Megdöbbentő méretű szúnyoginvázió tapasztalható a Duna-Tisza közén. Teljesen szokatlan módon csúcsüzemben dolgoznak október elején a mezőgazdasági repülőgépek, holott már rég meg kellett volna kezdeni a karbantartásukat. Olyan településeken is feltűnnek, ahol nincs is a közelben vízpart.
Húsz évre visszamenőlegesen nem emlékszik ilyen állapotokra Szabó Péter repülőgép-kapitány, a szegedi Szemp Air Kft ügyvezetője. Repülőgépeik a nyári megszokott terhelést megszégyenítő kihasználtsággal szórják a szúnyogirtó szereket, rengeteg permeteznivalójuk akad.
„Ilyenkor már rég le szoktunk állni az AN-2-ekkel, azonban most a szolnoki régiótól, Szentesen, Csongrádon át, végig a Duna mentén, folyamatosan rendelik a szúnyoggyérítést” – mondta a hvg.hu munkatársának Szabó kapitány. „A legmegdöbbentőbb az, hogy olyan városokban is kell repülnünk, melyeknek semmi köze a vízpartokhoz, ilyen például Szabadszállás vagy Kiskunfélegyháza, ahová ma este megy a repülőgépünk.”
Az októberi invázió már elviselhetetlenné teszi a mindennapokat Kiskunfélegyházán is. Közintézményekből, orvosi rendelőkből és iskolákból érkezett panasz az önkormányzathoz, hogy nem bírnak a szúnyogokkal. Az orvosi várók, iskolai osztálytermek vegyszeres szúnyogirtása szóba sem jöhet, nem „mérgezhetik” a betegeket vagy a tanulókat ilyen szerekkel.
„Egymillió-nyolcszázezer forint volt betervezve a város költségvetésében repülőgépes szúnyogirtásra, de bíztunk abban, hogy ezt a pénzt meg tudjuk spórolni” – mondta Rádi Rudolf, a kiskunfélegyházi önkormányzat városüzemeltetési osztályvezetője. „Eddig elegendő volt az úgynevezett meleg-ködösítő technológia, melyet kisteherautók platójáról alkalmaztunk, de már tarthatatlan állapotok vannak a városban, így meg kellett rendelnünk a repülőgépes beavatkozást.”
A hvg.hu megkeresett egy kecskeméti székhelyű rovarirtó céget is, ahol Bálai Gyula egészségügyi gázmester elmondta, a tévhitekkel ellentétben előfordulhat, hogy ilyen késői időszakban is fel kell venni a harcot a repülőrovarokkal. Bár egyre hűvösebbek az esték, és a szúnyogok ilyenkor már behúzódnak a több helyen már fűtött, meleg épületekbe, azért még szükség van vegyszerre is.
A pilóták főnökétől azt is megtudtuk, hogy ha nem változik az időjárás, akkor annak is megvan a valós esélye, hogy a permetezés után nem sokkal visszatérnek a szúnyogok a városba. Az idevonatkozó szabályok ugyanis csak azt engedik, hogy a permetező repülő kizárólag a lakott területek felett szórja el a vegyszerét, így a település határában kezeletlenek maradnak a területek. Egy kedvezőtlen széljárás pedig könnyen tetemes mennyiségű rovart fújhat vissza a városba.
Kiskunfélegyházán már nagyon várják a „szúnyogbombázó” repülőgépet, hiszen több városi, szabadtéri rendezvényen okozott kellemetlenséget a sok szúnyog. A hvg.hu helyszínen lévő munkatársa ezt saját bőrén tapasztalta meg, ennek ellenére akadt olyan lakossági vélemény is, mely egyszerű kampányfogásnak tartja a rovarirtás e látványos módját.