2014. június. 12. 14:46 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. június. 12. 15:44 Itthon

Visszalőtt a norvég alap miatt tiltakozó civilekre a kormány

A norvég alapok miatt tiltakozó civil szervezetek éppen az ellen emelnek szót, hogy egy közpénzeket kezelő rendszer átláthatóvá váljon – reagált a kormány arra, hogy több mint 60 nemzetközi szervezet fejezte ki szolidaritását a magyar civileket ért kormányzati lépések miatt. A kormány azt is közölte, kategorikusan elzárkózik attól, hogy a norvég alapok civil forrásait jelenleg kezelő szervezetekkel a jövőben is együttműködjön.

Pártpolitika-mentesen, a civilek széles körű támogatásával kellene felhasználni a norvég civil alap forrásait – közölte a kormány csütörtökön azt követően, hogy számos nemzetközi szervezet egységes közleményt adott ki, amelyben kiálltak a magyar civil szektor függetlenségéért. A kormányzati válasz németül és angolul is megjelent.

"Sajnálatos, hogy pont azok a szervezetek, amelyek tevékenységükben a transzparenciát és a kiegyensúlyozottságot tűzik zászlójukra, ebben az esetben éppen az ellen emelnek szót, hogy egy közpénzek felett diszponáló rendszer átláthatóvá váljon. Azoknak, akik az Ökotárs tevékenységének kifogásolhatatlansága mellett érvelnek, elemi érdekeit kellene, hogy szolgáljon egy olyan vizsgálat, amely az állításukat igazolhatja" – közölte a kormányszóvivői iroda.

Miközben Lázár János csütörtökön Brüsszelben a Norvég Támogatási Alap képviselőivel tárgyalt, Romániától Kenyán és Egyiptomon át Szlovákiáig több mint 60 nemzetközi szervezet fejezte ki szolidaritását a magyar civileket ért kormányzati lépések miatt.

Reakciójában a kormány most felidézte, álláspontja szerint eddig mi is történt a norvég alapokkal kapcsolatban. E szerint a Norvég Civil Alap forrásainak elosztásával kapcsolatos kritikák arra irányultak, hogy az alapkezelői feladatokat ellátó Ökotárs Alapítvány és a vele a lebonyolításban konzorciumként együttműködő alapítványok nem transzparensen és nem az eredetileg meghatározott céloknak megfelelően osztják el a rendelkezésre álló forrásokat.

Áprilisban Lázár János levélben fordult a norvég kormányhoz aggályaival és kérte, hogy tárgyalják újra a civil alap intézményi struktúráját. A kormányzathoz eljutott információk ugyanis arra engednek következtetni, hogy az Ökotárs a támogatások odaítélése során számos esetben részrehajlóan és elfogultan járt el egy politikai párthoz köthető elvet követett, vagy egy szűk, ideológiai kör igényeit elégítette ki – ismételte meg most a közlemény.

A kormány vizsgálatot rendelt el és mint ahogy arról a hvg.hu is beszámolt, nemrégiben megjelentek a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) ellenőrei az Ökotársnál – illetve a két másik pályázati lebonyolítónál, akik szintén részt vesznek a Norvég Civil Támogatási Alap forrásainak Orbán-kormány által támadott elosztásában.

A kormányzat mostani közleménye szerint a vizsgálati együttműködés helyett a szervezetek a kormányzati kritikát vitatva konkrét példákat kértek annak bizonyítására, hogy részrehajló a támogatási gyakorlat, majd "amikor ilyeneket a kormány nyilvánosságra hozott, feketelistázással vádaskodtak".

Ennek a háttere, hogy a kormány korábban listát készített a norvég civil alap támogatottjai közül azokról, akik szerintük baloldali kötődésük miatt problémásak. A listázott szervezeteken kívül azonban konkrét személyeket is megemlítettek a forrásokat elosztásáról döntő bíráló bizottság tagjai közül. Az Ökotárs szerint azonban a lista nyilvánosságra hozatala jogsértő volt, és ismeretlen tettes ellen feljelentést is tettek a pályázati elbírálók Miniszterelnökség által közzétett listája miatt.

A kormányszóvivői iroda most azt közölte, a pályáztatás tisztaságát e szervezetek szerint az szolgálná, ha a már lezárt döntésekben részt vevők nevei titokban maradhatnának, bár ugyanezek a szervezetek azok, akik más esetekben bíróságig is elmennek annak érdekében, hogy teljes pályázati dokumentációk és értékelési folyamatok kerüljenek nyilvánosságra. "A listázás vádját a magyar kormány a leghatározottabban visszautasítja, az eltitkolást pedig érvként pont annyira nem tudja elfogadni, mint amennyire a független NGO-k sem tudnak egy ilyen mentegetőzést komolyan venni" – tették hozzá.

A kormányzat emellett azt állítja, hogy az ezres nagyságrendű civil pályázói körből tucatnyi civil társasághoz jut a kiosztott források harmada, míg ezerre tehető azoknak a szervezeteknek száma, amelyek évek alatt soha nem tudnak támogatást nyerni. Ezek együttesen mind olyan kérdések, amelyekre a magyar kormánynak feladata egy vizsgálattal választ keresni – írták.

Úgy fogalmaztak, a kormány minden értelmes kompromisszumra kész annak érdekében, hogy ezek a pénzek el is jussanak az arra érdemeseknek, de kategorikusan elzárkózik attól, hogy az eddigi alapkezelőket partnerként a továbbiakban elfogadja. "A magyar kormány bízik abban, hogy van olyan szervezet Magyarországon, amelyik minden érintett fél bizalmát  el tudja nyerni, és az ország számára fontos források nem néhány, a saját tevékenységével elszámolni nem képes szervezet presztízsszempontjai miatt vesznek el" – közölték.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.