Az amerikai külügyminisztérium helyettes államtitkára a Kossuth rádióban beszélt arról hogy aggódnak amiatt, hogy mit jelent pontosan az olyan civil szervezeteknél folyó ellenőrzés, amelyek támogatást kaptak a norvég alapokból. Thomas O. Melia hozzátette: elismerik, hogy a magyar kormány reagált bizonyos aggályokra, s tudja azt is, hogy az ügyek sorában változtatások történtek.
A magyar emberek véleményt mondtak az országgyűlési választáson, s ezt az Egyesült Államok tiszteletben tartja – mondta Thomas O. Melia, az amerikai külügyminisztérium helyettes államtitkára csütörtök reggel a Kossuth rádió 180 perc című műsorában. Hozzátette: várakozással tekintenek a magyar kormánnyal való további közös munka elé.
A helyettes államtitkár kifejtette: elismerik, hogy a magyar kormány reagált bizonyos aggályokra, s tudja azt is, hogy az ügyek sorában változtatások történtek. Mint mondta: legfőbb és általános aggodalmuk a politikai hatalom kevesebb intézmény kezébe való átcsoportosítása volt. Remélik, hogy a magyar rendszerben meglévő fékek és egyensúlyok továbbra is biztosítják az átláthatóságot, az elszámoltathatóságot és minden tényezőt, amely egy sikeres demokráciában szükséges – emelte ki, hozzátéve: "független bíróságot, virágzó sajtót és éber civil társadalmat".
Thomas O. Melia azt mondta: folytatódnak az egyeztetések a magyar kormányzati partnereikkel, és továbbra is meghallgatják a civilek hangját. Ezzel kapcsolatban kitért arra, hogy több tárgyaláson is felmerült – Szijjártó Péternek, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkárának is megemlítette –, hogy ellenőrzést tartottak olyan civil szervezeteknél, amelyek támogatást kaptak a norvég alapokból. Aggódnak amiatt, hogy ez mit jelent pontosan – jegyezte meg, kiemelve: remélik, hogy ez nem szigorítást jelent a civil szervezetek külföldi finanszírozásában, amelyek fontos szerepet töltenek be bármely demokráciában.
Az európai választásokkal kapcsolatban kitért arra, aggodalommal vették tudomásul, hogy számos országban erősödtek a szélsőségek, különösen a szélsőjobb. Thomas O. Melia szerint ez jól jelzi a szociális feszültségeket több európai országban. "A kormányoknak többet kell tenniük azért, hogy több embert segítsenek hozzájutni a modern gazdaság közös forrásaihoz, hogy a bevándorló közösségeket integrálják" – fogalmazott. Az Egyesült Államok aggodalommal tekint a szélsőséges erők európai térnyerésére – emelte ki, ugyanakkor hozzátette: némi megelégedésre ad okot, hogy ezek a radikális pártok nem voltak képesek önálló frakciót alapítani az Európai Parlamentben.
Az ukrán válságról azt mondta: Európában és Észak Amerikában mindenkinek támogatnia kell az új ukrán kormányt. Megemlítette, hogy Petro Porosenko ukrán elnök előterjesztett egy kelet-ukrajnai béketervet, amely a hatalom dekoncentrációjáról is szól. "Azt szeretnénk, ha az ukránok ebből nyernének és demokratikus és európai irányba lépnének" – fogalmazott.
Thomas O. Melia kitért arra is, azt gondolják, hogy az Ukrajnában élő kisebbségek számára a biztonság és jólét vezető legjobb út, ha a demokratikus folyamat kiterjed, amelynek döntéseiben ők maguk is részt vehetnek. Ennek érdekében folytatják az együttműködést Petro Porosenko ukrán elnökkel – mondta a Kossuth rádióban az amerikai külügyminisztérium helyettes államtitkára.