Itthon hvg.hu 2014. június. 05. 15:32

Szolidaritást vállal a bohócplakát miatt elítélt békemenetesekkel az Átlátszó

A szerdai bírósági döntés, amely részben a panaszos Mesterházy Attilának adott igazat, az Átlátszó szerint alkotmányellenesen korlátozta a szólásszabadságot, és nagyon remélik, hogy az csak egy egyszeri kisiklás volt. "A szólásszabadság ügyében éppen az a szép, hogy olyan szereplők jogainak érdekében is fel kell lépni, akikkel amúgy szinte semmiben nem értünk egyet" – írják.

Szolidarítási nyilatkozatot tett közzé a CÖF-öt elmarasztaló bírósági ítélet ügyében az Átlátszó. Mint írták, a vélemények szabadságát most elsősorban a reklámadóval szemben és az Origo ügyében kell megvédeni, de ettől még még foglalkozni kell egy olyan bírósági döntéssel, ami szerint egy politikai közszereplő arcképének politikai kampányban való felhasználásához annak előzetes hozzájárulása kellene.

Mint arról beszámoltunk, Mesterházy Attila volt MSZP-elnök első fokon és részlegesen pert nyert a Civil Összefogás Fórum ellen. A bíróság abban nem adott igazat neki, hogy az őt rabosítva ábrázoló választási plakát becsületsértő lenne, de azt megállapította, hogy sérült a képmáshoz való joga.

Túry Gergely

"A szólásszabadság ügyében éppen az a szép – írja az Átlátszó – hogy olyan szereplők, jelen esetben a kognitív disszonanciával küzdő kormánypárti civilek jogainak érdekében is fel kell lépni, akikkel amúgy szinte semmiben nem értünk egyet."

Mint írják, teljesen igaza van a CÖF-nek, hogy elfogadhatatlan a véleményszabadság szempontjából, hogy az MSZP-elnök hozzájárulása kellene a róla készült fotónak egy politikai kampányban való felhasználásához. Ez ugyanis (...) azt jelenti, hogy hiába kellene tűrnie amúgy akár a bohócos plakátnak a politikai kommunikáció legaljára sorolható szintjét is egy politikusnak, jogszerűen mégsem lehet soha egy politikus arcképét politikai közlésekben felhasználni.

A szerdai bírósági döntés az Átlátszó szerint alkotmányellenesen korlátozta a szólásszabadságot, és nagyon remélik, hogy az csak egy egyszeri – a polgári jognak a személyiségvédelmi szabályokra is kiterjedő jelentős átalakulásának hevében történt – kisiklás volt. A március óta hatályos új Ptk. kifejezetten kimondja, hogy nyilvános közéleti szereplésről készült felvétel esetén nem kell hozzájárulás. Másrészt azt az általános szabályt is rögzíti, hogy a "közügyek szabad vitatását biztosító alapjogok gyakorlása a közéleti szereplő személyiségi jogainak védelmét szükséges és arányos mértékben, az emberi méltóság sérelme nélkül korlátozhatja".

A nyilatkozatot teljes terjedelmében az Átlátszón olvashatja el.

Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.