Itthon Csikász Brigitta 2014. szeptember. 02. 18:42

Magánnyomozók lesnek a parkolóőrökre

Szokatlan módon, magánnyomozókkal ellenőrizteti a XII. kerületi önkormányzat parkolási cége, a Fáber Kft. saját parkolási ellenőreit. A vezetők úgy vélik, ez a leghatékonyabb módja annak, hogy az ellenőr korrekt módon, a lehető legjobban végezze munkáját – magyarázták a hvg.hu megkeresésére. Egy másik kerületben, Belváros-Lipótvárosban nem költenek erre, ott a felettes vezetők figyelik beosztottjaikat.

MTI / Lakatos Péter

Három magánnyomozónak két autóval furikázva kell tesztelnie a XII. kerületi parkolási cég, a Fáber parkolóőreit augusztus 1-jétől. Az egy évre szóló megbízásért 21,6 millió forint jár az Inspector 91 Kft. munkatársainak, amely a Közbeszerzési Értesítő tanúsága szerint megnyerte a pályázati kiírást. A tavaly 7,9 millió forintos nettó értékesítési árbevételű Inspector 91 olyan nagy cégeket nyomott le, mint az Őrmester Vagyonvédelmi Nyrt. vagy a Provéd Biztonsági Zrt.

A száz százalékban önkormányzati tulajdonban lévő Fáber ügyvezető igazgatója, Wachsler György szerint ez a munkatársak ellenőrzésének a leghatékonyabb módja. „Kiemelten fontos számukra az, hogy az itt dolgozó 19 parkolási ellenőr korrekt módon, a lehető legjobban végezze munkáját, kellő tisztelettel kommunikáljon az ügyfelekkel és végigjárja a körzetét. Ennek érdekében egy külsős céget alkalmaztunk az ellenőrzésükre.”

A cégvezető nem titkolja, azért vetnek be magánnyomozókat, mert szeretnék megelőzni korrupciós rendszerek kialakulását. „A korábbi parkolás-üzemeltetői társaságoknak és a számos parkolóőr elleni büntetőeljárásnak a nyilvános és hozzáférhető adatait elemezve arra jutottunk, hogy a parkolóőrök feladatellátása szorosan összefügghet a megvesztegetési cselekményekkel, illetve azok kísérletével.” A Fáber vezetője fontosnak tartotta megjegyezni, hogy „náluk szerencsére még nem történt olyan eset, ami miatt meg kellett volna válnunk parkolási ellenőrtől”.

Wachsler György felhozta azt az esetet, ami miatt idén július 2-án letöltendő börtönbüntetésre ítéltek kilenc egykori fővárosi parkolóőrt, egy ellenőrt, valamint a parkolási társaság ellenőrzési csoportvezetőjét bűnszövetségben, üzletszerűen elkövetett vesztegetés elfogadásáért.

Nem ez az első magánnyomozói megbízás a Fábernél

2012 szeptemberében hirdetmény nélküli tárgyalásos eljáráson a Secure Event Kft. nyert 24 millió 750 ezer forintos ajánlatával. A Fáber feltétele szerint a cégnek a parkolóőröket nem csak általánosan kellett ellenőriznie, hanem egyes dolgozókat külön utasítás szerint is, valamint szúrópróbaszerűen. A Secur Eventnek naponta kellett jelentést készítenie, hetente pedig statisztikát leadnia a napi tevékenység eredményességéről, az ellenőrzések számáról, helyszínéről és időpontjáról. Az ellenőrzések nyílt vagy leplezett megfigyeléssel történhettek.

 Hogyan működik a szervezett korrupció a parkolóőröknél?

A Budapesti Önkormányzati Parkolási (BÖP) Kft. alkalmazásában álló parkolóőrök 2007 szeptembere és 2009 szeptembere között a IX., a XIII. kerület és a körutak parkolási szempontból frekventált területein napi 500-1000 forintot kértek autósoktól. Aki fizetett, az így egy-két órányi parkolási díjért akár napi nyolc órában is parkolhatott parkolójegy nélkül, és az esetleges ellenőrzésekről a parkolóőrök értesítették is őket.

Képünk illusztráció
Fazekas István

A bíróság szerint az ügy tizenegyed rendű vádlottja, a BÖP akkori ellenőrzési csoportvezetője mindezt szervezett keretek közé terelte. Magához vonta a beosztások elkészítését, és így biztosította, hogy a megvesztegethető parkolóőrök mindig ugyanazon a területen dolgozzanak. Elmaradt az ellenőrzésük is, és ezért napi 6 ezer forintot kért tőlük. A parkolóőröktől a területi ellenőr, a per tizedrendű vádlottja szedte be a pénzt minden pénteken, és juttatta el az ellenőrzési csoportvezetőhöz. A parkolóőrök öt évvel ezelőtt egyébként maguk leplezték le csoportvezetőjüket, aki minden pénteken körbeküldte emberét a sarcért. „Kolbászpénznek hívták, és ahogy minket, másokat is kényszerítettek a zsebbe bírságolásra, ha nem tettük azonnal, elveszítettük a munkánkat” – nyilatkozták az ügy kipattanásakor, hozzátéve, hogy heti minimum 800 ezer forintot kellett összeszedniük főnökeiknek.

A bíróság vesztegetés miatt nemcsak parkolási ellenőröket, hanem 28 autóst is elítélt, azokat, akik lefizették a BÖP embereit. Az ítéletben a bíró megemlítette, hogy a parkolóőrök – a szabályzattal ellentétben, de feletteseik tudtával – a saját mobiltelefonjukat is maguknál tartották, és azzal egyeztették, hogy melyik autótulajdonos fizetett, melyikkel állapodtak meg későbbi fizetésben, kit nem szabad megbüntetni.

„Ba...meg, rosszul kerestem, ma csak 30 ezret szedtem a Csarnok térnél”

A 2008-ban indult ügyben a zsebre dolgozó parkolóőröknek átlagosan napi 50 ügyfelük volt, akik ezer forinttal fizették le az őröket. Ez a lap számításai szerint azt jelenti, hogy ha havonta 20 napot dolgoztak a korrupt parkolóőrök, akkor egymillió forintot vittek haza, plusz a fizetésüket. Csak a nyomozás által felderített két év alatt tehát a 12 leleplezett őr közel 300 millió forinttal károsította meg a fővárosi önkormányzatot, vagyis az adófizetőket – írt erről korábban a hvg.hu is.

A rendőrségi jegyzőkönyv szerint az ügy szereplői közül sokan mesés vagyonra tettek szert. Az egyik parkolóőrnek, L. Csabának például egy 18 szobás panziót sikerült felépítenie fizetéséből, S. Gergely pedig egy óriási, úszómedencés családi házban pihente ki "a munkája okozta fáradalmakat". A bűnszervezet tagjai mobiltelefonokat vásároltak, amelyekkel ingyen tudták hívni egymást. Egyeztettek, és pontos ügyféllistát vezettek, mely autónak ki a tulajdonosa, mennyit szokott fizetni, rendszámmal, címekkel együtt. Ez lett a vesztük később, hiszen a rendőrök lehallgatták őket. Az egyik lehallgatási jegyzőkönyv szerint, ha napi 50-60 ezer forint nem jött össze, már szentségeltek a bűnözők.

Sem saját mobil, sem íróeszköz és csak kétezer forint

Hogy saját mobilt tartson magánál a parkolási ellenőr, határozottan tiltják a Belváros-Lipótváros Közterület-felügyeleténél. Az V. kerületi önkormányzat sajtóreferense, Zalka Szilvia a hvg.hu megkeresésére közölte, hogy a 18, két műszakban dolgozó parkolóellenőrnél – a korrupció elkerülésére hozott szigorú belső utasítás szerint – nem lehet több 2000 forintnál. Sőt, íróeszköz sem lehet náluk, továbbá nem állhatnak szóba hosszasan senkivel. „Csak tájékoztatást adhatnak, üzletekbe nem mehetnek be. A ruházatukat szúrópróbaszerűen, rendszeresen átvizsgálják.”

Zalka Szilvia a parkolóőrök ellenőrzésének menetét is ismertette: ezt a feladatot felettes vezetőik – csoportvezetők, parkolás-üzemeltetési vezető, igazgató – látják el. „Emellett van egy ötfős úgynevezett területi ellenőrzési csoport, amelyik a parkolóőrök napi szintű, közvetlen ellenőrzését látja el. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy közösen ellenőriznek, utóellenőrzést végeznek, figyelnek a korrupciós veszélyekre, a fegyelmi helyzetre.” Hozzátette: a parkolóőrnek azonnal hívnia kell a területi ellenőrzési csoportot, ha korrupciós felajánlást kap vagy esetleg atrocitás éri.

„Kisebb fokú szabályszegés esetén fegyelmit vagy jutalommegvonást alkalmaz a cégvezetés.” Korrupció esetén pedig azonnal elbocsátják és feljelentik a vétkes parkolóőrt. Belváros-Lipótváros sajtóreferense beszámol arról is, hogy a kerületben, az elmúlt 5 évben – amióta a helyi közterület-felügyelet végzi az ellenőrzést – senkit sem kellett korrupció miatt elbocsátaniuk.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?