Újabb szervezetek szakítanak a kormánnyal a civilek vegzálása miatt
Kilép az Emberi Jogi Kerekasztalból és az ahhoz kapcsolódó munkacsoportokból a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) és a European Roma Rights Centre (ERRC) a civil szervezeteket ért támadások, megfélemlítés miatt – derül ki abból a levélből, amelyet a két szervezet küldött Répássy Róbertnek, az Igazságügyi Minisztérium (IM) parlamenti államtitkárának.
A NEKI és az ERRC kilép az Emberi Jogi Kerekasztalból és az ahhoz kapcsolódó munkacsoportokból, mert elítélik, hogy a kormány a magyar civil szervezetek egy jelentős részét hónapok óta retorikájában támadja, sorozatos hatósági vizsgálatoknak veti alá és nyílt rendőrségi megfélemlítéssel lép fel velük szemben – közölte a két szervezet a Répássy Róbert IM-államtitkárnak írt levelében.
Azt írták, hogy az intézkedések tükrében konstruktív, szakmai alapokon nyugvó együttműködés a továbbiakban nem valósulhat meg az Emberi Jogi Kerekasztalban.
Bár akkorra már több, emberi jogi szempontból súlyos kritikát kiváltó intézkedést hozott a kormány, 2012-ben még abban a reményben csatlakoztunk ehhez a fórumhoz, hogy szakmai észrevételeink és javaslataink legalább részben megfontolásra kerülnek – közölte a két szervezet.
De szerintük érdemi konzultációra, és különösen a kormányzat emberi jogokat érintő intézkedéseinek befolyásolására – néhány kisebb jelentőségű kivételtől eltekintve – nem került sor. A kilépésüket ezért már hónapok óta fontolgatták.
A NEKI és az ERRC szerint az alapvető emberi jogokat és demokratikus alapelveket tudatosan aláásó kormányzati intézkedések sorozata és a civil szervezeteket az elmúlt hónapokban érő, fokozódó támadás most már lehetetlenné és értelmetlenné teszi számukra, hogy bármilyen emberi jogi konzultációban részt vegyenek a kormányzattal.
A hatósági eljárások és a rendőri fellépés többek között olyan, társadalmilag felbecsülhetetlenül hasznos civil szervezeti tevékenységeket lehetetlenítenek el, mint például a fiatalok demokráciaélményének a javítása, a párkapcsolati erőszakot elszenvedett nők kezelésével kapcsolatos képzések tartása, romák közösségi érdekérvényesítésének javítása, vagy ifjúsági szervezetek bevonása a korrupció elleni küzdelembe – tették hozzá.
"Bár a mi szervezeteink egyelőre közvetlenül nem érintettek, a többi civil szervezetet érő támadásokat elítéljük, a szervezeteket támogatásunkról biztosítjuk" – olvasható a levélben.
Korábban a Magyar Helsinki Bizottság is kilépett a kerekasztalból, hasonló okok miatt.
Ők is levélben közölték a döntést Répássy Róberttel, amelyben azt írták, hogy bár a kerekasztal eredeti célja az lett volna, hogy a kormányzati szereplők rendszeres konzultációt folytathassanak a civil szervezetekkel, nem folyt érdemi, szakmai párbeszéd, egy adott témához kapcsolódó jogszabálytervezetekről például szinte sohasem kérték ki a civilek véleményét.