Hosszú évek óta mint "Lázár embere" fut, de frissen kinevezett államtitkárként mostantól hivatalosan is a fideszes politikus jobbkeze a 43 éves Sonkodi Balázs egészségügyi vállalkozó. Politikai háttéremberként, az adódó lehetőségekre rárepülve került Sonkodi egyre magasabbra, párhuzamosan Lázár János csillagának emelkedésével. A vidéki orvosdinasztiába született orvos-menedzser halmozza a posztokat, de forrásaink ingadoztak azzal kapcsolatban, hogy kőkemény lobbistáról, alapos háttértudással rendelkező egészségügyi menedzserről, vagy tehetséges törtetőről van szó. Mit kell tudni Lázár új államtitkáráról, aki útitársa is volt nevezetes külföldi útjain?
A stratégiai ügyekért felel majd a Miniszterelnökségen Sonkodi Balázs, akinek államtitkárrá kinevezését kedden javasolta Orbán Viktor kormányfő Áder János köztársasági elnöknek. Hogy ez pontosan milyen hatáskört takar, egyelőre nem lehet tudni, de az biztos, hogy az eddig a háttérben, a Miniszterelnökség politikai tanácsadójaként ténykedő Sonkodi politikai élvonalba előléptetése az őt ismerőket egyáltalán nem lepte meg: forrásaink szerint az államtitkárból miniszterré emelt Lázár Jánosnak régóta sokat segít „stratégiai” kérdésekben. Valamennyiüknek úgy szólt a definíciója: Sonkodi „Lázár régi embere”, bizalmasa, sőt barátja.
„Az is szóba került, hogy egészségügyi államtitkárként váltja Szócska Miklóst az Emberi Erőforrások Minisztériumában (Emmi), a szélesebb castingban forgott a neve. Csakhogy ő személyesen Lázárhoz kötődik, aki már többször összeütközésbe került Balog Zoltán emberi erőforrások-miniszterrel. Ha Sonkodi megkapta volna az egészségügyi területet, az olyan lett volna, mintha Balog az egyik ellenlábasának az emberét venné oda a minisztériumába. Ezért is fúrták meg.” – mondta a hvg.hu-nak egy egészségpolitikában szintén magas posztot betöltő forrásunk, aki rendszeresen találkozott Sonkodival szakmai konferenciákon.
Lázárnak fontos a milliárdos egészségügy
Neve nemcsak a kormányváltásnál, hanem már az előző ciklusban is felbukkant Szócska alternatívájaként, miután a térségi egészségszervezés új rendszere nem igazán bizonyult működőképesnek. Az egészségügy az egyik, ami a Fidesznek „nem volt egy sikertörténet az elmúlt 4 évben”, Lázár pedig „nem is rejtette véka alá” erről a véleményét. A különféle fejlesztésekért is felelős Lázár-vezette államtitkárságnak és az egészségügyi államtitkárságnak voltak közös ügyei, egyes kérdésekben voltak is összetűzések Baloggal. „Lehet Lázárt szeretni vagy nem szeretni, de az biztos, hogy nagyon céltudatos. Az egészségügy pedig 1000 milliárdos kasszát mozgat, persze, hogy fontos neki” – magyarázta forrásunk, aki szerint már csak ezért is olyan „jól tájékozott” népegészségügyi szakpolitikai kérdésekben. „Például a székesfehérvári kihelyezett kormányülés első része nyilvános volt, itt hangzott el a polgármester beszámolója a helyi kórház problémáiról. Orbán Viktor utána erről Balogot kérdezte, de a szintén hozzászóló Lázár János láthatóan sokkal jobban képben volt” – mesélte.
Lázár egészségipari tájékozottságának egyik, ha nem a legfőbb magyarázata maga az orvos végzettségű, 43 éves Sonkodi. Forrásaink közül senki nem tud róla, hogy valaha praktizált volna orvosként, mindenki úgy tudja, kizárólag egészségügyi vállalkozások menedzselésével foglalkozik. Az egyik legismertebb cége az ország számos városában működő OXIVIT Egészségügyi Szolgáltató és Ellátó Kft., amelynek a cégnyilvántartás adatai szerint jelenleg is az ügyvezetője. A foglalkozás-egészségüggyel, menedzserszűréssel, betegszállítással foglalkozó Oxivit az előző kormányok, így Rácz Jenő (2004-2006), majd Molnár Lajos (2006-2007) minisztersége idején megnyílt lehetőségeket kihasználva nőtt nagyra: a magánszektor számára megnyitott egészségügyi piacon Sonkodi cége meg tudta vetni a lábát, így mostanra az egyik legrégebbi magán-egészségügyi szolgáltatónak számít.
Az egészségügyi viszonyokat ismerő forrásunk szerint ez is az oka, hogy Sonkodi sokáig relatíve háttérben maradt, és nem kapott formális posztot, pedig a fideszes elköteleződése vitathatatlan. „A központból, az OEP-től lecsorgó pénzekre rárajtoló cégek között az Oxivit, illetve Sonkodi is jókor volt jó helyen” – fogalmazott egy forrásunk. Egy korábban a népegészségügyben vezetőként dolgozó forrásunk szintén azt mondta: Sonkodi cége az elsők között kapott szerződést magánszolgáltatóként a Selmeczi Gabriella vezette OEP-től körzeti orvosi feladatok ellátására is. Sőt, Sonkodi egészségügyi menedzserként szakpolitikai programok kidolgozásában is részt vett: már ott volt a Csehák Judit és Kökény Mihály vezetésével 2003-ban kezdeményezett népegészségügyi program kidolgozásában.
Milliós fizetés és felügyelő-bizottsági posztok
Az üzleti tevékenysége mellett a politikai szerepe a szélesebb nyilvánosság számára nem volt szembetűnő. Két hír jelent meg az elmúlt években az országos sajtóban róla: egyrészt, hogy miután Lázár államtitkár lett 2012-ben, a Miniszterelnökség politikai tanácsadójaként havi bruttó 966,5 ezer forintos díjazásban részesült. Másrészt pedig ő lett a trafikok koncessziós jogait kezelő Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. felügyelőbizottságának egyik tagja, amiért az állami tulajdonban lévő cég honlapjának tanúsága szerint havi bruttó 120 ezer forint tiszteletdíj jár.
A Lázár–Sonkodi-kapcsolat Hódmezővásárhelyen 2004-ig visszanyúlva jól dokumentálható. Amikor ebben az évben Lázár János az előző polgármester, Rapcsák András halálával a város első embere lett, Sonkodi is bekerült a 100 százalékig önkormányzati tulajdonban lévő Hódmezővásárhelyi Városfejlesztési Kft. felügyelőbizottságába. Lázár Rapcsák személyi titkáraként (többek megfogalmazása szerint „táskacipelőjeként”) indult, és amikor polgármester lett, a szegedi orvoscsaládból származó Sonkodi befolyása is megnőtt a városban. „Már itt, Hódmezővásárhelyen is Lázár egészségügyi tanácsadójaként futott. Az ő javaslatára nevezte ki polgármesterré választását követően az új helyi kórházigazgatót, Kallai Árpádot, akivel utána Sonkodi közösen írta meg a város népegészségügyi programját” – mondta helyi forrásunk, aki szerint ebben előbb bukkant fel a mindennapos testnevelés vagy a dohányzás visszaszorítása, mint a Fidesz hivatalos programjában.
Egymás szekerét tolják
Sonkodi fővárosi kapcsolataival is segítette Lázár előmenetelét Budapesten, hiszen neki több kapcsolata volt a Fidesz-központtal, miután már az első Orbán-kormány idején is a párt egyik jelentős egészségügyi háttérpolitikusa volt. Egy korábban a népegészségügyben vezetőként dolgozó forrásunk is megerősítette, hogy Sonkodi karrierje a legelső Orbán-kormány idején, 1999-ben elindított, hatpárti konszenzuson alapuló irányított betegellátási modellnek köszönhető. Hódmezővásárhely térsége volt az első, ahol ez kísérleti jelleggel elindult. A sors iróniája, hogy 2007-ben, amikor egy Hódmezővásárhelyről továbbirányított beteg a mentőkocsiban meghalt, az akkor még polgármesterként tevékenykedő Lázár a Molnár Lajos SZDSZ-es egészségügyi miniszter által továbbvitt programot tette felelőssé a tragédiáért.
Egy forrásunk, aki Sonkodit még a szegedi-hódmezővásárhelyi időszakból ismeri közelről, nagyon negatív jellemzést adott róla, nem titkolva, hogy volt személyes szakmai összetűzésük, ezért negatívan „elfogult”. „Nem igazán okos, de igazi karrierista törtető. Mindig csak a pénz érdekelte, és ehhez Lázárnak köszönhetően hatalmat is kapott” – jegyezte meg. Egy politikus forrásunk úgy fogalmazott „szakmailag nem nagy zseni”, de jó szervező és menedzser.
Forrásaink szerint Sonkodi és Lázár ma barátok és bizalmasok, így nem véletlen, hogy ő volt Lázár egyik útitársa a nemrég nagy botrányt kavart, kétmilliós szállásköltséget elérő külföldi kiküldetéseken. A Miniszterelnökség Sonkodi útját azzal magyarázta, hogy „tolmácsolás céljából” kellett elkísérnie államtitkárát. A másik útitárs Perényi Zsigmond volt, aki szintén Lázár „embere”: ő a Magyar Holokauszt 2014 – Emlékbizottság titkára, ezt a szervezetet szintén Lázár felügyeli.
Amikor Lázárné megnyitja Sonkodi rokonának kiállítását
Az nem derült ki, hogy Sonkodi az angliai, a svájci vagy az olaszországi kiküldetésre tartott-e Lázárral, miután az államtitkár semmilyen részletet nem árult el az utakról arra hivatkozva, hogy ezeknek a költségét utólag kifizette. Forrásaink szerint Sonkodi angolul valóban nagyon jól beszél, miután egy ideig külföldön tanult. „Valószínűleg azért kellett külföldre mennie, mert nem volt éppen túl jó az orvosi egyetemen, főleg a családjához viszonyítva: már a nagyapja is orvos volt, az édesapja pedig a szegedi kórház belgyógyászatának volt professzora” – mondta egy helyi forrásunk, aki egyértelműen a vidéki „úri társaság”-ba sorolta Sonkodi értelmiségi családját.
Ha jól tudjuk, Sonkodi rokona Sonkodi Rita festőművész, akinek most tavasszal is volt kiállítása a hódmezővásárhelyi Alföldi Galériában. Az interneten megtalálható meghívóban maga a hódmezővásárhelyi önkormányzat invitál a tárlatra, amelyet Lázár felesége, Lázárné Megyeri Zita nyitott meg ünnepélyesen alapítványi elnökként.
Besegít majd az egészségügybe vagy felügyeli?
A Miniszterelnökség stratégiai ügyekért felelős államtitkáraként Sonkodinak valószínűleg az lesz az egyik legfontosabb feladata, hogy Zombor Gábor új egészségügyi államtitkárral (a kecskeméti kórház volt igazgatójával, a város expolgármesterével) közösen racionalizálják a virtuálisan decentralizált egészségügyi szakellátást, és a mindennapokban is működőképes modellt alakítsanak ki a megfelelő közigazgatási szintek bekapcsolásával. Forrásunk szerint a Zombor–Sonkodi párostól mint alapos háttértudással rendelkező egészségpolitikusoktól sokat várnak, szerinte náluk a kormány nemigen húzhatott volna jobbat szakmailag – a hozzá közel állók közül.
Egy korábban egészségpolitikával foglalkozó szakember viszont úgy vélte, hogy Sonkodi egyik feladta inkább a politikában kevésbé jól mozgó Zombor Gábor hallgatólagos „felügyelete” lesz. Több kormányzati forrásunk is beszélt korábban arról: a 2013-20-as uniós költségvetési ciklusban lehívható pénzekből kifejezetten sokat akarnak ezen a területen elkölteni, legyen szó a körzeti orvosi-, szakrendelői infrastruktúra fejlesztéséről az ország elmaradottabb részein, vagy éppen a százmilliárdos nagyságrendet elérő „e-egészségügy” bevezetéséről. Ebből a szempontból különösen érdekes egy szakmabeli szerint, hogy „a kormányban immár két kőkemény egészségügyi lobbista van: Sonkodi Balázs és Szabó László, a Teva volt magyarországi vezérigazgatója.