Új választókörzetek Újbudán: lesöpörte a bíróság a kifogásokat
Jogerősen elutasította a Fővárosi Törvényszék az újbudai választókörzetek kialakításával kapcsolatos ellenzéki kifogásokat – írta közleményében a XI. kerület önkormányzata.
A Fővárosi Törvényszék jogerősen elutasította az LMP bírósági felülvizsgálati kérelmét, melyet a XI. kerületi választási iroda vezetőjének – egyben Újbuda jegyzőjének – március 13-i határozata ellen nyújtott be június 11-én – közölte a kerületi önkormányzat. Ebben a választási eljárási törvénynek megfelelően az önkormányzati választásokon érvényes választókerületi határok kialakítását határozták meg.
A bíróság a közlemény szerint megerősítette, hogy a dokumentumot a törvényi előírásoknak megfelelő módon közzétették. Az LMP ez utóbbit vitatta, valamint azt állította, hogy az egyik választókerületet nem a jogszabályoknak megfelelően alakította ki a helyi választási iroda vezetője – idézték fel.
Habár az LMP hónapokat késett a beadvánnyal – a jogorvoslati határidő március végén lejárt – a bíróság ennek ellenére is megvizsgálta a jegyzői eljárás törvényességét – tették hozzá. A Fővárosi Törvényszék így végzésében arra is kitért, hogy a jegyző a helyi választási iroda vezetőjeként mindenben a hatályos jogszabályoknak megfelelően járt el.
"Bebizonyosodott, hogy teljes mértékben alaptalanok voltak az LMP, illetve korábban a szocialista Józsa István által megfogalmazott vádak, amelyek szerint a Fidesz számára kedvező módon, politikai szempontok alapján alakították ki a körzeteket" – írta az önkormányzat.
"A bírósági döntés alátámasztja: a módosításokra a törvény kötelezte a helyi választási iroda vezetőjét, aki nem használta fel a választókerületek létrehozásánál az áprilisi választási eredményeket. Már csak azért sem, mert a módosított körzethatárokról szóló dokumentumot már március 13-án, a jogszabályban előírt módon közzétette" – olvasható a közleményben.
Korábban az Index számolt be arról, hogy drasztikusan átszabták az önkormányzati választókörzeteket a XI. kerületben, ahol az ellenzék szerint a kormányoldal az április 6-i országgyűlési választások eredményei alapján húzta meg az új határokat, hogy felhígítsa a kevéssé fideszes körzeteket.
A portál idézte az ellenzékhez közel állónak tartott Szentimreváros blogot, amely szerint az átalakítás klasszikus gerrymandering, azaz olyan változtatás a körzethatárokon, amely kifejezetten a hatalmon lévők választási esélyeit növeli. "Létrejöttek olyan önkormányzati választókerületek, amelyek 3-4 városrészt is magukba foglalnak, szétszabdalnak történelmi városrészeket akár 3-4 részre is, valami egészen más szempontok és érdekek miatt" – írta a blog.
Józsa István MSZP-s politikus később azt mondta, megsértette az emberek szabad választáshoz való jogát a Fidesz azzal, ahogyan átszabta a kerületi választókerületeket, mivel azokat úgy alakították ki, hogy a természetesen összefüggő városrészeket kettévágták. Szerinte a módosítások egyértelműen a Fidesz választási érdekeit szolgálják.
Hoffmann Tamás fideszes polgármester ezzel kapcsolatban azt közölte, hogy az MSZP-s politikus összevissza beszél, és nem hajlandó tudomásul venni, hogy leszerepelt Újbudán. A körzethatárok jó része a módosítás után is ugyanaz maradt, mint 2010-ben volt, ráadásul a Fidesz akkor 17 körzetből 16-ban győzött – tette hozzá.
Az intézkedés szerinte nem sérti a választók érdekeit, a szavazókörök újrarajzolása pedig törvényesen történt. Azt közölte, a választási törvény írja elő, hogy a választókerületekben nem lehet 15 százaléknál nagyobb eltérés a választópolgárok számában. A körzethatár-módosítással a választókat nem éri hátrány, és nem korlátozódik a szabad választáshoz való joguk sem – tette hozzá akkor.