Itthon Kósa András 2014. július. 19. 15:27

A Gyurcsány-korszakot is ekézte az MSZP új elnöke

„Társadalmi szerződést” kell kötni az emberekkel a baloldal megújulásához, de ehhez nem „szivárványkoalícióra”, hanem egy erős, valóban baloldali MSZP-re van szükség – mondta megválasztása után Tóbiás József. Az MSZP új elnöke első beszédében azt mondta, a magyar demokrácia romlása tíz éves folyamat. Felszólalt a lemondott elnök, Mesterházy Attila is.

Már a körülményekből is látszott, hogy enyhén szólva nem egy ereje teljében lévő, hanem a kispártiság rémétől üldözött, MSZP tart kongresszust, melynek jelen helyzetében a középpárttá váláshoz is küzdenie kell. Bár a helyszín a hagyományos volt, a légkör, a körülmények, a hangulat nagyon messze került attól, amikor a szocialista párt több ezer tagját, és szimpatizánsát tudta vendégül látni 15. születésnapján a Syma Csarnokban. A körülmények olyannyira igénytelenek voltak, hogy több küldött is arra panaszkodott a hvg.hu tudósítójának: míg korábbi kongresszusokon az ország minden részéről érkező, és az egész napot a helyszínen töltő delegáltaknak egy ebéd jutott általában, most a büfében 1300 forintba került egy menü, de egy üveg jegesteáért is 500-at kellett kifizetni.

Hasonlóan „puritán” feltételek várták az újságírókat is, mint megtudtuk, a szervezők nem akartak wi fi-re költeni, így nem csak online-kapcsolat nem volt, de székek, asztalok sem, ahol esetleg dolgozni lehetett volna, a mosdót sem lehetett használni, az egyébként zárt kongresszus egyetlen nyilvános része előtt a sajtó képviselőinek az egyik terem kivilágítatlan előcsarnokában, az ott tárolt vas traverzeken ücsörögve kellett várakozni.

Megfogyatkoztak

A reggel kilenckor kezdődő kongresszuson a korábbi 500-600 fős létszámhoz képest jóval kevesebben, bő 300-an vettek részt, ennek oka az volt, hogy a korábbiakhoz képest több párttag kellett egy-egy küldött delegálásához. A maratoni menetrend szerint az aktuálisan megválasztandó testületek tagjai bemutatkoznak, az éppen távozók vezetői beszámolóikat terjesztik a plénum elé, majd szavazások következnek, mindezt politikai vita egészíti ki. Úgy tudjuk, ennek kerertében délelőtt felszólalt a májusi EP-vereség után lemondott elnök, Mesterházy Attila is, aki arról beszélt, „összezáró pártra” van szükség, ahol nem egymással meccselnek a különböző erőközpontok, majd támogatásáról biztosította Tóbiás Józsefet.

Tóbiás József, és Mesterházy Attila kézfogója
hvg.hu/Horváth Szabolcs

Mesterházy Attila minden bizonnyal arra a vitára (is) utalt, ami a kongresszus előtti héten bontakozott ki, mint ismert, a párt néhány idősebb, ismert politikusát, és Braun Róbertet, Mesterházy Attila korábbi bizalmasát tömörítő Deák Kör felhívást tett közzé amiben azt javasolták, hogy a pártvezetés kétharmada ne a jelenlegi parlamenti frakció tagjai közül kerüljön ki, amit többen úgy értékeltek, a Kör tagjai ki szeretnék szorítani a „túlzottan Mesterházy-közeli” frakciótagokat.

A javaslatról kiderült végül, hogy alapszabály ellenes, kérdés, a küldöttek az „üzenetből” mennyit hajlandóak megérteni, mint megírtuk, a 15 tagú elnökségre több, mint 30-an jelentkeztek, így elég változatos módon alakulhat a testület összetétele. Ehhez képest a legfontosabb posztokra csak egy-egy induló volt, így már a kongresszus előtt biztosra vehette mindenki, hogy Tóbiás Józsefet elnökké, Gőgös Zoltánt elnökhelyettessé, Botka Lászlót pedig választmányi elnökké választják majd.

Jön az árokbetemetés?

A belső ellentétek megszüntetése az egyik legfontosabb célja az új pártelnöknek is. Mint egy résztvevő elmondta, Tóbiás József a megválasztása előtt elmondott beszédét egy Lendvai Ildikónak tett gesztussal kezdte, amikor felidézte: a párt volt elnöke, frakcióvezetője a képviselőin irodaház dolgozóinak kérdésére, hogy mikor fog tudni kiköltözni hivatali szobájából, azt válaszolta, „egy egész életet kell becsomagolnia”, így kér egy kis időt. „Olyan pártot szeretne, ahol senkinek semmit nem kell becsomagolnia, és elvinnie, mert mindenki megfér egymás mellett” – mondta Tóbiás József, egyben ki is osztva ugyanakkor szövetségeseiknek, amikor megjegyezte: Gyurcsány Ferenc, és Bajnai Gordon bezzeg „kicsomagolt” abból a pártból, amelyik kormányfővé választotta őket, és most riválissá váltak.

Gőgös Zoltán lesz a párt második embere
hvg.hu/Horváth Szabolcs

Tóbiás Józsefet végül 92 százalékos arányban választották meg. Az új elnök első beszéde előtt elénekelték a küldöttek a Himnuszt, miközben a pódium feletti óriáskivetítőkön a magyar és az uniós zászlót mutatták. Mint korábban előre jeleztük, a pártelnök néhány szó erejéig nyilvános beszédében szintén érintette a viszonyt a DK-val, és az Együtt-PM-el, amikor azt mondta, nem akarja méricskélni, hogy politikájukba esetleg rendpárti elem, vagy egy kis jobboldali szabadelvűség kell-e, mert nem szivárványkoalíciót akar, hanem erős baloldali pártot, így szisztematikus építkezés jön. Emiatt már ellenzékben is azon dolgoznak majd, hogy Magyarország élhető ország legyen. „Nem a leghangosabb, a legnagyobb párt akarnak lenni” – mondta Tóbiás, egyértelműen a DK-ra utalva.

Mint megírtuk, az új elnök több jelölő gyűlést is tartott korábban, amin a párt tagsága részéről egyértelműen az a szándék fogalmazódott meg, hogy az MSZP már most kezdjen el azon dolgozni, hogy rövid időn belül kormányképes alternatívát legyen képes felmutatni. Tóbiás József minden bizonnyal emiatt is mondta, hogy olyan MSZP-t építenek, ami ellenzékben is jobbá kívánja tenni Magyarországot, a szolidáris, demokratikus Magyarország pártjává akar válni

A pártelnök Albert Schweizert idézte, aki szerint „a példamutatás nem a legfontosabb módszer, hatni másokra, hanem az egyetlen mód”, majd feltette a kérdést, jelen pillanatban a párt képes-e erre? „Igen, az elmúlt hetek azt mutatják képesek erre. Az MSZP vissza akar térni régi hagyományaihoz, amikor képes volt leképezni a magyar társadalmat, ahol az életkor nem ütközik a tehetséggel. Ahol nem kinyilatkoztatás van, hanem ahol vita van, majd kiegyezés, kompromisszum” - mondta.

Nyilván Gyurcsány Ferencnek, és Bajnai Gordonnak (is) szólt az a kitétel, hogy „az elmúlt évtizedben megkopott, az az alapelv, hogy minden körülmények között a demokratikus keretek számítanak, az elmúlt négy évben pedig szinte eltűnt”. „A Fidesz uralma után az újdonság erejével fog hatni majd a jogegyenlőség igénye, és annak megteremtése. De nincs jogbiztonság létbiztonság nélkül. Ma nincs egyenlőség, de képesek olyan társadalmat építeni, ahol a tudás mindenkihez el tud jutni, ahol a tudás a 21. századi hálózatos társadalomban mindeninek részese lehet”.

Tóbiás József szerint emiatt „új társadalmi szerződésre van szükség”, melynek része a szabadság, a szolidaritás. A következő két évben a „választópolgárok maguk formálhatják ezt a társadalmi szerződést”. Azért a szövetségesek túl a Fidesz ekézése sem maradt ki a beszédből, Tóbiás szerint „a Fidesz pont az ellentétét teszi, ők nem erős Magyarországot, csak erős Fideszt akarnak, egy erős ország, hatékony ellenzék, független civil szféra helyett gyenge Magyarországot akarnak, mert azt könnyű uralni”.

A kongresszus várhatóan este nyolcig tart majd, addigra választanak meg minden tisztségviselőt. Kérdés, hogy ezután ki fog tudni elmenni nyári szabadságra, információink szerint tavasszal a pártvezetők még arról beszéltek, aki pihenni akar, az július végé-augusztus elején tegye ezt, azonban az előzetes menetrendet teljesen felborította a két választási bukás, a szövetségesek megerősödése, és az, hogy egyelőre nyoma sincs a közös főpolgármester jelöltnek, illetve megakadtak az egyeztetések a helyhatósági választásokról is.

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.