak-e maguknál lőfegyvert.
Akárhogy is, a tettesek biztosra mentek, vagyis tudták, hogy lesz a kínaiaknál egy nagyobb összeg. A rendőrök szerint a kínai boltosok kapcsolatrendszerét lehetne feltérképezni, hacsak nem találnak a nyomozók szemtanúkat. „A rablók kisbusza valószínű, hogy lopott volt, vagy visszakövethetetlen és nem sok információval szolgál majd, hacsak nem hagytak hátra a járműben ujjnyomot vagy DNS-mintát.” – tették hozzá.
A megkérdezettek úgy látják, a magyarországi kínai közösség nagyon zárt, és ha hasonló eset történik, akkor sem rohannak a rendőrökhöz, hanem igyekeznek azt maguk megoldani. „Előfordult többször is, hogy azt hallottuk, kínaiak szervezkednek az őket megkárosító vagy átverő emberek elfogására. Az biztos, hogy azokban az ügyekben büntetőeljárások nem folytak, melyekről így szereztünk tudomást” – hozta fel a volt rablási nyomozó. Ezért is biztos abban, hogy ha a XVII. kerületi rablás nem jár ilyen nagy dérrel-dúrral, akkor senki nem szerez arról tudomást, hogy majd félmilliárdot lovasítottak meg kínai ruhaboltosoktól.
Különböző rabosítások különböző néven
Érzékeltetésül, hogy milyen nehézségek támadhatnak a nyomozás során, egy másik nyomozó elmondta, hogy akadt olyan kínai "kuncsaftjuk", aki több néven volt rabosítva, de nem tudták megmondani, hogy melyik az igazi identitása. Két évvel ezelőtt Kőbányán 40 ezer dollárt raboltak el egy kínaitól, és a tetteseket a mai napig nem tudták elfogni.
„Még a kilencvenes években tervezték, hogy egy projekt keretében három évre kiküldenek több tucat magyar rendőrt Kínába, hogy a nyelv elsajátításával és a kultúra megismerésével könnyebben boldoguljanak aztán a Magyarországon élőkkel.” A jelentkezők ösztöndíjjal mehettek volna ki, és még az itthoni fizetésüket is megkapták volna, ami miatt boldog-boldogtalan be akart kerülni a programba, ecsetelte a forrás. Ám miután kiderült, hogy az érintetteknek az utcán kellene járőrözniük, hamar elment az emberek kedve, és nem valósult meg a projekt.”