Bepanaszolja a Kehit a Transparency a norvég alapos vizsgálat miatt
Az ombudsmanhoz fordul a Transparency International (TI) magyar szervezete, mert továbbra is vitatja a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (KEHI) jogosultságát a Norvég Civil Alapból származó támogatások ellenőrzésére és sérelmezi a jogorvoslati lehetőségek hiányát.
A TI az ombudsmanhoz fordul a Kehi norvég alaptól származó támogatással kapcsolatos vizsgálata miatt - közölte a szervezet magyar irodája. Bár a Kehi eljárását politikailag motiváltnak, jogalap tekintetében pedig továbbra is vitathatónak tekintik, a TI tegnap átadta a hivatalnak a Norvég Civil Támogatási Alap működésének vizsgálatával összefüggésben kért iratokat.
"Mielőtt ezt megtettük volna, megkértük a Kehit, hogy tisztázza eljárásának a jogi alapjait. Úgy véljük, hogy a Kehi érvelése továbbra sem mutat fel olyan minden kétséget kizáró, egyértelmű jogi hivatkozási alapot, amely feljogosítaná a külföldi államtól származó és nem a magyar állam költségvetésén keresztül folyósított pénzek civil szervezetek által történő felhasználásának az ellenőrzésére" - olvasható a közleményben.
A TI azt írja, az államháztartási törvény alapján a Kehi ellenőrzési jogköre kiterjed az alapítványoknak nyújtott költségvetési támogatások és az államháztartás központi alrendszeréből nyújtott más támogatások – ideértve a nemzetközi szerződések alapján kapott támogatásokat és segélyeket is – ellenőrzésére.
Szerintük viszont az ideértve szó nem jelent egyértelmű utalást arra vonatkozóan, hogy a vizsgáló jogköre kiterjedhet-e olyan pénzekre, amelyek nemzetközi szerződések révén érkeznek az országba, de nem minősülnek az államháztartás központi alrendszeréből folyósított támogatásnak.
Mivel a norvég civil alap által juttatott támogatások nem minősülnek sem költségvetési támogatásnak, sem az államháztartás központi alrendszeréből nyújtott más támogatásnak, továbbra is erősen vitatható, hogy a Kehi valóban jogosult-e ezen pénzek civil szervezetek által történő felhasználásának az ellenőrzésére - tették hozzá.
"Felvilágosítást kértünk arról is, hogy a Kehi-ellenőrzés során milyen jogorvoslati és panasztételi jogosultsággal rendelkezünk. A Kehi válaszlevele csak megerősítette a sejtésünket, miszerint senki nem ellenőrzi az ellenőrt. Aggályosnak tartjuk, hogy nem fordulhatunk a bírósághoz, ha sérelmesnek tartjuk a Kehi ellenőrzés elrendelését, és a Kehi megkérdőjelezhető hatáskörét sem vitathatjuk a bíróság előtt" - közölték.
A TI szerint a Kehivel való együttműködésnek a szervezet számára nincs alternatívája, mert a Kehi kezdeményezheti a NAV-nál az adószám felfüggesztését. Ha ez megtörténik, akkor lehetetlenné válik a TI további működése.
"A Kehi tehát igen erős ösztönzőkkel rendelkezik az ellenőrzött szervek együttműködésének a kikényszerítésére. Sérelmezzük, egyszersmind az európai normákkal ellentétesnek tartjuk, hogy e szankciók ellen nem áll rendelkezésünkre hatékony jogorvoslat" - írta a TI.
A jogorvoslat hiánya a szervezet szerint aligha békíthető össze az alaptörvénnyel, amely szerint „mindenkinek joga van ahhoz, hogy jogorvoslattal éljen az olyan bírósági, hatósági és más közigazgatási döntés ellen, amely a jogát vagy a jogos érdekét sérti.”
"Az alapjogok sérelme mellett nem mehetünk el szótlanul. Ezért az ombudsmanhoz fordulunk, és kérni fogjuk, hogy vizsgálja ki a Kehi ténykedését, és szükség esetén kezdeményezze az Alkotmánybíróságnál a Kehi hatáskörét megállapító szabályok alaptörvény ellenességének a megállapítását" - közölték.