Államtitkár: "Nem értjük, hogy a nyugat-európaiak miért nem értenek meg minket"
Balatoni Mónika egy konferencián arról beszélt, hogy a nyugatiak kevésbé érthetik, mekkora kincs a szabadság, mint a magyarok. A külügy államtitkára Szijjártó Péter frissen kinevezett miniszter Obamának szóló szavait visszhangozta egy konferencián.
A magyarok tudják, hogy a szabadság nem magától értetődő, hiszen már sokszor megharcoltak érte a történelmük során; a magyarok a szabadság népe, "a szabadságot és a demokráciát tőlünk nem kell védeni" – mondta Balatoni Monika, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kulturális diplomáciáért felelős államtitkára egy Európáról szóló csütörtöki nemzetközi konferencián Budapesten.
Úgy látszik, most ez az üzenet a külügynél, ugyanis a frissen kivenezett miniszter, Szijjártó Péter is ezzel válaszolt szerdán Barack Obama amerikai elnöknek, aki nyilatkozatában Magyarországot is az elrettentő példák között említette a civil szervezettekkel való bánásmód tekintetében.
Balatoni Monika előadásában kiemelte, hogy Magyarország már többször definiálta az alapértékeket, amelyek mellett kiáll, ugyanis már Szent István is a kereszténység mellett tette le a voksát, és a magyarok szabadság melletti kiállása kétszer is újraírta a történelmet a 20. században. Az államtitkár szerint az is idetartozik, hogy Magyarország az EU biztosi posztjára Navracsics Tibor korábbi külgazdasági és külügyminisztert jelöli, akinek európai elköteleződése – mint mondta – széles körben ismert.
A magyarok – mondta Balatoni Mónika – vágytak a szabadságra és irigyelték a nyugat-európaiakat, hogy egy történelmileg szerencsésebb adottságokkal rendelkező ország polgárai lehetnek, és a szabadág természetes nekik. Az államtitkár logikája szerint éppen ezért ők – a nyugatiak – kevésbé érthetik, hogy mekkora kincs a szabadság.
Balatoni Monika szerint "sokszor nem értjük, hogy a nyugat-európai nemzetek miért nem értenek meg minket". Mint mondta, Európában szükség van a toleranciára, hogy az európai népek egymás mellett békében éljenek, felfedezve és elismerve a sokszínűség értékét. Az államtitkár szerint sokszor úgy tűnik, mintha Európa csak szavakban lenne befogadó és sokszínű, a tettekben és a döntéshozatalban kevésbé, mintha csak egyfajta sokszínűség létezne, amelybe a közép-európaiak nehezen férnek bele.