Tizenkét éve nem volt olyan, hogy egy polgármesteri helyre egyetlen jelentkező se akadjon. Az őszi választáson két olyan település is akad majd, ahol senki sem pályázik a polgármesteri fizetésre. Pedig virágzó falvakról van szó, ahol csak folytatni kéne az elődök munkáját. Az apátia más téren is jelentkezik: egyre kevesebben akarnak becsatlakozni az önkormányzati politikába.
Megunták, szeretnének mást csinálni, inkább a családjukat választották – az egymástól 230 kilométerre fekvő Aparhant és Tanakajd polgármesterei nagyjából ugyanazzal indokolták a visszavonulásukat. Belefáradtak, folytassa valaki más. Ám a két településen nem akadt egyetlen jelentkező sem a posztjukra: senki nem akart indulni az október 12-i polgármester-választáson, ezért el kellett halasztani a szavazást.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) vezetője, Pálffy Ilona szerdán jelentette be, hogy a 3177 település közül ebben a két faluban nincs egyetlen polgármesterjelölt sem, sőt Tanakajdon még a képviselőválasztást sem tudják megtartani, mert a négy helyre csak hárman jelöltették magukat. Ilyenre 12 éve nem volt példa Magyarországon, utoljára 2002-ben fordult elő, hogy polgármesterjelölt híján elmaradt a választás, igaz, akkor 7 dunántúli településen nem akadt jelölt. 2006-ban és 2010-ben csakis azért kellett új választást kiírni 14, illetve 13 alkalommal, mert az indulók között szavazategyenlőség alakult ki, nem lehetett eldönteni, hogy ki nyert – a jelöltekből nem volt hiány.
A „high-tech” falu
„Ha Gyuri újraindulna, biztos, hogy győzne” – mondta a polgármesterről a hvg.hu-nak Ritter Viktor, aki több ciklus óta képviselő a Tolna megyei Aparhanton. A rendezett falut egy pár hónapos átmeneti időszakot leszámítva 1990 óta Szücs György irányítja, ám most úgy döntött, ideje befejezni. „Belefáradt, azt mondta, jöjjenek a fiatalok” – mesélte Ritter, mivel indokolta neki a polgármester a visszavonulását.
A helyiek szerint a Szücs családnak nagy a tekintélye a faluban. Négy évvel ezelőtt a polgármester egyszer már úgy döntött, hogy nyugdíjba megy, de a stafétát lányának adta át: Kenderesiné Szücs Ibolya 2010-ben 80 százalékkal nyert, pedig akkor még akadt két másik polgármesterjelölt is. A helyi közéletben szintén aktív Gapp Péter szerint a győzelem ellenére Kenderesiné meggondolta magát, és az első testületi ülésen lemondott. Pár hónappal később az időközin a falubeliek rávették az apját, hogy álljon ismét a falu élére: Szücs György 389 szavazatot kapott, míg vetélytársára csak 34-en voksoltak.
Szücs tevékenységéről még dokumentumfilm is készült. A 40. Magyar Filmszemlén mutatták be az Aparh@nt.hu című filmet. A cím arra utal, hogy ez a falu volt az első, ahol drót nélküli, széles sávú internetet építettek ki, melyhez mindössze ezer forintért lehetett csatlakozni. A film szerint miközben ingyen tankönyvet és étkezést biztosítottak a diákoknak – a film ajánlója szerint „csírájában fojtja el a rasszizmus minden formáját” –, a segélyek osztásánál Szücs szigorú volt, inkább munkát igyekezett biztosítani a lakosoknak. Ezért gyakran „mintafaluként” került be a híradásokba a település. Szücs 2007-ben megkapta a Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt polgári tagozatát.
Érdektelenség miatt zárva |
Az NVI adatai egyébként is azt mutatják, hogy jóval kisebb az érdeklődés a helyhatósági szavazás iránt, mint négy éve: sem elég jelölt nincs, de a választópolgárokon is úrrá lett az apátia. Míg 2010-ben 68 ezer jelöltet vettek nyilvántartásba, idén már az ajánlóívet is csak 66 ezren kérték ki, de közülük nagyon sokan nem tudták összegyűjteni a szükséges mennyiségű aláírást. Pedig könnyített a pálya: a választók több jelöltnek is aláírhatnak, ráadásul a kisebb településeket elég volt pár tucat szignót gyűjteni. Idén 20 önkormányzati posztra 51 ezer jelölt pályázik, a települések nagy részén legfeljebb egy polgármesterjelölt van. |
Volt olyan helyi lakos, aki úgy vélte, talán a Szücs család túlzottan is rátelepedett a falura, már nincs kedvük indulni azoknak sem, akik a korábbi választásokon igencsak kikaptak tőle. Akikkel beszélgettünk, azt mondták: az ő fejükben meg sem fordult, hogy Szücs posztjára pályázzanak, még mindig reménykednek benne, hogy a polgármester meggondolja magát, és az időközi választáson újraindul. Viszont Ritter és Gapp szerint Szücs most már tényleg elszánt, valóban vissza akar vonulni és a családjára akar koncentrálni. Gapp úgy tudja, a lánya el is fog költözni a faluból, mert a debreceni országos úszóbajnokságon a 200 pillangón Cseh Lászlót is legyőző unoka, Kenderesi Tamás karrierjét akarják segíteni Pécsen.
„Kétségbe vagyunk esve”
„Azt mondta, hogy belegázoltak a magánéletébe, de hogy ez mit jelent, nem tudom” – állította a hvg.hu-nak Csapody Gáborné, hogy miért nem indul újra Tanakajd jelenlegi polgármestere, Kiss Zsanett. (A polgármestert kerestük a falu honlapján feltüntetett mobilszámon, de nem reagált megkeresésünkre.)
Pedig Csapodyné szerint a három évvel ezelőtt megtartott időközi választás után Kiss nagy lelkesedéssel vetette bele magát a munkába. „Szervezett nyári tábort, nyugdíjasklubot, falunapokat, reggeltől estig dolgozott. Kétségbe vagyunk esve, hogy most vezető nélkül marad a falu” – mondta az asszony, akinek férje képviselőként szeretne újrázni, sőt a most záruló ciklusban a veje is a testületben dolgozott. Csapodyné szerint Kiss most az eredeti szakmájához tér vissza, ismét az óvodában fog dolgozni.
Kevesebb kihívás, kisebb fizetés |
Az elmúlt négy évben radikálisan átalakította a kormány a közigazgatást. Már 2010-ben csaknem megfelezték az önkormányzati képviselő-testületek létszámát, majd a következő négy évben az iskolák, a kórházak államosításával, az egyes hatósági jogkörök járásokhoz való átcsoportosításával jelentős mértékben szűkítették a polgármesterek mozgásterét. Aparhanton Szücs például az iskolafejlesztésre volt a legbüszkébb. A kisebb településeken – főleg a szegényebb régiókban – ráadásul a helyben szedett iparűzési adó sem számottevő, amiből a tehetősebb városok, falvak építeni tudnak. Ugyanakkor a legkisebb településeken csökkentették a polgármesterek bérét is. Az új törvényi szabályozás alapján az ötszáz főnél kisebb települések vezetői a helyettes államtitkári illetmény húsz százalékára, vagyis kevesebb, mint bruttó 150 ezer forintra, míg az 1500 főnél kisebb településeken a helyettes államtitkári illetmény negyven százalékára, vagyis bruttó 299 ezer forintra jogosultak. Ez a szabály főleg az 500 fő alatti települések polgármestereinek a bérét vágta meg, náluk a legnagyobb a fizetéscsökkenés. Az új törvényt a leghangosabban az LMP támadta, a párt politikusai szerint pont az volt a törvényalkotók célja, hogy minél kevesebb jelölt induljon a választáson. |
A helyiek – Csapodynén kívül két másik lakossal is beszéltünk – azért sem értik, miért nincs jelentkező, mert Tanakajd szerintük egy rendezett település, nincsenek megoldhatatlan problémák. A 705 fős falu az osztrák határ közelében fekszik, autóval 15 perc alatt be lehet érni Szombathelyre. Annak ellenére sincs polgármesterjelölt, hogy a Fidesz korábban igen aktív volt a településen, és a kormánypárt most is nagy energiákat fektetett abba, hogy lehetőleg minél több helyen legyenek jelöltjei az országban. Korábban a helyi választókerületi elnök, Hende Csaba által támogatott Görcz Csaba Gyula többször indult a tanakajdi választáson, 2002 és 2006 között ő irányította a falut. A 2010-es rendes, majd a 2011-es időközi választáson alulmaradt viszont a független jelöltekkel szemben, majd a szombathelyi járási hivatal vezetője lett, így az összeférhetetlenség miatt idén nem is indulhatott.
Nemcsak polgármesterjelölt nem akad a faluban, de képviselői helyekért sem tolonganak: a négy helyre csak hárman jelentkeztek. Csapodyné szerint a veje már túl elfoglalt, nem ér rá a helyi közügyekkel foglalkozni, egy másik képviselő pedig elköltözött Szombathelyre, így egyedül a férje indul újra. „Magasra tették a lécet: mind diplomások voltak, nem is vették fel a javadalmazásukat sem” – próbált magyarázatot találni a jelölthiányra. Pedig pár évvel ezelőtt még nem volt ekkora apátia: a 2011-es időközin a lakosság 60 százaléka elment szavazni.
2014-es topok |
Aparhant és Tanakajd mellett az őszi választáson a másik negatív csúcstartó a baranyai Kishajmás. A fesztiválja miatt ismertté várt Orfű közelében található, 200 főnél kevesebb lélekszámú településen két polgármesterjelölt is van, de a képviselői helyekre nem jelentkeztek elegen. Így ezen a három településen időközi választást kell majd kiírni, melyre Pálffy Ilona szerint vagy karácsony tájékán, vagy jövő januárban kerülhet majd sor. Túljelentkezés van viszont a Pest megyei Tápióságban, ahol a 13 képviselői helyre 45-en pályáznak. A békési Sarkadon pedig az 5. választókerületben 12-en hajtanak egyetlen mandátumra. |