Itthon MTI 2014. június. 14. 16:22

Felállt a pedagógus kar, győri gimnáziumi igazgató az elnök

A kötelező jellegű pedagógus-érdekévelmi szervezet szombaton megalakult, Horváth Péter az elnöke, helyettese egy Heves megyei intézményvezető.

Megalakult a Nemzeti Pedagógus Kar szombaton Budapesten, a testület Horváth Pétert választotta elnökévé.

Horváth Péter a győri Révai Miklós Gimnázium igazgatójaként került a testület élére. 

Helyettese Szeleczky János Heves megyei iskolaigazgató lett - közölte Kőrösi Merkl Hilda, a kar előkészítő bizottságának elnöke.

Horváth Péter, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke
MTI / Koszticsák Szilárd

A pedagóguskar - amelynek felállításáról 2013 augusztusában döntöttek - az állami és önkormányzati fenntartású köznevelési intézményekben pedagógus munkakörben, közalkalmazottként foglalkoztatottak önkormányzattal rendelkező köztestülete.

A kar tagja az a pedagógus, aki az állami és önkormányzati fenntartású köznevelési intézményekben pedagógus munkakörben történő foglalkoztatásra szóló kinevezést kapott.

Balog Zoltán: pedagógus kar a pedagógusknak

A Nemzeti Pedagógus Kar a pedagógusokról szól, a pedagógusoknak és a pedagógusokért - mondta az emberi erőforrások minisztere a kar alakuló ülése után. Azt kérte a kartól, figyelje, ellenőrizze, mérje fel a problémákat, tegyen javaslatot a megoldásra és legyen tárgyalópartner. A miniszter célként fogalmazta meg, hogy javuljon az oktatás színvonala és szervezettsége.

A tárca nem szeretné befolyásolni, ami a karnál történik, nem gondolják, hogy mindig nekik van igazuk - mondta a miniszter, aki szerint fontos, hogy élő fóruma legyen a pedagógusoknak, a diskurzusoknak. Ez egy olyan lehetőség, ami eddig, ilyen formában nem volt Magyarországon - hangoztatta Balog Zoltán.

Czunyiné Bertalan Judit, az új, közoktatásért felelős államtitkár
Túry Gergely

MSZP: "Az erőszakos oktatáspolitika szimbóluma"

Az MSZP szerint a szombaton alakuló ülést tartó Nemzeti Pedagógus Kar az erőszakos oktatáspolitika szimbóluma és nem lesz képes ellátni azokat a feladatokat, amely miatt létrehozták - mondta Kunhalmi Ágnes, az Országgyűlés kulturális bizottságának szocialista alelnöke beszélt szombaton budapesti sajtótájékoztatóján.

Az ellenzéki képviselő kifogásolta, hogy a karba "erőszakkal" léptették be a pedagógusokat. Nem alulról jövő kezdeményezésről van szó, nem a pedagógusoknak és az oktatáspolitika szereplőinek a vágya volt az, hogy segítse őket ez a testület - mondta.

Kunhalmi Ágnes kérdéseket is feltett Czunyiné Bertalan Juditnak. Azt kérdezte egyebek mellett, hogy megszüntetik-e a Nemzeti Pedagógus Kar kötelezőségét, átgondolják-e az egész napos iskola intézményét, csökkentik-e a gyerekek leterheltségét. 

A Fidesz Kunhalmi szavaira úgy reagált, hogy a szocialisták semmit nem tanultak, ahogy kormányzásuk alatt, úgy ma sem becsülik a pedagógusokat. A Gyurcsány-Bajnai-kormány alatt pedagógusok tömegét tették az utcára és csökkentették a fizetésüket. Ma pedig attól is megfosztanánk őket, hogy a Nemzeti Pedagógus Karon keresztül szakmai tapasztalataikkal segítsék egymás munkáját és az oktatáspolitikai döntéseket - írták.

Hirdetés