Nyerhet-e az új összefogással az MSZP, a DK és az Együtt Budapesten, le tudják-e győzni Tarlós Istvánt? Egy elemzőintézet kiszámolta a három párt esélyeit. A Political Capital szerint nehéz meccs vár a baloldalra.
A legrosszabb esetben 7 kerületet, jobbik esetben 13-at tudna megnyerni Budapesten az MSZP, a DK és az Együtt alkotta szövetség, ha a tavaszi választások eredményeiből próbálunk az október 12-i voksolás végkimenetelére következtetni – írta az ellenzék esélyeit latolgató elemzésében a Political Capital (PC).
A három párt hétfőn állapodott meg abban, hogy a Fidesz által újraírt fővárosi rendszerhez alkalmazkodva 7 kerületről lemondanak (ott mindhárman külön indítanak polgármesterjelöltet), 6 kerületben csak az MSZP, 5-ben csak a DK és 5-ben csak az Együtt-PM indít jelöltet. A főpolgármester-jelölt viszont csak egy lesz, mindhárom párt Falus Ferenc volt tiszti főorvost indítaná (a megállapodást az MSZP budapesti küldöttértekezlete pénteken fogja véglegesíteni).
Nyerhető-e vagy?
„Ha csak azokat a kerületeket vesszük az ellenzék számára nyerhetőnek, amelyekben már áprilisban több listás szavazatot szereztek a Fidesznél, akkor mindössze 7 helyen (3-3-1 arányban) állna számukra a zászló. Ha az 1 százalékpontosnál kisebb hátrányt könnyen ledolgozhatónak tartják, máris 11 kerületnél járunk (4-4-3 arányban)” – olvasható a PC elemzésében.
Az intézet megnézte azt is, hogy nyerhető-e a XVIII. kerület, melyhez az MSZP ragaszkodott, és ahol a párt egyik helyi prominensét, Szaniszló Sándort indítják. Itt 2010-ben a fideszes Ughy Attila nyert: 7 ezerrel több szavazatot kapott, mint az akkori MSZP-s jelölt, továbbá egy kivételével minden egyéni kerületben kormánypárti jelölt győzött. Áprilisban ebben a kerületben két százalékkal szerepelt jobban a Fidesz, mint az Összefogás, ráadásul a Jobbik is besepert 16 százalékot.
Szintén megnézték, hogy van-e esélye a baloldalnak Ferencvárosban, ahol az Együtt a 2010 előtti polgármestert, Gegesy Ferencet – egykori SZDSZ-es városvezetőt – indítja. Itt három százalékkal teljesített jobban a Fidesz, a Jobbik pedig 12 százalékot kapott. Viszont az országos átlagnál többet, 10,5 százalékot kapott az LMP. A PC megjegyzi, a korábbi választások fényében Gegesy jó jelölt lehet: „2010-ben is nyerni tudott volna, ha az MSZP nem indít ellene jelöltet”.
A Political Capital a Belvárost (Együtt), Újbudát (MSZP) és Rákosmentét (DK)
csoda esetén nyerhető
kategóriába sorolta. Figyelmezető jel a Political Capital szerint, hogy „míg áprilisban 7, májusban már csak 2 kerületben tudták megelőzni a Fideszt”, ami az elemzés szerint a mozgósítási képességgel függ össze, tehát kérdés, hogy a mostani megállapodást mennyire tudják elfogadtatni a pártok a választóikkal, és mennyire tudják elhitetni velük októberben, hogy van tétje a voksolásnak.
Ha legalább 13 kerületet megnyernek – ahhoz, hogy Budapest körgyűlésében is átvegyék az irányítást – kompenzációs listáról további 3 vagy 4 hely kellene nyerniük. Hármat, ha megverik Tarlós, és Falus lesz az új polgármester, négyet, ha ez nem jön össze. Az új rendszerben a közgyűlésben 23 helyet a kerületi polgármesterek kapnak, van további 9 kompenzációs mandátum, és egy hely a főpolgármesteré. Tehát a többséghez 17 helyet kell megszereznie az ellenzéknek.
- Vagy nyernek 13 kerületben és szereznek 4 kompenzációs helyet,
- vagy a 13 kerület mellé begyűjtenek 3 kompenzációt és le tudja győzni Falus Tarlóst
Hogy milyen teljesítmény szükséges ehhez a 3-4 kompenzációs mandátumhoz, rengeteg tényezőn múlik. A PC szerint a következő tényezők akadályozhatják a sikert:
- az eleve feladott 7 kerületben várhatóan nehezebb lesz rávenni a baloldali szavazókat, hogy elmenjenek voksolni, így kevesebb lesz a kompenzációs lista miatt fontos töredékszavazat
- képes-e a Jobbik és az LMP 10 százalék felett teljesíteni, mert akkor elvehetnek 1-1 mandátumot a három párttól
- mennyire képes mozgósítani az új főpolgármester-jelölt, Falus